Vysoké Tatry máme radi a posledné roky sa sem už tradične vydávame prvý januárový týžden, aby sme si vychutnali čistý vzduch a krásu hôr. A tiež, aby sme si trochu zamakali po vianočnom leňošení na gauči. 🙂 Čítajte naše tipy na nenáročnú turistiku a výlety, ktoré sa v Tatrách (a okolí) dajú absolvovať aj počas zimných uzáver vysokohorských tatranských chodníkov.
Štrbské pleso -> Popradské pleso a späť
Ide o nenáročný výlet, ktorý zvládnete absolvovať v ktoromkoľvek ročnom období aj s menšími deťmi. Trasa začína pri (polorozpadnutom) Sanatóriu Helios, kde sa dá priamo zaparkovať. Je dobre značená a vedie po Tatranskej magistrále (červená značka). Keďže počas zimy sa časť červenej (od Triganu) nachádza v lavínovom území, odporúča sa odtiaľto pokračovať po zelenej značke.
Nám cesta na Popradské pleso trvala presne 1,5h (4,8km s prevýšením 200m). Návrat späť približne polovicu tohto času. A hoci nám na Štrbskom plese (v januári!) pršalo, postupne sa dážď menil na sneh a tesne pred Popradským plesom sme dokonca na chvíľu uvideli kúsok modrej oblohy a užili si pekné výhľady na okolité hory. Na Popradskom plese sa môžete občerstviť v Chate pri Popradskom plese. Odporúčame fazuľovú polievku, nám veľmi chutila 🙂
Starý Smokovec-> Slavkovská vyhliadka Maximiliánka a späť
Hoci zo Smokovca na Slavkovskú vyhliadku (tzv. Maximiliánku) nastúpate 500 výškových metrov, ide o trasu ktorú bez problémov zvládnu aj deti. Otestované so 7 a 11 ročnými chalanmi. 1,5 ročný to zvládol tiež, ale ten sa pekne viezol v nosiči 🙂 Zo Slavkovskej vyhliadky sa vám naskytne nádherný výhľad na okolité tatranské štíty.
Trasa začína v Starom Smokovci pri stanici pozemnej lanovky a vyznačená je modrou značkou. Dostať sa hore vám zaberie približne 1h:45m. Zo Slavkovskej vyhliadky môžete v lete pokračovať ďalej až na Slavkovský štít, v zime sa však ďalej kvôli uzávere nedostanete. Späť sa môžete vrátiť rovnakou trasou, alebo cez Hrebienok – z Rázcestia pod Slavkovským štítom sa vydajte po červenej (za 15 min. ste na Hrebienku) a následne dolu až do Smokovca po zelenej (prípadne lanovkou). Trasu cez Hrebienok odporúčame iba ak vám nevadia davy ľudí – my by sme túto chybu už druhýkrát nespravili. Radšej si zoberte do batohu viac lepeňákov 🙂
Hrebienok-> Rainerova útulňa-> Zamkovského chata a späť
Príjemná a nenáročná turistika, vhodná aj s tehotenským bruchom. Odskúšané na Lucke. 🙂 Na Hrebienok sa dostanete pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, alebo peši po zelenej – ak sa vám nechce čakať v rade. Z Hrebienka sa vydajte po zelenej okolo Vodopádov Studeného potoka k Rainerovej chate (resp. útulni). Tu si môžete oddýchnuť, dať varené vínko či čaj a pokračovať ďalej po Tatranskej magistrále až na Zamkovského chatu. Decká dostanú diplom, kúpite si niečo dobré pod zub a môžete ísť oddýchnutý späť.
Bývalá Važecká chata -> Jamské pleso a späť
Zaparkujte priamo na parkovisku pri ceste a vydajte sa po červenej hore. Na začiatku sa pripravte na pomerne prudké stúpanie, ktoré je o to ťažšie v zime, ak chodník nie je dostatočne prešliapaný. Čakajú vás pekné výhľady a oddych pri peknom Jamskom plese.
Alternatívne sa na Jamské pleso viete dostať aj zo Štrbského plesa po magistrále. Trasa má podobný profil, je však o niečo dlhšia a s menším stúpaním.
Bývalá Važecká chata -> Rázcestie pod Grúnikom a späť
Nenáročná prechádzka, ktorá vás privedie do čarovnej Kôprovej doliny. Nám sa tu veľmi páčilo. Ak majú deti dosť síl, kľudne z rázcestia pokračujte ďalej až ku Kmeťovmu vodopádu (rátajte s ďalšou hodinou šliapania kým sa k nemu dostanete).
