Máte hlavu v smútku z toho, že neviete čím obdarovať vašich blízkych na Vianoce? Chcelo by to už konečne niečo iné ako klasiky v podobe ponožiek a pyžama? (Hoci ja na tieto dva tradičné vianočné darčeky nedám dopustiť :-)) Pokiaľ máte chuť vymyslieť niečo originálne, prípadne máte doma vášnivých cestovateľov a spoznávačov sveta, čítajte ďalej. A nebojte, stieracie mapy zo zoznamu tipov vynechám. 😉

1. Zážitky, zážitky, zážitky

Vymeňte hmotné darčeky za zážitky. A nemusí ísť zrovna o dovolenku na Filipínach. Minulý rok dostal Danko od Ježiška letenku do Ríma, ktorý veľmi túžil vidieť.

Argument drahé alebo problém s termínom? Ani jedno ani druhé nebol problém 🙂 Vymyslela som to jednoducho – dostal „voucher“ na letenku. Po tom, čo sme sa dohodli na orientačnom termíne, sledovala som ceny leteniek a následne vyhovujúcu letenku kúpila. Vyhla som sa tak drahým letenkám a termínovému nezladeniu. Vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam sa dá z Bratislavy pohodle a za veľmi priateľný peniaz lietať do mnohých európskych miest – napríklad do Varšavy, Berlína, Bruselu či na Balkán. Stačí si len vybať.

Letenka v podobe "vouchera" rovno s cestovateľským bedekrom
Letenka v podobe „vouchera“ rovno s cestovateľským bedekrom.

Na vlastnej koži overené: Obdarovať svojich blízkych zážitkovým darčekom je pre mňa úplne top. Radosť z neho budú mať hneď niekoľkokát – pri jeho obrdžaní, pri jeho plánovaní, počas zážitku a ešte dlho dlho po tom v podobe spomienok, super fotiek a krásne stráveného času. No uznajte čo je viac?

Iné zážitkové darčeky, ktoré sa u nás tešia obľube:

  • Lístky do divadla a na koncerty (môžete si vybrať z množstva akcií, ktoré sú plánované dopredu na Ticketportal, super predstavenia v Bratislave sú v Mestskom divadle )
  • Spoločne uvarený obed v podobe poukazu na školu vareniaChef parade (častokrát dostupný aj v zľave)
  • Aranžérsky kurz v kvetinovej škole Atelier Papaver.
    • Ideálny typ pre kreatívne žienky, ktoré spoja príjemné s užitočným. Vyhradia si čas pre seba a potešia svojím výtvorom domácnosť.
  • Wellness, masáž
    • V hľadáčiku mám jedno super wellnessko pri Brne – Maxim Resort & Spa , ktoré plánujeme navštíviť aj s prespaním niekde v okolí. Ups, práve som si prezradila tip na darček 😉
  • Poukážka na super brunch, večeru či obed

2. Fotky, obrázky, postery, fotoknihy

Ďaľším osvedčeným tipom na darček, ktorý medzi našimi blízkymi žne obrovské úspechy sú fotky, fotoalbumy, fotokalendáre, či akákoľvek zvečnená foto spomienka.

Každoročne vytváram pre svojich blízkych  fotokalendáre – ideálny darček pre babku a dedka, ktorí majú týmto darčekom zachytené svoje vnúčatá na stene v podobe kalendára 🙂 Overený spôsob je cez fotolab. Stačí si veľmi jednoducho nainštalovať sofvér do počítača a môžete vytvárať kalendáre či fotoknihy. Cestovateľov zas poteší sumár spomienok vo vizuálnej forme vo fotoknihe. Áno, tento darček je pomerne pracný, no stojí zato.

Fotoknihy z ciest
Fotoknihy z ciest.

Pokiaľ máte málo času, či nie ste obdarený trpezlivosťou – nezúfajte. Viete urobiť krásne fotodiela priamo z fotiek z vášho smartphonu – pomocou aplikáciu Lalalab. Cez ňu môžete veľmi jednoducho (odskúšané, overené, silno odporúčam) vytvoriť krásny poster zo svojich zážitkov, ktoré máte nafotené v telefóne, či vytlačiť malé fotečky alebo magnetky. Fotky napríklad na takejto roxor nástenke vyzerajú fakt super a potešia.

