Janka Lehocká. Cestovateľka, milovníčka hôr, podnikateľka, zakladateľka značky funkčného oblečenia Froggywear a posledných pár mesiacov už aj dvojmama dvoch chalanov. Janku a jej „lifestyle“, ku ktorému neodmysliteľne patrí cestovanie a výletovanie, nejaký čas sledujeme. Baví nás ako s deťmi vyráža na výlety za každého počasia, (naposledy synovi proti vetru nasadila lyžiarske okuliare 🙂 ), každý výlet vykresľuje realisticky a nejde si žiadny „mainstream“. A to sa nám páči. Preto sme Janku oslovili, aby nám dala pár jej cestovateľských tipov a priblížila cestovanie s deťmi.

Aký je rozdiel cestovať “single” a s deťmi?

Ťažko porovnávať. Keď som bola single, mala som iné výzvy. S deťmi je najväčšia výzva – vyraziť. Dôjsť do vytýčeného cieľa je už len bonusovka, ktorá poteší :).

Ako single som precestovala veľa krajín, no časom som narazila na svoj limit. Postupne mi len „čisté“ cestovanie prestalo dávať zmysel a nenachádzala som už potešenie v navštívení ďaľšej krajiny či miesta. Tak som presedlala na turistiku, kde aj 30km v nohách po „nudných“ Malých Karpatoch bolo zrazu waw. Lebo veď endorfíny, svalovica, taká tá poriadna fyzická únava, keď prídeš večer domov. Na to sa dá ľahko navyknúť. 🙂

S deťmi zrazu vnímam oveľa väčšie detaily, ktoré dospelým očiam unikajú.

S deťmi je to zase o inom. Cestovanie s deťmi je omnoho intenzívnejšie. Často je to hlavne o dobrom zmanažovaní času – aby sme si výlet užili a neutekali rýchlo domov, lebo je „čas jesť či spať“. Samozrejme výber výletov prispôsobujeme deťom. Výlety musia byť zvládnuteľné buď s kočíkom alebo pešo detským krokom. S deťmi zrazu vnímam oveľa väčšie detaily, ktoré dospelým očiam unikajú.

Dovolenka na horách v Rakúsku.

Prečo cestuješ s deťmi? Čo Ti to prináša? 

Mne osobne cestovanie a výletovanie s deťmi dáva pokoj a kľud. Paradoxne s deťmi výletujeme častejšie, než keď sme boli bezdetní. Hoci nechodíme a necestujeme tak ďaleko. Okrem toho si myslím, že „venčenie“ detí na čerstvom vzduchu je ich základná ľudská potreba. 🙂 Aspoň, keď máte doma takého živšieho, aktívneho tvora ako je naš starší trojročný syn.

Keď som bola bezdetná, mohla som si spokojne v daždi alebo vetrisku vyložiť nohy a mala som aspoň výhovorku. Pri deckách žiadne neexistujú. Lebo unudené „nevyluftované“ decko, to je sem-tam na slučku. 🙂

Cestovanie s deťmi je omnoho intenzívnejšie.

Kým som nebola mamou, mysela som si, že som outdoorový človek, ale na moje prekvapenie som sa s ním vlastne stala až po príchode detí. Vonku či po výletoch sme za každého počasia.

Aký je tvoj tip na výlet s deťmi v okolí Bratislavy? 

Mojím obľúbeným miestom a tipom na výlet neďaleko Bratislavy je Zochova chata. Na svoje si prídu nielen rodičia s deťmi, ale všetky vekové kategórie a to za každého počasia. Milovníci rozhľadní určite poznajú populárnu rozhľadňu na Veľkej Homoli, odkiaľ je pekný výhľad na Malé Karpaty.

Približne 40 minút od Zochovej chaty je Čermákova lúka, kde si môžete zahrať futbal či opekať špekačky. Je tu dostatok altánkov a aj hojdačky pre decká. Decká ocenia aj detské ihrisko hneď vedľa hlavného parkoviska. Malí cyklisti sa zas vybláznia v Bikepark Pumptrack.

