Pokračujeme v spoznávaní nášho bezprostredného bratislavského okolia. Podnikáme krátke výlety a prechádzky, vraciame sa na miesta, kde sme roky neboli. Poďte s nami na ďalšie výlety v okolí Bratislavy.

Neprehliadnite: Naše predošlé tipy na výlety v Bratislave a okolí nájdete aj tu.

Biofarma Príroda Stupava

Kde v okolí Bratislavy si pochutnáte na poctivých bryndzových haluškách a svoje decká vyvenčíte v krásnom areáli plnom zvierat? Jednoznačne v Biofarme Príroda v Stupave. Príjemný neveľký areál v lese ponúka posedenie pod stromami, grilovacie miesta (môžete si priniesť vlastné špekáčky a stráviť popoludnie opekaním) a množstvo zvieratiek, ktoré si vaše decká môžu dosýta užiť.

Ideálny nenáročný výlet pre veľkých aj malých. Deti sa vyšantia v areáli a vy môžete relaxovať pod stromom, kúpiť si čerstvý chlebík, koláč, syr či bryndzu. Ak budete mať chuť na aktívnejší oddych – z Biofarmy Príroda sa dostanete na mnohé turistické vychádzky po okolí Malých Karpát.

Vyhliadka Devínska Kobyla

Hurá. V Bratislave nám vyrástla krásna vyhliadková veža. Svojim tvarom pripomína modlivku a jej výška je slušných 21,75 m. Na jej vrch sa dostanete zdolaním 112 schodov a oddýchnuť si môžete na troch „podlažiach“. Vyhliadková veža Devínska Kobyla sa nachádza na najvyššom bode Bratislavy – na Devínskej Kobyle (514 m) a z jej vrchu sa vám naskytnú naozaj krásne výhľady – na Rakúsko, Dunaj či rieku Morava. Keď budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť, v diaľke zahliadnete aj rakúske Alpy. K vyhliadke sa dostanete z viacerých miest – z Devínskej Novej Vsi, Dúbravky, Devína či Karlovky. Najpohodlnejší výstup, dostupný aj pre kočíky, je z Dúbravky – z Dúbravskej Hlavice. Cesta vedie po asfaltke známej ako Vojenská cesta a dostanete sa k nej od dúbravského kultúrneho domu.

My sme sa rozhodli pre výstup na vyhliadku z Devínskej Novej Vsi – zo Sandbergu. Vydali sme sa žltou turistickou značkou k najbližšiemu rázcestiu, následne sme odbočili na zelenú trasu a posledných pár minút nás k vyhliadke doviedla červená turistická značka. Výšľap zo Sandbergu hodnotíme ako menej náročnú peknú vychádzku po lese, so strmším začiatkom a následne miernym stúpaním. Zvládnete aj s dieťaťom v nosiči či menšími deťmi (závisí od množstva sladkostí v batohu :)). Celá prechádzka zo Sandbergu (tam aj späť) trvá približne dve hodiny pohodovej chôdze.

Vyhliadka bola pre nás veľmi príjemným prekvapením a super výletom na víkendový deň. Pre mňa – ktorá sá sa bojí výšok, bol výstup na pomerne vysokú vyhliadku adrenalín, no statočne som ho zvládla. 🙂 Veríme, že aj okolie vyhliadky bude raz upravené (hoci pribudli lavičky), aktuálne je mínusom celej vyhliadky.

