Vyrážať na cesty a spoznávať nové miesta nemusí znamenať iba zbaliť kufor, booknuť letenku a stráviť dlhé hodiny v lietadle. Krásne miesta sú aj na Slovensku „za domom“ a na zážitky a príval energie z pekného výletu stačí len zdvihnúť zadok z gauča. 🙂

Máme pre vás tipy na v výlety v okolí Bratislavy – miesta, ktoré obľubujeme a sú ideálnou kombináciou aktívneho a nenáročného trávenia času. Okrem „lepeňáka“ v batohu nepotrebujete naozaj nič. Teda ani ten lepeňák netreba. 🙂

Výlet na Smolenický zámok

Hrady a zámky máme mimoriadne radi. Vždy k týmto čarovným miestam patrí aj pekne upravený areál, výhľad, kopček či prehiadka hradu. Ideálny program za každého počasia. Či už s deťmi alebo aj bez nich.

Výlet do Smoleníc a jeho okolia môžete využiť okrem návštevy hradu aj na nenáročnú precházku po okolitých lesoch a bajkuchtiví si prírodu užijú na cyklocestách, ktorých je v okolí neúrekom. Z Bratislavy sa sem autom dostanete za necelú hodinu.

Smolenický zámok

Smolenický zámok má za sebou dlhú históriu. Bol postavený v 15.storočí, zničený v 18.storočí a opätovne postavený v 20.storočí. Počas 2.svetovej vojny hrad opäť zničili, no podarilo sa ho veľmi rýchlo zrekonštruovať do aktuálnej podoby. Smolenický zámok aktuálne patrí Slovenskej akadémií vied a pre verejnosť je otvorený len v období júl-august, v setembri len počas nediel. My sme sa do Smoleníc vybrali v jeden krásny februárový víkend a užili sme si výlet aj bez návštevy zámku.

Ak vám lepeňák v batohu nebude stačiť – zastavte sa v Trnave na dobrý obed a kávu. Obľubujeme thajské Enak Bistro, kávu v Thalmeiner či bábovky v Bábovka café & Bakery. Výlet ako lusk necelých 60 km od Bratislavy.

Smolenický areál

Výlet na Devínsku Kobylu – Sandberg

Na prechádzku s výhľadmi až do Rakúska nemusíte ani Bratislavu opustiť. (Ne)nápadný kopček Sandberg je ideálny východzí bod na objavovanie Devínskej Kobyly. Trošku vás tu prefúkne, čo-to sa dozviete na náučnom chodníku a je len na vás ako dlhou a náročnou vychádzkou sa po Devínskej Kobyle vyberiete.

Vyhliadka z Devínskej Kobyly

My obľubujeme potulky po „modrej“ – od Sandbergu, na rázcestník pod Devínsku Kolybu a späť po „žltej“ – cca 8km nenáročné koliečko, ktoré hravo zvládnete aj s deťmi. Výlety v Devínskej Novej Vsi radi spájame s kávou a chutnými koláčmi v kaviarni Penny Coffea. V lete si šálku kávy a rôzne sezónne dobroty môžete vychutnať aj na teraske.

Tip: Z Devínskej vedú mnohé cyklotrasy cez most Slobody do Rakúska. Ak však bajk nie je vašim kamošom – choďte sa prejsť na neďaleký na zámok Schlosshof, prípade len posedkajte v niektorom z bufetov pri moste. Decká sa môžu vyšantiť v lanovom parku Tarzánia.

Zlaňovanie v zlaňovacom parku Tarzánií

Výlet na Schaubmarov mlyn v Pezinku a pezinský hradný areál

Vedeli ste, že kúsok od Bratislavy, v Pezinku sa nachádza očarujúca vidiecka usadlosť s mlynom z 18. storočia? My veru nie, až kým sme sa neprišli presvedčiť na vlastné oči. Mlyn dala postaviť rodina Pálffyovcov a od polovice 19. storočia patril rodine Schaubmarovcov. V barokovom mlyne je dnes múzeum, kde sa dozviete zujímavosti o jeho histórií a fungovaní mlyna. Súčasťou Schaubmarovho mlynu je aj galéria výtvarného umenia, s výstavou diel (najmä) súčastných slovenských autorov.

K mlynu Schaubmarovcov patrí aj pekne upravený areál a pre kávičkárov aj miesto na kávu a koláčik. Mlyn je otvorený od štvrtka do nedele, konajú sa v ňom aj rôzne workshopy pre detiská. Aktálny program nájdete na stránke Schaubmarovho mlynu.

Kaviarenski povaľači 🙂

Pokiaľ sa už ocitnete v Pezinku, neobíďte Pezinský zámok a jeho hradný areál. K zámku patrí aj park s jazierkom a pávmi, ktorí sa voľne pohybujú po parku. Pozor – do parku je vstup s vašimi štvornohými miláčikmi zakázaný. K parku prislúcha aj detské ihrisko. Je len na vás (a na počasí) či dáte prednosť návšteve zámku alebo prechádzke po parku. Mimochodom – ak túžite po romantickej noci v zámku, na tom pezinskom vás aj ubytujú a môžete sa nechať hýčkať v zámockom wellnessku.

Výlet na Schlossberg v Hainburgu

Nenáročný výlet na zrúcaninu hradu vypínajúcu sa nad neďalekou rakúskou dedinkou Hainburg. Hrad Schlossberg bol postavený v 11.storočí na príkaz Henricha III. Hrad prekvital niekoľko stáročí až kým ho v 17. storočí nevypálili Turci. Zrúcanina hradu je veľmi pekne udržiavaná, je z nej krásny výhľad na Dunaj na okolie rakúskeho kraja až do Bratislavy. Opäť ide o jeden z výletov vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Na hrad sa dostanete priamo z centra Hainburgu (od nákupných centier) nenáročnou cestičkou a výšľap zvádnete do pol hodinky. My sme si prechádzku trochu predĺžili a kopec na ktorom sa vypína Schlossberg sme si obišli. Areál hradu si doslova pýta zobrať so sebou deku a urobiť si na hrade piknik v tráve. O jedlo sa hravo postaráte v jednom z rakúskych supermarketov, ktoré nájdete hneď pod hradom. 🙂

Tak na ktorý výlet sa vyberiete? Dajte nám tipy na výlety v okolí Bratislavy, radi ich zverejníme a veríme, že motivujeme k potulkám aj vás.

5 komentárov

  1. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy #2 - Zálesie, Plavecký hrad a iné | Po vlastných

  2. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy #3 - Biofarma, vyhliadky a turistika na Malú Baňu | Po vlastných

  3. Pingback: Banská Štiavnica, Štiavnické vrchy a Nebo nad Štiavnicou | Po vlastných

  4. Pingback: Tipy na výlety s deťmi od Janky z Froggywear | Po vlastných

  5. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy #4 | Po vlastných

Pridaj komentár