Na záver zopár tipov – špecifiká tatranskej turistiky počas zimy
Vždy si na stránke horskej služby overte aktuálne povetrnostné podmienky. Turistika v zime môže byť zradná, aj keď sa vydávate iba na krátke trasy. Chodníky sú väčšinou zľadovatelé – určite si zoberte mačky, alebo aspoň jednoduché protišmykové návleky. Paličky pre lepšiu stabilitu tiež odporúčame. V prípade veľkého množstva čerstvého snehu na chodníkoch rátajte s tým, že chôdza bude namáhavejšia a to čo by ste v lete prešli hravo za hodinu, vám v pohode môže trvať aj dvakrát toľko. V prípade hlbokého snehu tiež odporúčame „štucne“ – ochranné návleky na kotníky, aby sa vám do topánok nedostal sneh.
Tip na skvelé ubytovanie
Tento rok sme našli skvelé ubytovanie Serenity v Pribyline, ktoré odporúčame všetkými desiatimi. Ide o objekt s 2 apartmánmi a jedným štúdiom. Jeden apartmán má 3 samostaté izby, veľkú obývačku a 3 kúpeľne. Menší apartmán má 2 izby, obývačku a 2 kúpeľne. Samozrejmosťou je top vybavená kuchyňa, gril, pekne upravený pozemok s detským ihriskom, trávnikom a posedením vonku v letných mesiacoch. Ubytovanie bolo nové, čisté, útulne zariadené a skvelo vybavené. Z Pribyliny je blízko do Vysokých aj Nízkych Tatier.
Bonus – tipy na ďalšie výlety v okolí
Ak sa rozhodnete ísť na turistiku do Nízkych Tatier, začať môžete na Čertovici a vyjsť na Lenivú (5,6km tam aj späť). Príjemná prechádzka s prevýšením 224m a peknými výhľadmi.
Chodník korunami stromov
Zaujímavý výlet najmä pre deti je Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. Z parkoviska sa môžete vyviezť lanovkou alebo sa vydať peši na vrch lyžiarskeho strediska, kde sa nachádza vstup do areálu. Chodník je celý z dreva a je veľmi vkusne zasadený do okolitej prírody. Naskytnú sa vám nádherné výhľady a celý okruh je lemovaný tabuľkami so zaujímavými informáciami, ktoré sú písané pútavo, decká sa nudiť určite nebudú. Na záver sa môžete šmyknúť dole po veľkej šmykľavke. A na cestu späť na parkovisko si môžete požičať sánky a užiť si super zimnú zábavu.
Od 16.01.2022 sa pre návštevníkov Bachledky otvárana nový zážitok – Čarovná krajina Bachledka, kde Chodník korunami stromov a nový svetelný park rozžiari viac ako 55 tisícmi svietielok. Tento zážitok Bachledka ponúka 3x do týždňa, aktuálne info sledujte na ich stránke.
Skanzen – Múzeum Liptovskej dediny Pribylina
Skazen Pribylina nás veľmi príjemne prekvapil a okrem tradičných Liptovských domčekov vás poteší Považská lesná železnica, rozhľadňa, náučný chodník „Bosou nohou“ či vodný mlyn a pekné oddychové zóny. Na skanzen si odporúčame vyhradiť aspoň dve hodiny času. V letných mesiacoch Skanzen Pribylina žije rôznorodým kultúrnym programom.
Rozhladňa v Liptovskom Jáne
Pre nadšencov rozhladí zase odporúčame navštíviť Liptovský Ján a jej neveľkú Svätojánsku rozhľadňu. Keď už budete v Lipotvoskom Jáne, nezabudnite si so sebou pribaliť plavky a ohriať sa v termálnom prameni – Kaďa. S deckami zase odporúčame navštáviť park miniatúr – Park Mini Slovensko.
Galéria Poliankovo
A ak sa máte chuť zohriať “ vo vnútri“ nejakou indoorovou aktivitou, nevynechajte digitálnu galériu Poliankovo, ktorá sa nachádza v Tatranskej Polianke. Tešiť sa môžete na interaktívnu výstavu. Dokonca si tu môžete sadnúť aj na kávu a kúpiť peknosti v obchodíku, ktorý je súčasťou galérie.
Och a ešte pripájame jeden gastro gasto kávičkový tip 🙂 Ak budete v Liptovskom Mikuláši, zbehnite na kávu a fantastické koláče do kaviarne Arch Caffe. Aj deti si tu prídu na svoje – majú tu pekný veľký detský kútik.
Dúfame, že sme vás inšpirovali k pekným výletom a turistike v Tatrách, ktoré bez problémov zvládnu aj deti. Dajte vedieť, ak máte nejaké dobré tipy, ktoré sme nespomenuli!