Návšteva Chu Chi tunelov patrila k jedným z najsilnejších zážitkov našej dovolenky vo Vietname. Tunely sú pozostatkom vietnamskej občianskej vojny, v ktorej proti sebe bojoval komunistický Severný Vietnam proti američanmi podporovanému Južnému Vietnamu. Ide o unikátnu sústavu podzemným tunelov dlhých viac ako 250km, v niekoľkých hĺbkových úrovniach. Dlhé, úzke, vlhké a temné „katakomby“ slúžili ako útočisko pre komunistický Viet Cong. Vojaci sa tu skrývali, žili, varili si a plánovali svoje operácie. Američania si s nimi nevedeli dať rady, a vo vojne boli jedným z kľúčových prvkov, kvôli ktorým ju nakoniec prehrali. Samozrejme turistom je sprístupnená iba maličká časť.

Tunely sú od mesta Ho Chi Minh vzdialené cca 1,5 hodiny autobusom a najlepšie sa do nich dostanete prostredníctvom organizovaného výletu. Neodporúčame púšťať sa po vlastných – je to veľmi komplikované a nechodí tam priamy spoj z Ho Chi Minh. Výlet si môžete objednať u mnohých spoločností kdekoľvek v meste. My sme si zvolili spoločnosť Viet Jorney.

Relikty z vietnamskej vojny v oblasti Cu Chi tunelov
Relikty z vietnamskej vojny v oblasti Cu Chi tunelov

A ako výlet prebiehal?

 • Výlet do tunelov je poldenný – trval cca 6 hodín.
 • Autobus nás vyzdvihol v našom hoteli o 8:30. Kedže sme bývali v District 1, pick up z hotela sme mali v cene výletu. Pokiaľ by ste bývali v inej lokalite v Ho Chi Minh – buď by ste si za pick up zaplatili, alebo by ste sa k dohodnutému miestu dopravili taxíkom. Samozrejme, každá spoločnosť má iné podmienky, odporúčame však bookovať výlet so spoločnosťou, ktorú máte v okolí kde bývate.
 • Alternatív výletu do tunelov je veľa. Môžete sa rozhodnúť či pôjete s malou skupinou (do 9 ľudí) alebo si zvolíte väčšiu skupinu ľudí. Takisto sa môžete rozhodnúť či chcete ísť na výlet rýchloloďou alebo autobusom, prípadne výlet spojiť ešte aj s inými aktivitami. My sme sa rozhodli pre alternatívu veľkej skupiny ľudí s dopravou z/do tunelov autobusom (náš pôvodný plán 🙂 )
 • V buse nám púšťali dokumenty o vietnamskej vojne, tuneloch, zbraniach a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií.

Zastávka v Hand Craft Factory

 • Po ceste sme sa zastavili v Hand Craft Factory, kde ľudia s telesným postihnutím ručne vyrábajú rôzne umelecké predmety. Američania vo vojne používali škodlivé herbicídy, ktorými letecky hromadne likvidovali veľké územia pralesu a ktoré na miliónoch ľudí zo zasiahnutých oblastí zanechali trvalé následky.
 • Videli sme proces výroby a maľovania. Obrazy a iné vietnamské dekorácie sme si mohli kúpiť priamo na mieste. Samozrejme, všetko v obchode bolo značne predražené. Pre porovnanie – kokosová miska, ktorú v HandCraft Factory predávali za 220 000 VND (7,80 EUR), na trhu v Ho Chi Minh dostanete za 40 000 VND (1,40EUR). Pokiaľ chcete ľudí pracujúcich na tomto mieste podporiť – radšej im dajte dobrovoľný príspevok.
Krásne obrázky v HandCraft Factory trvoria handikepovaní ľudia.
Krásne obrázky v HandCraft Factory trvoria handikepovaní ľudia.
 • V autobuse sa dala na poslednú chvíľu dokúpiť cesta z tunelov do mesta rýchloloďou. Rozhodli tento spôsob dopravy využiť. Pôvodná Dankova zámienka prečo ísť po rieke bola, aby sme sa dostali rýchlejšie do mesta. Je pravda, že to bol silný racionálny argument – v Ho Chi Minh totiž stavajú metro, čiže je pomerne rozkopaný a tvoria sa zápchy. No kedže viem, že Danko miluje výlety loďou, pravý dôvod mi bol hneď jasný :-). Cena jednosmerného lístka na loď na osobu bola 350 000 VND (12,40 EUR). Dalo sa platiť aj kartou, aj dolármi.
 • Na parkovisku pred tunelmi stálo veľa autobusov, náš sprievodca nás upozorňoval, že ľudí v tuneloch bude veľmi veľa. Počas našej prehliaky sme však vôbec nemali tento pocit. Žiadne iné skupiny neboli okolo nás, prechod v lese a okolo tunelov bol plynulý.
Obrovská diera v zemi, ktorá vznikla po bombardovaní najničivejšími americkými bombami B52.
Obrovská diera v zemi, ktorá vznikla po bombardovaní najničivejšími americkými bombami B52.

