Túžite sa vydať do juhovýchodnej Ázie a neviete, ktorú krajinu si vybrať? Vyskúšajte starú dobrú klasiku – Thajsko. Ideálna krajina pre tých, ktorí do juhovýchodnej Ázie cestujú prvýkrát a nechcú zažiť až taký veľký kultúrny šok. V Thajsku si otestujete, či ste sa do juhovýchodnej Ázie zamilovali alebo nie. 🙂 Čítajte naše tipy a odporúčania pred cestou na vlastnú päsť do Thajska.

Letenka do Thajska

Dostupné letenky za relatívne priaznivé ceny dostanete do hlavného mesta Thajska – do Bangkoku. Do Bangkoku lietajú z Viedne mnohé letecké spoločnosti a v ponuke nájdete dokonca aj priame lety. Stačí nasadnúť na lietadlo a o 9 hodín sa ocitnete v exotike. Pohodlné, dostupné, jednoduché. Na priame spoje sledujte napríklad Eva Air, s medzipristátím Turkish Airlines či Qatar Airlines. Cena obojsmernej letenky sa hýbe od 450 EUR, v závislosti od prestupov a času kedy letenku kupujete.

Typický pohľad na thaské more, loďky a skaly.

Víza do Thajska

Pre Slovákov je vstup do Thajska bezvízový. Pokiaľ sa v krajine zdržíte do 30 dní, stačí si na letisku vybaviť turistické povolenie. Nepomýľte sa a nevystojte na letisku rad na víza. Pri vstupe do krajiny dostanete malú kartičku, kde je písaný váš najneskorši deň odchodu z krajiny – dobre si ju odložte, budete ju potrebovať pri odchode z Thajska.

Vstup do Thajska je zadarmo, potrebujete mať so sebou len hotovosť – cca 300 dolárov a vytlačenú spiatočnú letenku. Nikto tieto náležitosti nekontroloval, ale tak pre istotu, keby náhodou. 🙂 A nezabudnite mať pas platný minimálne 6 mesiacov pred expiráciou!

Thajské pláže

Očkovanie do Thajska

Do Thajska nepotrebujete žiadne povinné očkovania. Tie nepovinné sú na vás. Jedným z odporúčaných očkovaní je očkovanie na žltú zimnicu a samozrejmosťou by mala byť cestovateľská klasika – očkovanie proti žltačke A a B. Viac na tému očkovanie sa dočítate aj v našom článku o Tanzánii.

Thajské mena – bahty (THB)

V Thajsku sa platí lokálnou menou – thajských bahtom (THB). 100 bahtov (THB) je cca 2,80 EUR. Pre istotu si zoberte aj doláre, platiť v lokálnej mene je však výhodnejšie. V Thajsku sa neočakáva dávať „sprepitné“, Thajci vám vždy slušne vrátia výdavok.

Bankomaty a platba kartou v Thajsku

V Thajsku sú bankomaty na každom kroku, ak sa pohybujete na rušnejších turistických ťahoch. Samozrejme, že aj na letisku v Bangkoku. Platba kartou je možná najmä v hoteloch či turistických reštauráciách. Inak je stále najviac rozšírená plaba v hotovosti. Pozor – pri platbe kartou v hoteloch si účtujú 3% navyše za poplatky. Na Krabi dokonca 5%.

Počasie v Thajsku

Thajské podnebie sa vyznačuje striedaním obdobia sucha (cca od novembra do apríla) a obdobím dažďov. Stálosť počasia je samozrejme najistejšia v hlavnej sezóne december – marec (hoci v Ázii človek nikdy nevie). 🙂 Na konci sezóny – marec/apríl sa pripravte na obrovské vlhko a teplo.

Do Thajska sa dá ísť kedykoľvek.

Bezpečnosť v Thajsku

Thajsko patrí medzi najbezpečnejšie krajiny v Ázii a je aj ideálnou destináciou pre sólo cestovateľov (čo len môžem potvrdiť). 🙂 Či už ste v Bangkoku na ulici alebo na akomkoľvek ostrove, o svoju bezpečnosť sa nemusíte obávať.

