Na výlet do Varšavy sme sa nechali zlákať lacnými letenkami a spontánne rozhodli, že každej destinácii treba dať šancu. A ono to tak býva, že keď nemáte žiadne očakávania, nakoniec všetko super vypáli. Presne tak to bolo aj v prípade nášho výletu do hlavného mesta Poľska. Bez bedekera, bez veľkých plánov.

Varšava, ktorá bola počas druhej svetovej vojny ťažko skúšaná a nakoniec takmer úplne zrovnaná so zemou, je v súčasnosti mestom plným života a pozitívnej energie. A rozhodne sa sem oplatí ísť na dlhšie, ako iba na víkend (nabudúce budeme vedieť). Veď čítajte ako sa dá za pár drobných stráviť perfektný (jesenný) víkend a zažiť opäť niečo nové.

1. Deň – Prílet do Varšavy, skvelá večera v reštaurácii Folk

 • Odlietame priamo z Bratislavy, spoločnosťou Wizz Air, a už za hodinu pristávame vo Varšave.
 • Rýchly presun vlakom z letiska Chopin priamo do centra Varšavy na hlavnú stanicu (Warszava Centralna).
 • Zo stanice len 15 minút peši do nášho airbnb ubytovania.
 • Výborné pečeňové paté a ešte lepšie nakladané heringy v reštaurácii Folk.
Jeseň vo Varšave
Jeseň vo Varšave

Na vlastnej koži overené: Letenky cez Wizz Air sú naozaj lacné, a od novembra 2017 cestujete s príručnou batožinou štandardnej veľkosti bez ďalších príplatkov. Pozor, v cene letenky je len jeden kus príručky – dámy, kabelky musia byť v kufri, inak vás do lietadla nepustia. Ubytovaní sme boli v klasickom, ale pekne zrekonštruovanom, paneláku na 12. poschodí, v malom príjemnom apartmánovom byte. Takýchto ubytovaní je vo Varšave neúrekom a za veľmi priateľný peniaz. Naše ubytovanie odporúčame, hoci komunikácia s domácimi bola trošku vlažnejšia ako sme zvyknutí.

2. Deň – Prechádzka Starým mestom, promenáda pri Visle, aj múzeum starých varšavských neónov v Soho Factory

Varšava, Staré mesto, Hlavné námestie
Varšava, Staré mesto, Hlavné námestie
Staré mesto, Varšava
Staré mesto, Varšava
Barbakan Warszavski - mestské hradby, Varšava
Barbakan Warszavski – mestské hradby, Varšava
 • Pokračujeme na promenádu pri Visle a cez most prechádzame na druhú stranu rieky do štvrte Praga
 • Električkou do Soho Factory – veľmi zaujímavého industriálneho miesta inšpirované newyorským Sohom, kde sú  koncetrované rôznorodé umelecké aktivity, umelci a výstavy. Prehliadka múzea neónov, ktoré sú akýmsi symbolom zašlej slávy socialistickej Varšavy.
 • Slušne unavení zakončujeme deň večernými nákupmi na bulvári Marszalkowska a drinkom v príjemnom podniku Sloik.
Promenáda pri Visle, Varšava
Promenáda pri Visle, Varšava
Múzeum varšavských neónov, Soho Factory
Múzeum varšavských neónov, Soho Factory
Večerná Varšava
Večerná Varšava

Na vlastnej koži overené: Ak ste aj vy raňajkoví králi, choďte do kaviarne Charlotte a nenechajte sa odradiť radom pred vchodom. Super atmoška, výboré jedlo, možno trošku nezorganizovaná obsluha, ale keď sa zakusnete do croissantu s domácim lekvárom, ihneď na to zabudnete 🙂

Staré mesto je relatívne maličké a pripomínalo nám trochu skanzen. Očakávali sme, že to v ňom bude viac „žiť“. Ak máte radi parky, vo Varšave ich je neúrekom a sú veľmi pekne udržiavané. Urobte si cez ne prechádzku. Varšavu, bez toho aby ste opustili parky, môžete prejsť za 6hodín z jej severu na juh. My sme nemali čas, ale čo vy? Idete do toho? 🙂

Pokiaľ vám počasie nedovolí zdržiavať sa vonku, navštívte niektoré z varšavských múzeí. My sme mali v hľadáčiku Múzeum poľských židov, ktoré je otvorené až do 20.00, väčšinu múzeí zatvárajú o 18.00.