Prehliadka tunelov

 • Prehliadka oblasti začínala okolo 11.00 a trvala cca 2 hodiny. Lístok do tunelov máte v cene výletu, pokiaľ by ste si ho kupovali samostatne, bude vás stáť 90 000 VND (3,20 EUR)
 • Veľmi chválime nášho sprievodcu, ktorý mal výbornú angličtinu a výkladu venoval veľkú pozornosť.
 • Vrámci prehliadky si môžete zájsť aj na strelnicu a vyskúšať strieľanie z typických zbraní, ktoré boli počas vojny používané. Za každý výstrel budet platiť. My sme si radšej kúpili kukuricu a počkali kým ostantí dostrieľajú 🙂
Základný skrývací manéver - do diery v zeme sa zmestil 140 cm človek.
Základný skrývací manéver – do diery v zeme sa zmestil 140 cm človek.
 • Súčasťou výletu je samozrejme aj možnosť do tunelov vstúpiť a prejsť 150m úsekom pod zemou.
 • Na vlastnej koži sme zažili stiesnený pocit v tuneloch. V niektorých miestach sú tunely také úzke, že sa treba plaziť. Samozrejme, kvôli bezpečnosti turistov sú dorobené východy každých 20 metrov, čiže pokiaľ sa rozhodnete, že to už ďalej nedávate, môžete vyjsť von. V tuneloch je poriadne vlhko, úzko a ak máte vysoký tlak, prípadne iné problémy, do tunelov nemôžete vojsť.
Vchod do tunela.
Vchod do tunela.
 • Na záver prehliadky sme ochutnali tradičné jedlo, ktorým sa počas vojny vojaci v tuneloch živili – tapioka. Je to typ zemiaku, ktorý obsahoval aké-také vitamíny. Tapioku sme si mohli namočiť do arašidov s cukrom. A bolo to veľmi chutné. Ehm, teda, neviem, či aj počas vojny mali k dispozícií arašidy a cukor, no na priehliadke sme túto vymoženosť mali 😀
 • Po prehliadke sme chvíľu vyčkali na rýchloloď a vydali sa späť do mesta.
Spokojný výraz na tvári a vietor vo vlasoch. Cestou späť sme išli rýchloloďou.
Spokojný výraz na tvári a vietor vo vlasoch. Cestou späť sme išli rýchloloďou.
 • Do mesta sme prišli okolo 14:30.
 • Cena výletu: 865 000 VND (30EUR) pre dve osoby, autobusová doprava, v cene nie je obed, ani streľnica. Takisto v cene nie je rýchloloď, pre ktorú sme sa nakoniec rozhodli. (cena rýchloloďe jeden smer – 350 000 VND (12,40 EUR)/osoba)

Naše zhodnotenie výletu

Výlet bol veľmi dobre zorganizovaný. Spoločnosti Viet Journey nemáme čo vytknúť. Chu Chi tunely treba rozhodne zažiť, my sme mali zimomriavky po celom tele. Silným zážitkom bol pre nás vliesť do úzkeho priestoru a vydržať v ňom pár minút, prejsť v ňom pár metrov. Nedokážeme si ani predstaviť, že niekto v týchto podmienkach mohol žiť, bývať, skrývať sa.

Zástavku v HandCraft Factory sme vnímali trošku zavádzajúco – keď sme kupovali výlet, nikto nás na ňu neupozornil. Ocitla sa v itinerári tak náhodou 🙂 Na výlet sme išli s veľkou skupinou – tj. najlacnejšia varianta výletu. A bolo to úplne super. Je zbytočné priplácať si za menšiu skupinu.

V pralese, kde sa nachádzajú tunely, je teplo a vlhko, zoberte si veľa vody a minimum vecí. Budú vám zavadzať, hlavne keď pôjdete dnu do tunelov. Veľmi odporúčame zobrať si cestou späť loďku, super sme sa prevetrali, hoci vďaka vlne, ktorú urobila iná loď, som skončila celá mokrá 😀

Pridaj komentár