Biely piesok, dokonalé pláže, ešte dokonalejšie jedlo, exotická kultúra a krásna príroda. Vitajte v Thajsku. Brána do juhovýchodnej Ázie, ktorá každoročne láka milióny turistov. Super destinácia pre sólo cestovateľa či ideálny štart pre tých, ktorí chcú prvýkrát vyskúšať chuť juhovýchodnej Ázie. Čítajte môj itinerár, ktorý som prešla na svojej prvej sólo ceste. Je ideálnou kombináciou oddychu, spoznávania hlavného mesta a prírody.

1. Deň – Prílet do hlavného mesta Bangkok

 • Prílet do Bangkoku na letisko Suvarnabhumi vo večerných hodinách cez spoločnosť Qatar Airlines.
 • Ubytovanie v hosteli Chern Hostel v centre mesta.
Tip: Informácie o vízach a všetkom dôležitom, čo potrebujete vedieť pred cestou do Thajska, sa dozviete v samostatnom článku už čoskoro.

Na transport z letiska som použila letiskový taxík. Cesta taxíkom do centra je 500 THB (cca 14 EUR), letiskové taxíky majú vstupný paušál 50 THB. Mne sa podarilo taxík zdieľať s ďaľšou cestujúcou z lietadla – no pozor – taxikári nerozvážajú do viacerých lokalít. Musíte sa s ním vopred individuálne dohodnúť. Ak cestujete na budget – samozrejme lacnejšou variantou je zobrať si vlak priamo z letiska do mesta – lístok stojí cca 45 THB. (cca 1,20 EUR)

Ubytovanie v hosteli Chern bolo perfektnou voľbou, čisté, voňavé, v super lokalite. Booknutú som mala samostatnú izbu s kúpeľňou na izbe, dokúpiť si môžete slušné raňajkové kombo za 130 THB. (cca 3,70 EUR)

Tip: Ak sa vám páči lokalita kde som bývala – mrknite sa aj na Hostel Once Again. Strašne super atmoška, čistý a dobrá káva.

2. Deň – povinné zastávky v Bangkoku

 • Notoricky známy chrám Wat Pho so zlatým ležiacim budhom.
 • Zamierte k rieke Chao Phraya a nechajte sa previezť typickou thajskou loďkou po okolitých kanáloch rieky. 
 • Zablúďte do Chinatown.
 • Nezabudnite sa po ceste priebežne osviežovať čerstvým ovocím či zájsť na street food.
 • Drink na hlučnej „backpackerskej“ ulici Khao San Road.

Vstup do chrámu Wat Pho stojí 200 THB (cca 5,60 EUR). Chrám je posvätné budhistické miesto, nezabudnite si zahaliť nohy a ramená. Šatky/nohavice sa dajú pred vstupom do chrámu požičať či kúpiť.

Tip: Noste so sebou vždy šatku, ktorou si zakryjete odhalené miesta. Využijete aj na klimatizovaných miestach či ako deku v parku. 🙂

Pri rieke je prístav Tien Pier odkiaľ môžete chytiť za 4 THB ferry na druhú stanu rieky a pozrieť si ďaľší chrám Wat Arun. Nám sa v prístave podarilo odchytiť loď, ktorá nás previedla po kanáloch rieky. Cenu sme zjednali ako skupina 6 ľudí z pôvodných 600 THB /osoba (cca 17 EUR) na 200 THB (cca 5,60 EUR/osoba).

3. Deň – Spoznávačka mesta Bangkok

Pri návšteve Grand Palace sa pripravte na riadne masy turistov a neznesiteľné teplo. Do chrámu je vstupné 500 THB (cca 14 EUR/osoba). Muži v šortkách majú vstup zakázaný! Treba si priniesť dlhé nohavice, nestačí ani šatka okolo pásu. Drinky v sky baroch sa hýbu okolo 400 THB (cca 11 EUR) za jeden. Pri návšteve sky baru si pozrite aký je požadovaný dress code.

Mnísi v Grand Palace.

