Jeseň je už v plnom prúde, no tá tohtoročná – teplá, nás viac ako obvykle láka na výlety. A to sme si mysleli, že jeseň nás spomalí a budeme doma pod dekou sŕkať teplý čaj. 🙂 Nuž, necháme si to na zimu. 🙂

Ak aj vy máte chuť zažiť jesenné dobrodružstvá, dávame do pozornosti tipy na výlety, ktoré máme ako inak – overené na vlastnej koži.

Domček na strome pri Trenčianskych Tepliciach

Neďaleko Trenčianskych Teplíc, v lese, nachádza sa rozprávkový drevený domček na strome. Takáto noc v domčeku na strome, bola mimimálne mojim detským snom, ktorý som si splnila. Samozrejme, že aj našim deckám sa strašne páčilo. Cena za noc na strome je 120 EUR, vrátane raňajok. Tie si musíte do domčeka vytiahnuť na lane. 🙂 Domček má kapacitu pre 4 osoby a dá sa v ňom prespať aj pri nižších teplotách – k dispozícií sú teplé periny a ohrievač. V lete môžete návštevu domčeka spojiť s novo-zrekonštruovaným kúpaliskom Zelená Žaba v Trenčianskych Tepliciach. Ak aj vás láka prespať na strome – odporúčame tento zážitok rezervovať vo veľkom časovom predstihu. My sme septembrový termín bookovali už vo februári.

Domček na strome - top zážitok.
Domček na strome – top zážitok.

💡 Pokiaľ ste z okolia Bratislavy, nedaľeko Svätého Jura tento rok vyrástol takisto krásny drevený domček – Dubodom. Tento domček je hotovým architektonicným skvostom – vyhral cenu Cézar za najlepší dom za unikátnu architektúru. Jedna noc v domčeku stojí 150 EUR, aj s vínom a malých chutným prekvapením. Máme v pláne vyskúsať aj toto domčekové dobrodružstvo.

Vlastnoručne vytiahnuté raňajky chutia najlepšie.
Vlastnoručne vytiahnuté raňajky chutia najlepšie.

Jesenný víkend v Londýne

Londýn – Dankove milované mesto, pre mňa obrovská, rušná a rýchla metropola. Až do nášho spoločného výletu. Výlet to bol len víkendový – prílet do Londýna v piatok v noci, nedeľný návrat do Bratislavy vo večerných hodinách. O to viac sme si ho užili, viac v remote lokalitách a v slow mode. Celú sobotu sme mali úžasné teplé a slnečné počasie, ktoré nás sprevádzalo na prechádzke parkom Belsize Park v štvrti Hampstead Heath. A ako inak – deň sme začínali typickými anglickými raňajkami, káva v Gail´s Bakery, presun do centra cez Trafalgar Square s cieľom navštíviť krásny Covent Garden market. Srdce mi zaplesalo pri všetkých tých hand made výrobkoch, super atmoška, odporúčame pri návšteve Londýna nevynechať. Večerná prechádzka okolo Temže musela byť, nezabudli sme skontrolovať tie nekončené rady na London Eye.

Londýn? Október? Krátke tričko? Prečo nie :)
Londýn? Október? Krátke tričko? Prečo nie 🙂

V nedeľu sme sa s Londýnom lúčili typickým upršaným počasím prechádzkou okolo Temže, kde sa dá pred kvapkami dažďa schovať napríklad v Prison Museum, či v strašideľnom The London Brigde Experience, prípadne v lodi The Golden Hinde. My sme navštívili galériu moderného umenia Tate Modern, kde je vstupné zadarmo.

Ubytko sme riešili na poslednú chvíľu cez Airbnb za výbornú cenu 30EUR / noc. Na dva dni v Londýne úplne dostačujúce, so super lokalitou. Na výlet do Londýna nás zlákala lacná letenka cez Wizzar – 42 EUR / spiatočná pre jednu osobu. Prileteli sme na letisko Luton, odkiaľ sme sa dopravili do Londýna vlakom. Lístok na vlak stojí cca 12 libier.

Na potulkách ulicami Londýna
Na potulkách ulicami Londýna

Na vlastnej koži overené: V Londýne nás milo prekvapilo kupovanie lístkov na bus či metro cez platobné karty. Odporúčame mať so sebou aspoň dve karty – mne osobne nešlo platiť Visa kartou, len Mastercard.

