Hurá, konečne sa dá znovu cestovať! Koronakríza je dúfajme zažehnaná a hoci stále to ešte nie je také ako pred ňou, veci sa pomaly ale isto vracajú do normálu. S cestovaním mimo EÚ to ešte nejaký čas bude problém, o to väčšia motivácia je vybrať sa na spoznávačky Slovenska, alebo okolitých krajín. Napríklad Rakúska.

Výlety do Rakúska sú pre nás vždy príjemným zážitkom a inak to nebolo pri návšteve údolia Wachau. Údolie Wachau sa nachádza v Dolnom Rakúsku a preteká cez neho rieka Dunaj. Celá oblasť Wachau je mimoriadne obľúbená medzi turistami hlavne pre krásne scenérie, vinice, marhuľové hody, plavbu loďou po Dunaji a nádherné historické mestá. A my môžeme len súhlasiť. Čítajte, čo všetko vidieť a navštíviť v údolí Wachau.

Ubytovanie vo Wachau netradične – v kemperskom aute

Rakúsko je ideálne na kempovanie a tak sme sa rozhodli, že si splníme náš ďaľší sen – požičiame si kemperské auto – Volkswagen California. Auto s vysúvacou strechou je veľmi „cool“ a pohodlne sa v ňom vyspia štyria ľudia. Je ideálnym kompromisom medzi výletom karavanom a menej komfortným spaním v stane. Kempovačka sa tak stane veľmi pohodlným zážitkom.

Na auto stačí „obyčajný“ vodičák, je plne vybavené – kuchynkou, perinami a kemperským nábytkom. V aute sa dá aj kúriť, takže žiadne počasie vás nezaskočí. Kemperské auto Volkswagen California si môžete požičať napríklad v požičovni CamperLife. V údolí Wachau máme odskúšaný menší kemp – Gasthof – Camping Familie Stumpfe.

Čo vidieť v údolí Wachau

Určite ste už počuli o mestečku Melk a jeho benediktínskom kláštore, ktorý sa teší veľkej obľube. Ku kláštoru patrí aj krásne upravená anglická záhrada s výhľadom na údolie.

Tip: Ak máte chuť – celé údolie Wachau si môžete prejsť aj po vlastných – Wachau World Heritage Trail je 180 km trasa, ktorá vedie cez údolie a jeho najkrajšie scenérie. Je rozdelená podľa náročnosi a dĺžky na 14 úsekov, ktoré môžete prejsť z dvoch strán.

Pre gastro mlsné jazýčky odporúčame nevynechať mestečko Spitz a reštauráciu Haus Prankl. V letnom období sa nebudete vedieť dojesť marhuľových guliek a na jeseň zas slivkových. 🙂 Okrem skvelej reštiky je mestečko Spitz očarujúce svojimi vinicami. Vedie tadiaľto aj známa vínna cesta Weinstrasse Wachau. Nad mestom Spitz sa nachádza ruina hradu Hinterhaus, stačí sa k nej len vyštverať. 🙂

Ďalším krásnym mestom vo Wachau je mestečko Dürnstein, známe svojou vinárskou históriu. Nad mestom sa nachádza hrad, v ktorom bol väznený Kráľ Richard I.- známy ako Kráľ Levie Srdce. Pre mestečko je typická jeho modrá veža, ktorá je nepriehliadnuteľná nielen pri plavbe riekou.

Tip: Celé udolie Wachau sa dá samozrejme prejsť aj loďou, závisí kde ste ubytovaní a čo chcete vidieť. Viac informácií o lodnej doprave nájdete TU.

Ďaľším skvostom v údolí Wachau je najznámejšia rakúska zrúcanina hradu Aggstein. Ako inak – zo zrúcaniny sa vám naskytne krásny výhľad na údolie a Dunaj. K zrúcanine hradu sa môžete prejsť alebo sa k nej dostanete priamo autom. V hrade je reštika, kde sa môžete občerstviť, ideálny výlet s deťmi.

Jedno z najstarších rakúskych miest je Kremš, ktoré je známe hlavne z pohľadu kultúrneho „vyžitia“. Do pozornosti dávame múzeum umenia Kunsthalle Krems či netradičné Múzeum karikatúry. Ak by sa vám chcela návšteva kláštora – kúsok za mestom sa nachádza kláštor Göttweig.

Návštevu spomínaných miest v údolí Wachau viete podniknúť aj za víkend, miesta sú kúsok od seba. Pokiaľ sa nechcete unahánať – zoberte loďku alebo bicykel a vychutnajte si Wachau z inej perspektívy. Odporúčame oblasť Dolného Rakúska navštíviť v lete – v čase marhuľovej sezóny, ktorá je veľmi typická pre túto oblasť.

Tak čo? Dúfame, že sme vás po čase opäť inšpirovali na pekný výlet 🙂 Budeme radi ak sa s nami podelíte o vaše zážitky, my sa do Wachau plánujeme v lete opäť vrátiť 🙂

Pridaj komentár