4. Deň – Bangkok na kolesách, miestny Lumpini Park

 • Začiatok posledného dňa v Bangkoku netradične – na kolesách bicykla.
 • Skovávačka pred horúčavou v Lumpini Park.
 • Hýčkanie sa – hodinová thajská masáž chodidel za 250 THB (cca 7 EUR)

Bajkovaciu tour som bookovala cez Co Van Kessel bangkok tour. Zvolila som si Classical 3 hour tour (kvôli teplu odporúčam tour v čase od 8.00 do 11.00). Tour je mimo rušných turistických ťahov, bajkujete po úzkych uličkách, navštívite budhistický chrám, je o vás postarané aj v podobe pitia aj jedla. Bajky sú v super stave, ideál výlet aj s malými deťmi – dá sa dopožičať detská sedačka. Cena výletu pre dospelého je 950 THB (cca 25 EUR)

Bajkovať po rozpálenom Bangkoku bola celkom výzva, no na kolesách je toto krásne mesto zase iný zážitok.
Tip: Ak chcete podporiť lokálny turizmus – booknite si jeden z výletov cez withlocals. Lokálni ľudia vám pripravia neopakovateľný zážitok. Ceny výletov sú však rádovo vyššie.

Príjemným únikom pred enormnou horúčavou je návšteva niektorého z miestnych parkov. Ja osobne som navštívila Lumpini Park. Dávam do pozornosti park Bang Krachao, ktorý je doslova džungľovou oázou v meste. V parku sa dajú požičať aj bicykle. V hľadáčiku som mala ešte parky Suan Luang Rama IX Park a Queen Sirikit park.

Lumpini Park

5. Deň – Presun na Krabi, plážovanie na Ao Nang beach

 • Skorší ranný budíček na letisko Don Mueang Airport smer Krabi.
 • Konečne pri mori – poobedný relax na pláži Ao Nang.
 • Ubytovanie v The Moment Hostel.

Cena letenky bola cca 25 EUR cez spoločnosť Lion Air, batožinu je potrebné kupovať extra.

Z letiska Krabi ide shuttle bus – za 150 THB (cca 4,20 EUR), rovno na Ao Nang Beach. Pláž Ao Nang nie je žiadna krásavica, má však výhodnú polohu. Vychádza sa z nej na výlety na okolité krásne (preplnené) pláže.

Ao Nang Beach pri západe slnka. Po horúcom Bangkoku je morský vzduch ako balzam na dušu.

Pri vstupe na pláž je predaj lístkov na okolité ostrovy. Primárne ide o prepravu na Tonsai beach (100 THB, jednosmerná cena), Phra Nang Cave Beach (200 THB), Poda Island (300 THB), Tub Island (300 THB), Chicken Island (300 THB), Hong Island (500 THB). K cenám prepravy na ostrovy si treba pripočítať „national park fee“- od 300 THB do 700 THB/dospelá osoba. Od 200 THB do 400 THB pre dieťa od 3 do 13 rokov.

6. Deň – Výlet na Railay Beach

 • Výlet typickou long tail boat na krásnu Railay Beach West.
 • Výšľap na View point a plážovanie.

Z pláže Ao Nang zoberiete loďku, ktorá vás obojsmerne za 200 THB (cca 5,60 EUR) dovezie na Railay Beach West. Lode z Ao Nang začínajú premávať ráno od 8.00. Vyrážajú, keď sa nazbiera minimálne 8 ľudí. Posledná loď ide večer o 18.00. Z Railay Beach sa oplatí vyšliapať na jeden z „view pointov“ či prejsť k Blue Lagoon. Výšľap na vyhliadku zvládente aj v žabkách (hoci tenisky odporúčam viac). Ak chcete ísť k Blue Lagoon, bez tenisiek sa nezaobídete.

Jeden z mnohých výhľadov na Raily Beach. Lepšie je zobrať tenisky 🙂

7. Deň – Island hopping – Phi Phi Islands a okolité ostrovy

 • Celodenný výlet loďkou na Phi Phi Islands a okolité ostrovy.

Možností na výlety po okolitých ostrovoch máte nekonečné množstvo! Jedno je však isté – každý bude krásny a všade bude veľa ľudí. 🙂 Výlety treba zjednávať a ustriehnuť, či (ne)budete platiť ešte dodatočný poplatok – „national park fee“. Ceny výletov sú rôzne – závisí od vzdialenosti ostrovov, či idete rýchloloďou alebo long tail loďou. Za výlet rýchloloďou zaplatíte 1 100 THB (cca 30 EUR) + 400 THB (cca 11 EUR) – poplatok do parku. Ak túžite vidieť najznámejšiu pláž – preslávenú z filmu The Beach – Maya Bay beach, žial uvidíte ju len z diaľky. Pre verejnosť je na dobu neurčitú zatvorená – dáva sa dokopy z masívnych turistických návštev.