Samozrejme – pripomíname obligátnu ostražitosť a pozor na okradnutie. Týka sa to hlavne vychytených turistických miest ako napríklad Khao San road v Bangkoku (obľúbené miesto vreckových zlodejov). Pri jazde tuk – tukom, nevystrkujte ruky s telefónom/foťákom von. Môžete o svoj foťák veľmi rýchlo prísť. Retiazky a šperky tiež radšej nechajte doma.

Thajsko je bezpečná krajina.

Doprava v Thajsku

Je len na vás ako sa budete po Thajsku prepravovať. Spôsob prepravy závisí od vášho rozpočtu a času, ktorý máte. Najpohodlnejšie je samozrejme lietadlo (hlavne pri dlhších vzdialenostiach). Thajsko má výbornú sieť tzv. „domestic flights“, vo väčšine veľkých miest je letisko. Backpackeri obľubujú aj vlakovú dopravu, či autobusy. Sačí si vybrať.

V Thajsku sa dá prepravovať aj na bajkoch. 🙂

Typický thajský tuk-tuk (vs. taxi)

Ťažko si predstaviť Thajsko bez typického dopravného prostriedku tuk-tuk. Ideálne je využiť ho na kratšie vzdialenosti, na dlhšie presuny nie je pohodlný. Cenu za prepravu tuk-tukom si dohodnite s vodičom vopred. Pozor, tuk-tuky sú častokrát drahšie ako klimatizované taxíky, ktoré používajú tachometer. Skúsenosť hlavne z Bangkoku. Na Ko Lante bol tuk-tuk takisto drahší ako veľké „taxi autá“.

Typický thajský tuk-tuk.

Ubytovanie v Thajsku

Ubytovanie v Thajsku je naozaj veľmi lacnou záležitosťou. Závisí od vašej preferencie a úrovne komfortu, no dávame do pozornosti thajské hostely, ktoré sú na vysokej úrovni. Pokiaľ chcete svoje súkromie – v hosteli sa dá booknuť aj samostatná izba so sprchou. Tipy na ubytovanie nájdete v thajskom itinerári.

Jedlo a pitná voda v Thajsku

Ach thajské jedlo. Jedinečné, najchutnejšie na svete. 🙂 Teda aspoň pre nás. Thajské jedlo chutí najlepšie priamo z ulice. Ako inak – najlepšie sú lokálne reštiky, kde sedia a hodujú domáci. Pre milovníkov manga – sezóna je v období okolo marca. 🙂 Na našich cestách sa vždy riadime pravidlom – jesť jedlá, ktoré prejdú varom a vyhýbame sa šalátom a čerstvej zelenine ako oblohe na tanieri.

V Thajsku nie je vo vodovodoch pitná voda. Vodu si budete musieť kupovať balenú. Na hoteli vás väčšinou bude vždy čakať jedna – dve fľašky vody gratis.

Aj takto sa stravuje v Thajsku. Typický thajský „food market“.
Kde inde si pochutnať na nezameniteľnom Pad Thai?

Plasty v Thajsku 🙁

Ako každá krajina v juhovýchodnej Ázii (a nielen) trpí na množstvo plastov. Balené vody, plastové tašky, take away smoothie drinky do plastových pohárov, slamky a iné plastové vychytávky. Ak cítite a žijete ekologicky, nastavte sa na to, že dennej vysokej spotrebe plastu sa nevyhnete. Ak sa to dá, snažte sa vašu spotrebu plastov redukovať na minimum.

Nádherné pláže a potápanie v Thajsku

Krajina s nezameniteľnými plážami, šnorchlovacími miestami a raj pre potápačov. Ak máte chuť urobiť si potápačský kurz za rozumný peniaz – ostrov Koh Tao je super miestom. Krásne pláže nájdet na neveľkom a kľudnejšom ostrove Ko Lanta.

