Spoznávať naše bezprostredné okolie, hľadať zákutia a zaujímavé miesta na vzdialenosť „čoby kameňom dohodil“, patria v korona dobe medzi naše aktuálne cestovateľské destinácie. Musíme priznať, že nás hľadanie nových neďalekých miest veľmi baví a v prírode trávime ešte viac času ako obvykle. Posledné týždne berieme so sebou aj nášho najmenšieho cestovateľského parťáka Timona a ukazujeme mu svet.

Prečítajte si aj naše predošlé tipy na neďaleké výlety z Bratislavy, zvládnuteľné aj s deťmi, tehotenským bruchom alebo aj bez detí a bez brucha. 🙂

Zrúcanina Plavecký Hrad

Približne 50 km od Bratislavy sa v obci Plavecké Podhradie vypína zrúcanina Plaveckého hradu, ktorý bol v minulosti nazývaný aj Detrekov kameň. Tento hrad bol postavený približne v polovici 13. storočia a ako to s hradmi väčšinou býva – bol niekoľkokrát dobývaný a zachoval sa len v podobe zrúcaniny, na ktorej však kontinuálne prebiehajú renovačné práce.

Prechádzka k Plaveckému hradu je nenáročná, občasne trošku do kopca, ale zvládnu ju bez problémov aj menšie deti. Modrá turistická značka z obce Plavecké Podhradie vás dovedie priamo k hradu. Z hradu je krásny výhľad na Malé Karpaty. 

Rovinka – kúpačka v jazere a bajkovačka

Letné horúce dni si doslova pýtajú výlety k vode. Ak ich spojite ešte aj s aktívnym oddychom, hneď máte k výletu kopec endorfínov navyše. Zájdite do Rovinky, okúpte sa v jazere priamo v dedinke a vydajte sa na niektorú z vybudovaných (a pomerne nových) cyklotrás.

Náš tip je cyklotrasa cez lužné lesy až k ramenám Dunaja so zastávkou v bufete Na konci sveta. Nie je síce na konci sveta, ale je tam veľmi príjemne. 🙂 Ak vás po bajkovačke chytí hlad, zastavte sa na fenomenálne kuracie krídelká či langoš v Rovinke – v legendárnom bufete Krídielka od Irenky.

Korzo Zálesie

Korzo Zálesie je krásnou novou a veľmi fotogenickou stavbou, ktorá vyrástla na Malom Dunaji. Korzo je dlhé niečo cez 100 metrov. Súčasťou korza je staršia stavba – Záleský maják, z ktorého môžete korzo pozorovať alebo si urobiť peknú fotečku. 🙂 V okolí Korza Zálesie sa postupne budujú lavičky a amfiteáter na sedenie a relax. Korzo Zálesie by malo byť súčasťou oddychového areálu s rozlohou asi 4000 m2 aj spolu s detským ihriskom, prepojením cyklotrás a peších trás či lepším prístupom pre vodákov k Malému Dunaju.

Návšteva Zálesia je ideálna nenáročná prechádzka a výlet pre rodiny, na rande alebo kočíkovačku. 🙂 Toto miesto je aktuálne veľmi obľúbené, odporúčame návštevu mimo frekventovaných víkendových dní. V letnom období nezabudnite do batohu nabaliť repelent.

Tip: Keď už budete v tejto „malodunajskej“ lokalite, spojte výlet do Zálesia s návštevou známeho vodného kolového mlynu v Jelke. Mlyn slúži ako múzeum, ktoré je otvorené od pondelka do nedele.

Svätý Jur – Vyhliadka Vinohradnícky skanzen

Nenechajte si ujsť príjemnú prechádzku po vinohradoch na vyhliadku, ktorá je súčasťou svätojurského Vinohradníckeho skanzenu. Za myšlienkou budovania skanzenu je priblížiť ľuďom význam vinohradníctva a vinárstva, ktoré je typické pre túto lokalitu. Zaparkujte priamo v centre Svätého Jura a šup ho na vyhliadku. Na vyhliadku sa dostanete z dvoch smerov – smer Bratislavské záhumenice (kde vedie betónová cesta) alebo smerom z centra cez ulicu Letohradská. Táto cesta vedie cez vinohrady, je trošku strmšia, nám sa však páči omnoho viac. Vyhliadka je vysoká len pár metrov, no prostredie vinohradu, výhľad a žiadni ľudia je príjemným relaxom. Trasa nie je náročná, zvládnete aj s malými deťmi. Aj s tehotenským bruchom. 🙂

Tip: Ak beriete na prechádzku aj decká – pre všetky deti bude veľkou odmenou, keď s nimi zájdete na krásne zrekonštruované ihrisko plné dopravných značiek a cestičiek na Letohradskej ulici.

Svätý Jur – hrad Biely kameň

V Svätom Juri sme absolvovali ešte jeden výlet – prechádzku na hrad Biely Kameň. Zrúcanina hradu Biely kameň sa nachádza v lese nad Svätým Jurom. Vychádzka na hrad Biely Kameň je veľmi dobre značená- dostanete sa k nej po modrej turistickej značke, ktorú pri odbočení do ľava vystrieda žltá turistická značka. Vychádzka je trošku do kopca, stále ju však zaraďujeme medzi nenáročné. Na výlete sme boli s dvoma deťmi (plus jedným v bruchu) a psami. 🙂

Aké pekné miesto ste v poslednej dobe objavili vy? Napíšte nám, radi sa naň pôjdeme pozrieť aj my.

3 komentáre

  1. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy #3 - Biofarma, vyhliadky a turistika na Malú Baňu | Po vlastných

  2. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy #4 | Po vlastných

  3. Pingback: Tipy na výlety v okolí Bratislavy | Po vlastných

Pridaj komentár