Pokukujete po exotickej dovolenkovej destinácii? Stále sa neviete rozhodnúť kam sa vybrať? Jednoznačne odporúčame Vietnam. Prečítajte si odporúčania a rady na cestovanie do Vietnamu bez cestovky, na vlastnú päsť. V článku nájdete tipy na letenky, víza, zaujímavosti, výlety, jedlo a ubytovanie. Dozviete sa ako je to s cestovaním po Vietname, aký je vietnamský národný dopravný prostriedok, ako sa s vietnamcami dorozumiete a aká je vietnamská príroda.

Naše cestovateľské zážitky sme naberali z trasy – Phu Quoc, Ho Chi Minh City, delty Mekongu a Hanoia. Veď si pozrite aj náš vietnamský itinerár.

Začíname – čo je potrebné vedieť pred cestou do Vietnamu:

Letenky do Vietnamu

Z Viedne sa do Vietnamu lieta do Ho Chi Minh City (bývalý Saigon), alebo do hlavného mesta Hanoi. My sme nakoniec leteli do Hanoia (cez Moskvu). Pôvodný plán bol letieť do Ho Chi Minh City, nevedeli sme však zohnať letenku za prijateľný peniaz. Cena leteniek závisí od obdobia v ktorom letíte. My sme leteli v top sezóne – cez Vianoce, takže nás vyšla vyše 800 EUR (z Viedne). Mimo Vianoc za letenku do Vietnamu zaplatíte okolo 500 EUR (z času načas sa samozrejme dá nájsť aj lacnejšie).

Na lokálne prelety v krajine sme využili nízkonákladovú spoločnosť VietJet (leteli sme Hanoi -> Phu Quoc a Ho Chi Minh City -> Hanoi) Ceny letov v krajine sú veľmi nízke – okolo 40 EUR, zavisí od destinácie. Nezabudnite si vždy overiť, či v letenke máte aj batožinu alebo ju potrebujete dokúpiť.

V ten istý deň ako sme prileteli do Hanoia, sme ďalej leteli na Phu Quoc. Pôvodne sme kúpili letenky na skoršiu hodinu (asi 2,5h od príletu nášho lietadla do Hanoia), avšak nakoniec sme sa rozhodli letenky prebookovať na neskoršiu hodinu. Nevedeli sme odhadnúť veľkosť letiska a koľko budú vstupné vybavovačky trvať. Na letisku sme nakoniec boli vybavení prekvapilo veľmi rýchlo (cca 25 min víza + 10 min batožina + 10 min schuttle bus na vnútroštátny terminál). Ak by ste aj vy niekedy menili čas vášho odletu, poplatok je okolo 15 USD / osoba. Na vnútroštátnom termináli je mnoho lokálnych leteckých spoločností a pokiaľ je voľné miesto v lietadle, viete takéto veci poriešiť aj priamo na mieste.

Pozývací list do Vietnamu

Do Vietnamu potrebujete ešte PRED odletom z krajiny pozývací list, aby vám na letisku po prílete udelili víza. My sme na tento fakt akosi pozabudli a zistili sme to až na viedenskom letisku pred odletom 🙂 Ušetrite si adrenalín a vybavte si lacný pozývací list v dostatočnom predstihu pred vašim odletom cez túto stránku. Vďaka našej nepozornosti sme vybavovali expresný pozývací list. Za takúto službu, ktorú vybavia do 4 hodín, samozrejme zaplatíte podstatne viac (37 USD / osoba). Vzhľadom na to, že nám lietadlo letelo o 1,5 hodiny, vypýtali si od nás ešte špeciálny príplatok za ultra super expresné vybavenie – ďalších 88 EUR / osoba. Úprimne povedané, ani sme nedúfali, že sa nám to podarí, no boli veľmi promtní, ihneď s nami komunikovali cez maily a overovali si údaje aj cez telefón. Odporúčame – spoločnosť na vybavenie pozývacieho listu, nie ten adrenalín na letisku. 🙂