Ždárske vrchy v susednom Česku

Náš každoročný rituál, výlet do Česka s kamarátmi – na polceste medzi Bratislavou a Prahou. Tento rok sme si zvolili české mestečko HlinskoNaša chatka sa nachádzala v mini skanzenovej oblasti, super ubytovanie s troma samostatnými izbami, pričom každá mala svoju vlastnú kúpeľnu. Ak hľadáte miesto pre viac-člennú partiu (chata bola s kapacitou 9 ľudí+ rozkladací gauč v obývačke), ideálne miesto. Čas sme trávili hlavne v prírode a v susednej kaviarni Cafe Mandela. 🙂 Odporúčame!

Návšteva hlavného mesta Slovinska – Ljubljana

Slovinsko naše milované. Tentokrát sme navštívili počas predĺženého víkendu jeho hlavné mesto – Ljubljanu. Krásne – ani veľké ani malé mestečko, objavovali sme ho ako inak po vlastných. Plné kaviarničiek – naša „domovská“ Stow Coffee Roasters, výborného jedla, ktoré sme ochutnali vo Vino&Riba, či kopec dizajnových obchodíkov ako napríklad Gud Shop. 😆 Na drink odporúčame ísť k rieke Ljubljanica do Tozd bar, šmrncovné to veru miesto. Nevychajte krásny mestský Trivoli park, v ktorom sme mali štastie aj na výstavu obrazov. Výhľad na Ljubljanu sme si vychnutnali z Ljubljanskeho hradu. Ak máte chuť na jeho návštevu, za vstup pre dospelého zaplatíte 7,50 EUR. Pre lenivcov ide na/z hrad lanovka, odporúčame však k/z hradu prejsť po vlastných cez krásne uličky.

Malé-veľké mesto. Ljubljana.
Malé-veľké mesto. Ljubljana.

Ďaľší deň sme sa vydali na výlet do najväčšej jaskyne v Európe, v ktorej premáva aj vláčik – Postojnska jama. Základný vstup do jaskyne stojí 25,80 EUR/dospelá osoba, posledná návšteva jaskyne je o 16.00. Ak chcete navštíviť aj iné atrakcie vrámci jaskyne, príďte skôr, aby ste ich stihli.

Primárnym cieľom výletu do Ljubljany bolo zabehnúť Ljublanský maratón – teda presnejšie 10 km trasu :-).Telo však zaštrajkovalo a nakoniec sme nebežali. O dôvod viac vrátiť sa do Ljubljany aj budúci rok. Cestou domov sme sa zastavili na rýchlu prechádzaku v mestečku Maribor. Mestečko nás nejako špecialne neočarilo, odporúčame sa zastaviť radšej v malebnom meste Ptuj.

Ljubjlana
Ljubjlana

Malebný Liptov

Novembrový predĺžený víkend si doslova pýtal vybrať sa na výlet. Rozhodli sme sa zopakovať si návštevu krásneho Liptova. Podarilo sa nám nájsť perfektné ubytovanie v Prosieku – v Chata Maria II. Prenájom chatky nás stál  214 EUR/3 noci/6 ľudí. Ubytovanie vrelo odporúčame, rozhodne sa sem ešte vrátime. Počasie bolo teplé a slnečné, využili sme ho na prechádzku cez Prosiecku dolinu do Veľkého Borového. V prechádzke sa dá pokračovať okruhom až do Kvačianskej doliny. 

Krásne slnečné počasie nás sprevádzalo na vychádzke Prosieckou dolinou.
Krásne slnečné počasie nás sprevádzalo na vychádzke Prosieckou dolinou.

Daľší deň sme sa rozhodli stráviť v Demänovskej jaskyne slobody. Našťastie sa nám podarilo vychytať jaskyňu otvorenú a stihli sme prehliadku o 11:00. Prehliadky v jaskyni sú plánované ešte v časoch 9.30, 12:30 a 14.00. Deň sme zakončili bláznením v aquaparku Tatralandia. Vďaka Gopass nás lístok v zľave do bazénového sveta stál 12, 90 EUR/dospelá osoba. Bežná cena lístka do Tatralandie je od 22 EUR/osoba, cena závisí koľko dní vopred lístok kupujete.

Jesenné výhľady na Liptove
Jesenné výhľady na Liptove
Veľké Borové
Veľké Borové

Pri návšteve Liptova sa nezabudnite zastaviť na super jedlo v našej obľúbenej kolibe U dobrého pastiera s veľmi pekným areálom, ktorý ocenia hlavne deti.

Tak ktorý výlet podniknete ako prvý? Jeseň sa pomaly schyľuje k svojmu koncu, ale o to lepší čas na plánovanie výletov na jar 🙂

Pridaj komentár