Typické thajské „long tail“ loďky.

8. Deň – Presun na neďaleký kľudnejší ostrov Ko Lanta

Na ostrov Ko Lanta sa môžete dostať buď loďou alebo minibusom. Cena za oba spôsoby prepravy je porovnateľná okolo 300 THB (cca 8, 40 EUR). Cesta na ostrov trvá cca 3 hodiny. Odporúčam zobrať radšej bus, vyhnete sa čakaniu na ferry a bus vás dovezie priamo do vášho ubytka.

Typickým ubytkom na Ko Lante sú bungalovy. Ten „môj“ – Popular Lanta Resort – lokalitou (nebol však priamo na pláži), cenou aj čistotou vrelo odporúčam.

Veľmi príjemné ubytovanie v bungalovoch.

9. Deň – Potulky po ostrove Ko Lanta

 • Ako inak – požičanie bajku.
 • Objavovanie ostrova a plážičiek na kolesách.
 • Relax v The Blue Moon bar.

Keďže som sa bála požičať si motorku, rozhodla som sa požičať si aspoň bajk, ktorý bol mojim hlavným dopravným prostriedkom. Cena za požičanie bicykla (v dosť zlom stave :)) je 100 THB ( cca 2,80 EUR). Viac možností na požičanie bicyklov je na Long Beach. Požičanie skútra/motorky stojí 250 THB/ deň. Tipy na super pláže na Ko Lante nájdete v samostatnom článku.

10. Deň – Island hopping – výlet na okolité ostrovy

 • Island hopping – výlet na okolité ostrovy Koh Chuek, Koh Mook (Emerald Cave), Koh Ngai, Koh Maa.
 • Večerná návšteva Ko Lanta Old Town.

Výlet na ostrovy stál 600 THB (cca 17 EUR) a osobne som si ho užila omnoho viac ako výlet na Krabi. Super zážitok je Emerald Cave – jaskyňa cez ktorú musíte preplávať k plážičke.

Výlet na neďaleké ostrovy som si veľmi užila.

11. Deň – Požičanie auta a výlet na južné pláže Ko Lanty

Sólo cesta nemusí vždy znamenať sólo cestovanie. 🙂 Nazbierali sme sa partička 5 báb a požičali sme si auto so šoférom. Cena za auto so šoférom na celý deň bola 1 800 THB (cca 50 EUR) a prebrázdili sme južnú stranu ostrova.

Krásne pláže ostrova Ko Lanta

12. Deň – Oddych na pláži Secret Beach a Relax Beach

Ubytko v Lanta Memory Resort takisto odporúčam. Veľká izba, teraska, dobrá lokalita.

Moja obľúbená Secret Beach

13. Deň – Návšteva Mu Ko Lanta National Park

Vstupné do parku je 200 THB/osoba (cca 5,60 EUR), platíte ešte aj za auto/motorku okolo 20-30 THB. Cez park vedie ľahký vychádzkový trail, v parku je krásna vyhliadka k majáku či pekná prázdna pláž, kde sa môžete okúpať. V parku sú na úrovni sociálne zariadenia, dá sa kúpiť aj voda. Park je veľmi príjemným spestrením plážových dní za rozumný peniaz.

Národný park Mu Ko Lanta

14. Deň – Presun do Khao Sok National Park

Transfer do Národného parku Khao Sok stál 500 THB (cca 14 EUR) a cesta trvala 5 hodín. Ako inak – ceny transferu sú rôzne – priemerná cena je okolo 650 BTH. Minibus vás vysadí na začiatku hlavnej ulice do národného parku. Ubytovanie v Khao Sok Country Resort bolo super voľbou s bazénom – v blízkosti vstupu do národného parku, na hlavnej ulici, v okolí sú reštiky, potraviny, bankomaty. Priamo v ubytovaní si môžete objednať výlet – ja som zvolila výlet s prespaním priamo na jazere Cheow Lan Lake.

Vstup do národného parku len kúsok od ubytovania.
Tip: V parku odporúčam booknuť ubytovanie len na prvú noc – následne sa rozhodnúť na aké výlety chcete ísť. Ja som si bookla 3 noci v parku – v hoteli mi však odpočítali ubytovanie za noc, ktorú som strávila na Cheow Lan Lake. Výlet som ale musela bookovať priamo v Khao Sok Country Resort. Cena dvojdňového výletu bola 2500 THB (cca 70 EUR).