Víza do Vietnamu

Víza dostanete priamo na letisku po prílete. Za jednovstupové mesačné víza zaplatíte 25 USD (pokiaľ chcete do krajiny vstúpiť viackrát, zaplatíte 50 USD). Môžete platiť aj v lokálnej mene (hneď na letisku je bankomat). Dokonca sme videli, že ľudia platili aj v eurách. Okrem peňazí potrebujete na víza ešte 2 fotky pasového formátu. Tie sme samozrejme tiež nemali, no na letisku vás za poplatok 2,5 USD odfotia. Celý tento proces majú pomerne dobre zvládnutý, nečakali sme tam dlhšie ako 20 minút. Možno to však bola náhoda, lebo v tom čase sme boli jediné lietadlo, ktoré prilietalo.

Ubytovanie vo Vietname

Vo Vietname sme si bookovali ubytovanie vždy dopredu aspoň jeden deň. Tým, že krajina je relatívne veľká – nepristúpili sme tentokrát k bookovaniu ubytovania štýlom – „prídeme na miesto a vyberieme si“. Kedže sme boli vo Vietname cez Vianoce a Nový rok – na toto obdobobie sme si bookovali ubytko pomerne dosť dopredu. Na Phu Quoc odporúčame „náš“ La Casa Rezort v lokalite Ong Lang. V Can Tho sme využili služby hotela HolidayOne. V Ben Tre sme mali chuť byť v prírode a vychutnali sme si odľahlejší homestay Hong Thai aj s polpenziou a úžasným domácim. V Ho Chi Minh City sme bývali v perfektnom novom hoteli Lotus Boutique v centre. Výlet sme zakončili v Hanoi v hoteli Hanoian. Všetky ubytovania vrelo odporúčame.

Naša chatička v La Casa Resort na ostrove Phu Quoc
Naša chatička v La Casa Resort na ostrove Phu Quoc

Očkovanie do Vietnamu

Do Vietnamu nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Samozrejme odporúča sa byť zaočkovaný min. proti žltačke (A+B).

Čím vás Vietnam očarí či prekvapí?

Nekonečná ochota a dobrosrdečnosť Vietnamcov

Vietamci robia krajinu takou úžasnou, aká je.

Vypadnú vám v obchode peniaze? Predavačka vás na to s úsmevom upozorní a zdvihne vám ich.

Pomýlite sa a pani na trhu dáte pri platení viac peňazí (lebo váš európsky mozoček nevie spracovať, že niečo môže byť také lacné)? Neoklame vás, ani nezvýši cenu, ani si neprihodí. Normálne vám POCTIVO zvyšok peňazí vráti.

Neviete ako sa niekam dostať? Alebo niečo hľadáte? Spýtajte sa domácich. Vždy vám poradia, aj napriek tomu, že nevedia po anglicky ani slovo. Zavolajú suseda, tetu, synovca, proste hocikovo, kto vie aspoň 2 slová po anglicky. A urobia všetko preto, aby vás správne nasmerovali.

Máte problém sa s domácim dohovoriť? Nevzdáva to, nenechá vás odísť kým rukami, nohami, telefónom a translátorom nepochopí čo chcete.

Počas našich dvoch týždňoch sme nemali jednu jedinú negatívnu skúsenosť s miestnymi ľuďmi. Večne usmiati, vďační, nápomocní, pozitívne naladení. Úžasná energia.

Typický vietnamský klobúčik a typická energia z tváre vietnamskej ženy.
Typický vietnamský klobúčik a typická energia z tváre vietnamskej ženy.

Bezproblémové cestovanie vo Vietname

Cestovanie Vietnamom išlo ako po masle. Všade sme sa dostali veľmi jednoducho a relatívne rýchlo. Výhodou je, že na každý výlet, môžete využiť spoločnosti, ktorá výlet do top miest v okolí organizuje. Vy sa nemusíte o nič starať. Ani o transfer, ani o cestu. Veľmi jednoduché a pohodlné.