Kúsok nižšie od hlavnej cesty je ďaľší turistický východiskový bod k Modranskému náučnému chodníku lesoparkom. Fanúšikovia lezenia si zas vychutnajú Medvediu skalu, ktorá je vhodná na lezenie aj pre začiatočníkov.

Keď vám vyhladne, odporúčam zastaviť sa vo Furmánskej krčme, vedľa hlavného parkoviska, prípadne v reštaurácii Bowling. Toto miesto ulahodí hlavne deckám – pekné vonkajšie ihrisko a vo vnútri detský kútik s pirátskou loďou.

V zime je Zochova chata ideálna na sánkovanie či lyžovanie s najmenšími. Pre najmenších lyžiarov je tu detský vlek a dopravnikový pás. Na letné schladenie odporúčam vyskúšať novozrekonštruovanú vodnú nádrž Modra-Piesok.

Pozor – parkovanie na Zochovej chate je už spoplatnené a policajti s obľubou rozdávaju pokuty.

Kam odporúčaš s deťmi zablúdiť na Slovensku?

My máme v obľube Vrátnu dolinu, ktorá je super za každého počasia.
Keď je teplo, dá sa schladiť v Jánošíkových dierach, prípadne sa vyviesť na hrebeň do Snilovského sedla z Vrátnej. Následne pokračovať buď na halušky do Chaty pod Chlebom, alebo krátkou hrebeňovkou na Chatu na Grúni. Vedľa Chaty na Grúni je dokonca aj malé detské ihrisko. Za výlet stojí aj nenáročná prechádzka z Terchovej na 30 metrovú rozhľadňu Terchovské srdce.

Krásne výhľady vo Vrátnej doline
Tip: Ak vás zaujíma ešte viac akčných aktivít – čo podnikať s deťmi a ako cestovať, navštívte Jankin blog. Nás veľmi zaujal článok o cestovaní s vtedy ešte len 1,5 ročným Erikom do Tatier vlakom.

Čo Ti na cestách a výletoch s deťmi nesmie chýbať?

Kedže všade chodíme aj s pármesačným mladším synom, aktuálne si nevieme výlety predstaviť bez ergonosiča. Spoločnosť nám robí aj terénny kočík, kde odnesieme všetko potrebné haraburdie a pospí si v ňom starší trojročný syn.

Samozrejme, že nedáme dopusiť na funkčné oblečenie, nech nám je vonku príjemne a nemuseli sme rýchlo bežať domov z výletu. Konkrétne máme odskúšanú kombináciu termoprádlo z merino vlny a vrchnú vrstvu softshell, ktorá chráni proti vetru.

Merino funkčné oblečenie do každého počasia, pre všetky vekové kategórie.

Nejaká rada na záver pre novopečených rodičov – cestovateľov?

Treba sa zmieriť s tým, že pri deťoch trvá všetko veľmi krátko. Akýkoľvek režim sa im veľmi rýchlo mení. Na cestách s deťmi treba byť vždy pripravený improvizovať. A ladiť. Je to nekonečné perpetum mobile. Deti nás učia a sú našim zrkadlom.

Na cestách s deťmi treba byť vždy pripravený improvizovať.

Čo mi však na cestách s deťmi pomohlo úplne najviac – kontaktné rodičovstvo. Dojčiť – ak sa samozrejme dá, lebo vždy máš jedlo so sebou, spoločný spánok – nemusíš v noci X krát vstávať na dojčenie a cez deň vďaka tomu funguješ normálne a nosič, aby dieťa spalo kdekoľvek kedykoľvek. A inak nie som biomatka :).

Janke ďakujeme za rozhovor a jej tipy na cestovanie s deťmi. Dúfame, že vás nakopli na daľšie výlety a dobrodružstvá.

Pridaj komentár