3. Deň – Výhľad z najvyššej budovy v Poľsku, odlet domov

 • Deň začíname opäť vynikajúcimi raňajkami v AiÖLI
 • Výhľad z 30. poschodia najvyššej poľskej budovy – Palaca Kultury i Nauki, postavenej ešte v roku 1955 ako dar poľskému ľudu od samotného Stalina.
 • Kávička a koláčik v Caffe Nero a pomalý presun na letisko.
 • Odlet do Bratislavy.
Tej slaninke sa jednoducho nedalo odolať... :)
Tej slaninke sa jednoducho nedalo odolať… 🙂
Palac Kultury i Nauki, Varšava - typická stalinistická architektúra, pri ktorej sa bežný človek má cítiť malý a bezvýznamný :)
Palac Kultury i Nauki, Varšava – typická stalinistická architektúra, pri ktorej sa bežný človek má cítiť malý a bezvýznamný 🙂
Ale výhľady na Varšavu sú z paláca parádne
Ale výhľady na Varšavu sú z paláca parádne

Na vlastnej koži overené: AiÖLI nie je typickou raňajkárňou, ide skôr o kombináciu baru s reštauráciou, jedlo však bolo fantastické a veľmi rýchlo pochopíte, prečo treba na miesto pri stole čakať v rade. Pokiaľ chcete ísť na istotu, booknite si stôl deň vopred. Do pozornosti ešte dávame raňajkovo-brunchové miesto Bulke przez Bibulke, ktoré najbližšie plánujeme navštíviť. 🙂

Vyhliadka z Palaca Kultury i Nauki je otvorená od 10.00 a budova je ešte stále najvyššou v Poľsku a jednou z najvyšších v celej Európe. Hlavný architekt  budovy – Lev Rudnev, sa pri jej návrhu nechal inšpiroval podobnými budovami v Moskve a americkými art-deco mrakodrapmi. Vnútri sa okrem múzeí nachádza aj obrovské kongresové centrum, divadlo, kiná, plaváreň, obchody a reštaurácie, rôzne firmy a štátne inštitúcie – a dokonca aj dve súkromné vysoké školy. Výhľad z 30. poschodia je skvelý zážitok, celú Varšavu vidieť ako na dlani. Jednoznačne odporúčame.

A koľko nás teno výlet stál?

Zážitky na (ne)zaplatenie: 

 • Spiatočná letenka – 36 EUR/osoba
 • Ubytovanie na dve noci pre 2 osoby – 72 EUR
 • Lístok na vlak z letiska do centra – 1,45 EUR/osoba
 • Lístky na MHD(20min) – 0,80 EUR/osoba
 • Vstupné Neon Múzeum – 2,40 EUR/osoba
 • Vyhliadka z Palaca Kultury i Nauki – 4,70 EUR/osoba

Tip: Pokiaľ chcete čo-to ušetriť na jedle, stravujte sa v poplulárnych mliečnych baroch. Lacná možnosť ako sa do sýta najesť tradičných jedál s autentickou chuťou.

Čo dodať na záver? Varšava si nás naozaj získala…

Varšavský výlet bol pre nás skutočne príjemným prekvapením. Okrem spomínaných zážitkov sme veľmi ocenili čisté a upravené mesto. Cesty a bezbariérové chodníky v centre sú veľmi dobre udržiavané, radosť sa po nich prechádzať.

Za celý víkend sme nemali v peňaženke ani jeden zlotý – všade sa dá platiť kartou. Dokonca aj na zastávkach MHD sú automaty na lístky s možnosťou platby kartou.

Celkovo doprava vo Varšave je na úrovni akéhokoľvek vyspelého západného mesta (čiže asi tak o 10 levelov ďalej ako Bratislava). Samozrejmosťou je metro, nové, tiché a rýchle električky, čistulinké zastávky s elektronickými ukazovateľmi časov najbližších spojov, či moderná vlaková stanica. Dobrá správa pre bajkuchtivých ľudí –  všade sú vynovené bezpečené cyklotrasy s viac ako 200 požičiavacími cyklistickými stanicami po celom meste.

Tak čo, kedy letíte?:-)

Ak ste boli vo Varšave aj vy, a máte super tipy na zážitky akéhokoľvek druhu, napíšte nám. Zbierame inšpiráciu na ďalší varšavský víkend 🙂

4 komentáre

 1. mne sa páči! Wilanov.. príbuzný zámkom v iných krajinách…

 2. Ahojte, my sme boli vo Varsave teraz na silvestra. Odporucam Varsavu aj vo vianocnom/zimnom obdobii je neskutocne krasne vyzdobena, super trhy a atmosfera ☺ chceli sme vyskusat tradicnu siet restauracii Zapiecek ale pred kazdou boli dlhe rady tak ak sa Vam chce cakat urcite skuste , my sme boli velmin hladni, tak sme isli inam. Ochutnali sme aj pirohy aj klasicku polsku polievku Zurek. Urcite sa chodte pozriet na zamok willanow v zime tam je vytvorena Garden of lights..nadherne miesto 🙂 a z parkov urcite najvacsu varsavsky Lazienski 🙂

Pridaj komentár