Ceny výletov/presunov sú prijateľné, nezbankrotujete na nich. Takto ušetríte strašne veľa času, plánovania a organizovania. My sme využili možnosť výletov do Cu Chi tunelov, na plávajúce trhy na Mekongu a tiež šnorchlovanie na ostrove Phu Quoc.

Organizovaný transfer nám padol vhod, keď sme sa z Phu Quocu presúvali do do Can Tho, bookli sme si ho priamo v našom hoteli a bolo to skvelé. Samozrejme, že nič vám nebráni vydať sa na výlety/presuny po vlastných. Vietnam vďaka svojej skvelej polohe mnoho ľudí spája aj s výletom do Kambodže (z ostrova Phu Quoc sa organizujú výlety, prípadne len transfer do krajiny). Pokiaľ však chcete z krajinu vycestovať a opätovne sa vrátiť späť – pozor na víza – vybavte si tie viacvstupové.

Vietnam vnímame ako ideálnu destináciu aj pre cestovateľov „začiatočníkov“, ktorí chcú navštíviť exotickú Áziu a majú inú preferenciu ako Thajsko.

Služby vo Vietname

Kdekoľvek sme bývali, obskakovali nás ako kráľov. Miestami sme sa cítili trápne, taký level servisu sme ešte nezažili. Niekde nám nedovolili samým ani kávu si naliať 🙂 Nehovoríme pritom o 4-5 hviezdičkových nóbl hoteloch, naopak – bývali sme v úplne bežných zariadeniach. Úcta k turistom, „úslužnosť“ a spokojnosť hosťa je pre nich na prvom mieste. To isté platí aj o reštauráciách, taxíkoch, obchodoch. V reštuarácií za nami niekoľkokrát prišla čašníčka a ukázala nám, ako správne jesť to, čo sme si objednali. 🙂 O nápomocnosti sprievodcov ani nehovoríme. Tí by vám zniesli modré z neba. Zistia vám čokoľvek potrebujete – aj to kedy odchádza bus do vašej ďaľšej cestovateľskej zastávky. Veľké WOW.

Na každom kroku nájdete prehľadné informácie o transferoch alebo výletoch.
Na každom kroku nájdete prehľadné informácie o transferoch alebo výletoch.

Dorozumievanie vo Vietname

Vo Vietname sa po anglicky dohovoríte vcelku komplikovane. Najlepšiu rečovú vybavenosť sme pozorovali v Ho Chi Minh City. Z pohľadu jazyka nám občas nám chýbali Filipíny, kde je angličtina druhým úradným jazykom. Ak máte stres z cestovania kvôli rečovej bariére, choďte to Vietnamu. 🙂 Lokálni ľudia väčšinou po anglicky nehovoria, no budú vám chcieť za každých okolností porozumieť. Len musíte byť trpezliví. V drogérii som vysvetľovala 15 minút, že potrebujem vlhké utierky. Rukami, posunkami, bez angličtiny. 🙂 Dala som to.

Motorky vo Vietname

Motorky sú vo Vietname hlavným dopravným prostriedkom. Áut na cestách jazdí veľmi málo. Dokonca si viete zohnať aj motorkový taxík. Ehm, s obrovským batohom na chrbte sediac za vietnamským vodičom je takáto cesta celkom adrenalín 🙂 Odskúšané. Motorky si viete požičať takmer kdekoľvek. Pri požičaní dokonca neskladáte žiadnu zálohu, potrebujete len vodičák, vedieť číslo vašej izby a ubytovania. Vrelo odporúčame na motorke pobrázdiť ostrov Phu Quoc. Požičanie motorky na deň vás vyjde 150 000 VND (5,30 EUR) a benzín okolo 50 000 vnd (1,8 EUR).