3. Cestovateľské bedekre

Čím viac potešíte cestovateľov ako cestovateľským bedekrom? Ideálny a hodnotný darček, kde nejedno cestovateľské srdce pod stromčekom zaplesá a už bude snovať svoje cestovateľské plány. 🙂 A necestovateľov takýmto darčekom inšpirujete na cesty. 😎

Nám sa jednoznačne osvedčili cestovateľské knižky od Lonely Planet, ktoré sú dostupné nielen v angličtine, ale aj v českom jazyku – primárne kupujeme vo vydavateľstve Svojtka. Častokrát majú na knižky zľavy – pozor, zlacnené knižky sú primárne tie, ktorým vychádza nová, aktuálnejšia edícia. Ak však neprahnete po úplne aktuálnych dátach (najmä cien), kľudne kupujte. Ďalším osvedčeným variantom (avšak na kratšie, skôr mestské výlety) sú pre nás bedekre z edície Marco Polo.

Lonely Planetka je vašim verným spoločníkom na cesty
Lonely Planetka je vašim verným spoločníkom na cesty.

4. „Označovače“ na kufor

Aj vám sa už stalo, že ste čakali na svoj kufor a nakoniec ste si ho pomýli s kufrom niekoho iného? 🙂 My máme túto skúsenosť zažitú už niekoľkokrát. (ale naozaj sme ešte nikdy neodišli s cudzím kufrom :)) Pre tento prípada nám Ježiško zadovážil označovače, s ktorými aj ten najnudnejší kufor, bude vyčnievať z radu, teda letiskového pásu 🙂 Označovače od výmyslu sveta nájdete napríklad na Amazon.

Koženný označovač na kufor
Koženný označovač na kufor
Čo tak kúpiť krásne farebné označovače?:)
Čo tak kúpiť krásne farebné označovače?:)

5. Cestovateľské vrecúška na balenie

Nie je nič lepšie ako pri balení zabundúť na igelitky a svoje veci baliť do cestovateľských vrecúšok. A čo si budeme hovoriť, tento spôsob je aj omnoho ekologickejší. Cestovateľské vaky kreatívnej značky Kikkerland nájdete napríklad na Zoot v praktickej veľkostnej (ešte k tomu aj štýlovej) štvorkombinácií. Podarovať môžete aj jedno vrecúško – použiteľné napríklad na špianavú bielizeň. Vrecúška sú veľmi spratné, hravo ich zbalíte do akejkoľvek batožiny.

Praktické vrecúško na cesty necesty
Praktické vrecúško na cesty-necesty ľahko poskladáte do každej batožiny.

6. Kapsička na doklady a peniaze

S kapsičkou, ktorú jednoducho schováte pod tričko, sú vaše doklady a peniaze v bezpečí. Týmto darčekom máte vyhrané u každého cestovateľa, ktorý kapsičku nevlastní alebo by sa mu už tá jeho špinavá a ošúchaná, zišla vymeniť.

Na výber máte ako inak z milión možností. Nám sa osvedčili tenké a čo najmenšie, aby nepútali pod oblečením príliš veľkú pozornosť. V Trekland ich dostanete v rôznych prevedeniach a značkách. Kapsička Tatonka okolo pásu bude vašim verným spoločníkom, ktorý spoľahlivo ochráni vaše cennosti. Pre ženy cestovateľky, ktoré bez ružových doplnkov nevyjdu na žiadnu cestu dávame do pozornosti túto verziu zo značky Eagle Creek.

Eagle creek kapsička nielen v ružovej farbe :)
Eagle creek kapsička nielen v ružovej farbe 🙂

7. Ľahká a spratná kozmetická taška

Cestovatelia, ktorí svoju batožinu nosia na chrbte, veľmi dobre vedia ako dôležité je baliť sa úsporne a čo najľahšie. A tí, ktorí sa balia do kufrov zase veľmi dobre vedia, aké nespratné a ťažké sú kozmetické tašky. Značka Eagle Creek vyrába kozmetickú tašku, ktorá váži len 28g a zbalíte do nej všetko potrebné svoju cestu. Pokiaľ predsalen kozmetiky beriete viac, dvojkombinácia taštičiek je ideálnym spoločníkom.

Na vlastnej koži overené: Kozmetická taška Eagle Creek ležala pod stromčekom minulý rok a bola to Ježiškova kúpa storočia. Nedáme na ňu dopustiť. A celkovo čeknite produkty tejto značky – sú na neodolanie.

Aké sú vaše tipy na darčeky, ktoré sa u vás doma tešia obľube? Prezraďte, nech si môžeme zapriať…

Pridaj komentár