Televízna veža Kamzík a rozhľadňa na Americkom námestí

Výhľadmi na Bratislavu a jej okolie ešte nekončíme. 🙂 Vyhliadky sú pre nás veľmi vďačnými výletmi – hlavne s deťmi. Jasný cieľ, väčšinou nie príliš náročná turistika a vždy prijateľný časový rámec výletu. Hoci je televízna veža Kamzík s výškou 194 m neodmysliteľným monumentom Bratislavy, naposledy sme ju navštívili asi pred 20 rokmi. 🙂 A tak sme si povedali, že ideme oprášiť naše spomienky z mladosti. 🙂

Čo vám pripomína tvar vyhliadkovej veže Kamzík? Veža má tvar fľaše vína – ako symbol malokarpatskej vínnej oblasti. Za vyhliadku do najvyššieho poschodia zaplatíte 5 EUR, či už ste dospelák alebo dieťa. Dieťa do 100 cm má vstup zadarmo. Na vyhliadku sa vyveziete dostatočne veľkým výťahom, zmestia sa do neho aj dva kočíky a aj zo 4 deti. 🙂

Na Bratislavu sa budete kochať z výšky 110 m z vyhliadkového miesta – resp. bistra, ktoré však bolo v čase našej návštevy nefunkčné/zrušené. Na vyhliadkovej veži Kamzík sa nachádza aj reštaurácia a okrem krásneho výhľadu sľubuje aj gastronomický pôžitok (neboli sme, nevieme ohodnotiť.) Reštaurácia na veži sa „točí“ – za 45 minút si výhľad na Bratislavu obzriete zo všetkých svetových strán. Možno nabudúce predsalen skočíme aspoň na kávu a koláčik.

Ak sa vám rozhľadne nezunovali – spojte výlet na Kamzík ešte s jednou neďalekou rozhľadňou pod Kamzíkom. Auto nechajte na Kolibe na vrchnom parkovisku a vydajte sa od neho do lesa lesnou cestou priamo z parkoviska. Značenie sa nachádza priamo na parkovisku, určite si ho všimnete. Po 1200 metroch prechádzky lesíkom sa ocitnete na peknej lúke – zvanej Americké námestie, kde sa vypína neveľká drevená rozhľadňa.

Vysoká je len 15 metrov, nachádza sa však v nadmorskej výške 380 m, takže o výhľad máte postarané. Schody na rozhľadmi sú pomerne strmé, pri výstupe buďte opatrný. Ak vám to počasie a ročné obdobie dovolí – zoberte so sebou špekačky a užite si opekačku na tomto peknom mieste.

Turistika Malá Baňa

Dostali ste chuť na turistiku v okolí Bratislavy? Naštastie je naše hlavné mesto obklopené Malými Karpatami. Vydajte sa na príjemný výlet na neveľký kopec Malá Baňa s výškou 361 metrov. Ako bonus, na ktorý sa môžete na vrchu tešiť, je samoobslužný bufet a hojdačka. 🙂 My sme sa na Malú Baňu štverali z Rače. Zaparkujete pri amfiteátri v Knižkovej doline, odkiaľ sledujte modrú turistickú značku. Na vrch vás dovedie maximálne za 45 minút pozvoľným tempom. Výlet zvádnete aj s deťmi. Nám celá trasa (tam aj späť) trvala približne 1,5 hodiny aj s malým človiečikom v nosiči.

A keď už budete v Rači – do pozornosti dávame dve gastro vychytávky – reštauráciu Bivio a rodinné vinárstvo Vinárstvo Chvostek. Za reštauráciou Bivio stojí krásna myšlienka – pracujú tu ľudia s mentálnym postihnutím, ktorým práve práca v Bivio pomáha začleniť sa do bežného života. Takto spojíte dobré jedlo s pomocou tým, ktorí to naozaj potrebujú. Okrem reštaurácie sa môžete v Bivio ubytovať či využiť služby práčovne. V areáli je aj krásne detské ihrisko. Druhým skovstom v Rači je malé rodinné Vinárstvo Chvostek, ktoré sa oplatí navšťíviť nielen kvôli dobrému vínu, ale aj pre jeho úžasnú atmosféru. Otvorené majú piatok – nedeľa.

Ktorý z týchto výletníckych zážitkov si vyberiete najbližšie? Napíšte nám aj vy vaše tipy na výlety v okolí Bratislavy.

Jeden komentár

  1. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy | Po vlastných

Pridaj komentár