Po výletoch, na vzduchu, za každého počasia. Spoznávame naše okolie, hľadáme miesta na príjemne strávený víkendový čas, objavujeme pre nás nové či staronové chodníčky. Poďte sa s nami pozrieť už na naše štvrté tipy na výlety v okolí Bratislavy.

Neprehliadnite: Naše prvé, druhé a tretie tipy na výlety v okolí Bratislavy.

Šrotpark

Počuli ste už o Šrotparku? Šrotpark je prírodná galéria v Devínskej Novej Vsi, v ktorej nájdete zvieratá vyrobené zo šrotu. Verejnosti bola sprístupnená na jeseň roku 2019 vďaka nadšenému „zváračovi“, ktorý sa rozhodol svoje diela vystaviť na obdiv. Šrotpark v Devínskej novej Vsi nie je značený – nájdete ho keď odbočíte pred mostom Slobody do prava a vydáte sa cestičkou popri ľanovej dráhy až na jej samý koniec. Po pravej strane uvidíte oplotený pozemok, kde sa expozícia nachádza. Vstupné do Šrtoparku je dobrovoľné. Park je otvorený každý deň počas týždňa od 14:30, cez víkendy od 10.00. Výlet vám nezaberie veľa času (odhadom 20 minút), môžete ho spojiť s peknou prechádzkou okolo rieky Morava, kávou a koláčom v Penny Coffea alebo talianskými špecialitami vo Favor.It.

Výlet na hrad Pajštún

Hoci je zrúcanina hradu Pajštún obľúbenou zastávkou na výlet v okolí Bratislavy, Danko ma sem zobral až nedávno. 🙂 Na hrad sa dostanete z obce Borinka, kde pohodlne zaparkujete pri kostole. Následne vás červená turistická značka nasmeruje na cestu k hradu. Výstup na hrad trvá približne 30 minút, strmšie do kopca. Pokiaľ obľubujete lozenie – môžete okolité skaly hradu využiť na lozenie. Z hradu sú krásne výhľady na Malé Karpaty a keď budete mať šťastie – aj na rakúske Aply. Cestou späť sme sa chceli vyhnúť preplnenej ceste, ktorá vedie na hrad a urobili sme si tak „kolečko“ cez les – nasledovali sme žltú turistickú značku a následne sme sa napojili na zelenú cyklocestu. Posledný krátky spodný kúsok cesty sme už išli tou istou trasou ako smerom hore. Príjemná približne dvojhodinová prechádzka!

Výlet na Dračí hrádok

Pokiaľ sa ocitnete v končinách Borinky, daľším tipom na super výlet je prechádzka lesom na Dračí hrádok. Nachádza sa nedaľeko hradu Pajštún, v jeden deň viete navštíviť obe zrúcaniny, my sme si však urobili dva samostatné výlety. Pri výlete na Dračí Hrádok opäť zaparkujete pri kostole v Borinke, následne prejdete na koniec dediny a vydáte sa strmšie lesom po žltej turistickej značke, ktorá vás dovedie až k hradu. Teda k tomu, čo z hradu zostalo. 🙂 Dračí hrádok je len symbolickým cieľom výletu – viditeľná je iba jedna menšia časť múru. Cieľ je samotná príjemná cesta lesom. Na rozdiel od výletu na Pajštún, tu stretnete minimum ľudí a les bude patriť len vám. Späť z hradu sa dá vrátiť po tej istej ceste, alebo si takisto urobiť „kolečko“ – pokračujte ďalej po žltej až na Pod Kozliskom. Odtiaľ sa môžete vybrať po cykloceste späť do Borinky. V nohách budete mať približne 8km a výlet zvládnete za dve hodinky.

Stupavský zámocký park

Nenáročný výlet ako stvorený na nedeľu! Stupavský park sa nachádza priamo v centre Stupavy, všimnete si ho z cesty podľa kaštieľa, ktorý sa nachádza rovno pri vstupe do parku. Kaštieľ je žiaľ pre verejnosť zatvorený, slúži ako domov dôchodcov. V parku sa nachádza menší rybník a pekné ihirsko pre decká. Za bránami parku môžete pokračovať krásnou prechádzkou po ceste, ktorá vedie až do Borinky. Táto cesta je lemovaná množstvom bufetov, ihrísk a okrem peších výletníkov ju obľubujú aj cyklisti. Neďaleko parku je super miesto – komunitné centrum Makovice, ktoré určite stojí za návštevu. Priestor s atmosférou, terasou, ihriskom, vnútornou herňou. V Makoviciach poriadajú rôzne prednášky a vzdelávanie na témy ako zdravý životný štýl, rodičovstvo či lokálne remeslá. Nájdete tu aj bezodpadkový obchod. V Makoviciach okrem iného aj super varia – mäso nečakajte, ale vegetariánske šmakovinky. Pokiaľ sa vám zažiada zažiť v Stupave kúsok gastro Talianska – choďte na fantastickú pizzu do Ristorante Pizzeria Da Mario e Nicola. V korona časoch si pizzu môžete zobrať „take away“ a zbaštiť v parku (niekoľkokrát odskúšaná :D) – pozor, platba len v hotovosti.

Tak na ktoré miesto sa vydáte najbližší voľný deň? 🙂 A na záver tip pre tých čo by chceli stihnúť čo najviac zaujímavých miest v okolí Bratislavy, ale nemajú auto – odporúčame vám využiť požičovňu áut v Bratislave. 😉

Pridaj komentár