Motorkové preteky priamo na ceste
Motorkové preteky priamo na ceste v Ho Chi Minh.
V Ben Tre na motorke.
V Ben Tre na motorke.

Taxíky

Taxík je takisto jedným z dopravných prostriedkov, ktoré sme bez problémov využívali. Hlavne v Ho Chi Minh City, prípadne na Phu Quoc pri dlhších vzdialenostiach. Spoľahlivou taxi službou je Mai Linh a Vinasun Taxi. Pri ceste taxíkom nabieha cena na tachometri relatívne pomaly. Pokiaľ stojíte, cena sa nezvyšuje. Nástupné v taxíkoch je okolo 10 000 VND (0,35 EUR). Samozrejme, taxíky sú na miestne pomery drahé, ale určite na nich nezbankrotujete 🙂

Divoká jazda

Jazda po vietnamských cestách je zážitok. Prenajať motorku na ostrove Phu Quoc nebol problém, zvládne to každý –  aj motorkár začiatočník. Avšak jazdiť motorokou vo väčších mestách je dobrodružstvo. My sme ho pre istotu vynechali 🙂 V Ho Chi Minh City budete považovať za najväčší úspech prejsť na druhú stranu cesty ako chodec. Chodníkov vo Vietname je pomenej (ak mám byť presná takmer žiadne :D) , bezbariérový prístup je takisto cudzí pojem. Byť chodcom vo Vietname vyžaduje veľkú dávku odhodlania a odvahy 🙂 A aké pravidlá na ceste platia vo Vietname? 

  • Green light – I can GO  🙂 
  • Orange light  – I can GO  😎 
  • Red light – I sill can GO  🙄 
Divočina na cestách :)
Divočina na cestách 🙂

Mestská hromadná doprava – autobus

V Ho Chi Minh City sme na dlhšie vzdialenosti využívali aj miestnu MHD. Je pravdou, že sa v nej ťažko orientuje, ale nápomocní nám boli miestni ľudia stojaci na zástavke, ktorý nám povedali, na aký autobus  naskočiť. Na autobus treba zamávať, aby prišiel. Priamo v autobuse si kúpite lístok za pár centov a teta, ktorá lístok predáva vás upozorní, kedy máte vystúpiť. Takto sme ušetrili veľa peňazí za taxíky, bus nás vždy niekam priblížil a odtiaľ sme išli buď po vlastných alebo sme si volali taxík.

Odpadky

Je jasné, že Ázia nie je čistučká Európa, ani to po krajinách v tomto kúte sveta nečakáme. No po potulkách Vietnamom sme nadobudli pocit, že krajinu odpadkami devastujú vedome, zbytočne a veľmi ľahkovážne. Špinavé mestské pláže (takú špinu na plážach sme ešte nezažili) či odhadzovanie odpadkov kdekoľvek na strede cesty nie je pre vietnamca problém. Tak krásna krajina a tak veľmi si pustoší tú nádhernú prírodu. Ach, smutno nám z toho bolo.  🙁

Aj takto vie vyzerať ospevovaná bielopieskový pláž Sao Beach.
Aj takto vie vyzerať ospevovaná bielopieskový pláž Sao Beach.

Vietnamská príroda

Akýkoľvek kút krajiny navštívite, myslíme, že nebudete ľutovať. Krásne pláže na Phu Quoc, zelená divočina v okolí Ben Tre a delty Mekongu. To je len zopár prírodných krás, ktoré Vietnam ponúka. Ak chcete byť viac „remote“ zdržte sa na severe krajiny v okolí Sapa či navštívte Halong Bay.

Krásne pláže. Naštastie nájdu sa aj bez odpadkov.
Krásne pláže. Naštastie nájdu sa aj bez odpadkov.