Usmievaví Thajci a thajská etiketa

O Thajsku sa hovorí ako o krajine úsmevov. Z pochmúrnej Európy sú usmiate tváre doslova balzam na dušu. Thajci sú k vám vždy veľmi milí a radi vám pomôžu. Thajci veria v koncept „saving faces“ – harmónia a súhlas v tvári sú pre Thajcov dôležité. Prejav hnevu, konfrontácie či agresie je pre Thajcov zahambujúci. Vyhnite sa chytaniu Thajcov za hlavu – zo spirituálneho hľadiska ide o najvyššiu a najposvätnejšiu časť ich tela. Takisto sa vyhnite ukazovaniu nohou – tá je zase pre Thajcov najnižšiou a najšpinavšou časťou tela. Pozor ako sa v Thajsku vyjadrujete o thajskej monarchii – je tresným činom vyjadrovať sa o nej bez rešpektu.

Nablišťané sochy budhov

Budhizmus a budhistické chrámy

Thajci veria v koncept reinkarnácie a takmer 95% obyvateľov vyznáva buhizmus. V krajine je nespočetné množstvo budhistických chrámov – zlatých, ohromujúciuch, s obrovskými nablišťanými sochami budhov. Chrámy nie sú len turistickou atrakciou – pre Thajcov sú miestom, kde sú v spojení s budhom.

Rešpektujte pravidlá vstupu do chrámov a nezabudni sa pri vstupe do chrámu zahaliť. Platí to rovnako pre ženy ako aj pre mužov. Niekedy vám na zahalenie stačí šatka, niekde vás dnu nepustia bez nohavíc (týka sa hlavne mužov). Pred vstupom do chrámov máte takmer vždy možnosť kúpiť od miestnych predavačov nohavice/šatky na zahalenie (prípadne požičať, treba mať so sebou ID kartu).

Nebudťe prekvapení ak sa pred vstupom do chrámu budete musieť vyzuť. S rešpektom a úctou treba pristupovať aj k fotografovaniu budov – pozor na okázalé fotky s budhom. Rovnako je zakázané dotýkať sa mníchov a ich vecí. Ženy sa od mníchov musia dokonca držať stranou či majú zakázané vedľa nich sedieť v dopravných prostriedkoch.

Thajské chrámy

Ceny a zjednávanie v Thajsku

Thajsko patrí medzi relatívne lacné krajiny – tak ako väčšina krajín juhovýchodnej Ázie – a platí tu kultúra zjednávania. Nielen pri nákupe v stánkoch, ale aj pri turistických výletoch, pri transferoch. Vždy sa podarí cenu stlačiť nižšie. Pozor – ceny v Thajsku o niečo vyššie ako v okolitých krajinách juhovýchodnej Ázie.

Thajsko je pre Európanov relatívne lacná krajina.
Tip: Ak sa chystáte do Thajska, odporúčame stiahnúť e-book o Thajsku od Ivky Grešlíkovej.

Typické thajské masáže

Doprajte si a hýčkajte sa! Legendárne thajské masáže sú na každom kroku, stačí si len vybať či chcete masáž nôh, šije, či celého tela a ako dlho sa necháte rozmaznávať. Masáže sú samozrejme dostupné aj na plážach, no viac ako príjemné je zrelaxovať sa v klimatizovanom masážnom salóne. Ceny za masáže sú veľmi priaznivé (5 – 7 EUR).

Po celodenných pochôdzkach vám dobre padne thajská masáž. Odporúčam masáž nôh. 🙂

Thajsko a turizmus

Thajsko patrí k jednej z najnavštevovanejších krajín juhovýchodnej Ázie – ročne ho navštívia milióny turistov. Napriek tomu sú v Thajsku aj miesta, ktoré sú viac „remote“ a nájdete tu svoj vlastný pokoj.

Pokiaľ máte chuť na full moon párty a zábavy od výmyslu sveta, stačí navštíviť napríklad party ostrov Ko Pha-ngan. Ak chcete byť viac v spojení s prírodou zablúďte na sever do okolia mesta Chiang Mai a vyskúšajte jeden z miestnych trekov. More tam síce nenájdete, ale určite si prídete na svoje.

Turizmus v Thajsku prekvitá.

Veríme, že sme vám notoricky známe Thajsko ešte viac priblížili a už plánujete svoju cestu za exotikou. Užívajte a vychutnávajte!

PS: A doneste nám prosím čerstvé mango. 🙂

Pridaj komentár