15. Deň – Výlet na jazero Cheow Lan Lake

Výlet na jazero v národnom parku Kho Sok je naozaj zážitok, výhľady krajšie ako kdekoľvek pri mori. Vstupné do národného parku nie je v cene výletu – treba doplatiť 300 THB/dospelá osoba (cca 8, 40 EUR).

Romantika v chatkách na jazere

Súčasťou výletu je návšteva jaskyne Nam Talu Cave, cca hodina chôdze po lese. Prechod cez jaskyňu je dobrodružstvo – v jaskyni sa budete doslova boriť vo vode, na niektorých miestach vám bude minimálne po ramená!

16. Deň – Druhý deň na jazere Cheow Lan Lake

 • Skoré ranné vstávanie a ranná plavba loďkou po jazere.
 • Návšteva jaskyne Pra Kie Phet Cave.
 • Plavba po jazere cez Blue Lagoon.
 • Výhľad z hlavného view point na jazero.
 • Koniec výletu okolo 15:00.
Národný park Khao Sok stojí rozhodne za návštevu

Druhý deň je program na výlete slabší. No aj napriek tomu výlet vrelo odporúčam a návšteva Národného parku a jazera Cheow Lan Lake bola jedným z najkrajších zážitkov. Mimochodom – na jazere ste bez signálu. 🙂

17. Deň – Prechádzka v Khao Sok National Park

 • Skoršie ranné vstávanie na prechádzku v národnom parku Khao Sok.
 • Transfer do mesta Suratthani.
 • Ubytovanie v hoteli Lee Hotel, vzdialený cca 45 min od letiska.

V Národnom parku je veľa možností na aktivity, výlety, traily. Pri každej návšteve však treba zaplatiť vstupné 300 THB/deň (cca 8,40 EUR). Odporúčam (obzvášť keď idete sami) ísť do parku s thajským sprievodcom, na niektoré miesta by sa dokonca nemalo ísť bez neho. Sprievodca na deň stojí okolo 600 THB. (cca 17 EUR)

Transfer do mesta Suratthani stojí 300 THB (cca 8,40 EUR), minibus chodí niekoľkokrát do dňa (posledný o 16.00). Cesta do mesta Suratthani trvá cca 2 hodiny.

18. Deň – Presun z mesta Suratthani do Bangkoku

 • Ranný let zo Suratthani na Don Mueang Airport Bangkok.
 • Ubytovanie v letiskovom hoteli Vismaya Suvarnabhumi.
 • Relax pri bazéne, posledný street food.

Cena letenky + 15 kg batožina bola cca 30 EUR cez spoločnosť Air Asia.

Tip: Medzi letiskami v Bangkoku (Suvarnabhumi a Don Mueang) chodí zadarmo shuttle bus, v intervale 12 až 30 minút. (v závislosti od hodiny) Shuttle bus funguje každý deň od 5.00 ráno až do večera do 24.00. Stačí sa preukázať pasom a platnou letenkou, kde je viditeľný odlet (do 24 hodín) na jednom z letísk.

Z hotela Vismaya Suvarnabhumi premáva každú hodinu shuttle bus na letisko za 80 THB. Cesta na letisko trvá do 15 min.

Ranný výlet loďou v Národnom parku Khao Sok

19. Deň – Odlet z Bangkoku do Viedne

 • Pôvodný plán bol odlet s Qatar z Bangkoku 9:30 a príchod o 20:00 vo Viedni, čas na ceste 17 h.
 • Realita – odlet o 14:00 a prílet do Viedne o 8.00 ráno nasledujúci deň. Čas na ceste 30 h.

Lietadlo z Bangoku malo technickú poruchu a neodletelo v pôvodnom čase a nestihla som spoj v Dohe. Spoločnosť Qatar to však zvládla bravúrne – okamžite informovala o nových letoch a dostala som poukážky na jedlo, v Dohe hotel a transfer do hotela. S Qatar Airlines lietame často a nedáme na nich dopustiť!

Presvedčil vás itinerár na navštevu Thajska? Veríme, že áno, lebo táto voňavá a krásna krajina rozhodne stojí za návštevu. 🙂


Jeden komentár

 1. Pingback: Thajsko - najkrajšie pláže ostrova Ko Lanta | Po vlastných

Pridaj komentár