Nenormálne chutné vietnamské jedlóóó

Ak milujete dobré jedlo, Vietnam vás určite nesklame. Pochopíte o čom píšem, keď pred vás postavia prvú PRAVÚ PHO BO či spring rolls. Vietnamská kuchyňa je postavená primárne na polievkach, rezancoch, ryži, čerstvých bylinkách. Nie je príliš pikantná, pokiaľ si explicitne nevypýtate chilli. Na svoje si vo Vietname prídu aj mäsožravci aj vegetariáni. Samozrejme, ázijské pravidlo platí aj tu – jedzte tam, kde sedí najviac miestnych. Najlepšie sú stánočky na ulici. V Ho Chi Minh City odporúčame krásnu reštauráciu Secret House, ktorá je top po všetkých stránkach. Na Phu Quoc sme jedli v našej lokálnej „vývarovni“ –  NoName BBQ. V Ben Tre sme zase vyskúšali Nam SonCeny jedla sú veľmi prijateľné – aj v lepších reštikách sa najete do 300 000 VND (10 EUR), na trhoch a v lokálnych stánočkoch samozrejme omnoho menej (2 – 3 EUR). Netreba zabúdať na úžasné ovocie, ktoré viete kúpiť takmer všade. Nakrájaný ananás vás vyjde v priemere okolo 20 000 VND (0,70 EUR). V Ben Tre som ananás kupovala za 5 000 VND (17 centov).

Vo Vietname budete milionári

Ten pocit, keď sa z vás stanú milionári je na nezaplatenie 🙂 Vietnamská mena je naozaj štedrá a vďaka nej platíte rádovo v státisícoch. Z bankomatov vyberáte milióny. Mimochodom –  výber v bankomatoch je limitovaný – niekde na jeden výber vyberiete maximálne 3 milióny niekde 5 miliónov. Na letisku je limit v bankomate vyšší. Milión dongov je približne 35 EUR.

Čo nám ešte „udrelo“ do očí?

  • Tenké servítky. Jáááj, úplne rovnaký „problém“ ako na Filipínach. 🙂 Vo Vietname poznajú len akési tenké „čosi“, do čoho si utierajú ruky. Na stoloch v reštaurácich väčšinou chýbajú, takže odporúčame mať v zásobe vždy nejaký balíček servítiek. 🙂
  • „Liliputánske“ stoly a stoličky. Všetky stoly a stoličky boli v reštauráciách a miestnych podnikoch minimálne o 1/3 menšie ako v Európe. Ktovie prečo 🙂
  • Nepotrebujete žiadny adaptér do zástrčky.
  • Wifi – takmer všade v kaviarňach, hoteloch. Odprúčame vypnúť dáta, lebo zaplatíte majland, prípadne si kúpiť lokálnu SIM kartu.
  • Markety – Vietnam je krajinou trhov. Všade kde sa pohnete niečo predávajú. Primárne jedlo, ovocie a zeleninu. Úžasné. Farebné. A chutné.
  • Lacno – vo Vietname je naozaj veľmi lacno. Najdrahšia položka je samozrejme letenka. Ubytovanie, strava a ostatné položky máte vo svojich rukách vy. My sme sa vôbec neobmedzovali a fungovanie počas 2 týždňoch nás vyšlo okolo 600 EUR/osoba.  Samozrejme vie to byť rádovo menej (aj viac) závisí od vášho štandardu.

Tip: Ďalšie zaujímavé informácie o Vietname nájdete aj v super článku cestovateľky a blogerky Ivany Grešlíkovej.

Tak čo? Už ste rozhodnutí či zaradíte Vietnam do vášho cestovateľského plánu? Ak by ste sa chceli poradiť či máte ešte otázky, píšte. Radi vám na ne zodpovieme.

2 komentáre

  1. Pingback: Tanzánia na vlastnú päsť - všetko čo potrebujete vedieť | Po vlastných

  2. Pingback: Vietnam - tropický ostrov Phu Quoc, delta rieky Mekong a Ho Chi Minhovo mesto

Pridaj komentár