Láka vás krásna africká príroda, ktorú nikde inde vo svete neuvidíte? Túžite zažiť prvotriedne safari v Tanzánii, či azúrové more na Zanzibare bez cestovky, na vlastnú päsť? Čítajte naše praktické tipy a rady, ktoré vám ušetria čas na plánovanie vášho výletu do Tanzánie na vlastnú päsť. Zozbierali sme ich počas 12 augustových dní plných cestovania po národných parkoch Tanzánie a užívania na zanzibarských plážach

Začíname – čo je potrebné vedieť pred cestou do Tanzánie:

Víza do Tanzánie

Pred cestou do Tanzánie nepotrebujete vopred žiadať o víza ani pozývací list ako v prípade cesty do Vietnamu. Víza vám vydajú na letisku ihneď po prílete, nepotrebuje mať pri sebe ani fotku, stačí vám iba hotovosť (odporúčame presnú sumu). Pre Slovákov stoja jednovstupové víza do Tanzánie 50 US dolárov, platné sú 3 mesiace. Pri okienku sme si všimli, že je možná už aj platba kartou. Túto možnosť platby sme však neskúšali a vzhľadom na  „riadený“ chaos vládnuci pri vydávaní víz, radšej predsa len odporúčame spoľahnúť sa na dolárovú hotovosť.

Podmienkou na vydanie víz do Tanzánie je pas minimálne 6 mesiacov pred koncom jeho platnosti a jedna čistá dvojstrana v pase.

Chaos pri vybavovaní víz po prílete do Tanzánie
Chaos pri vybavovaní víz po prílete do Tanzánie

Ubytovanie v Tanzánii

Ubytovanie v Tanzánii je vecou vášho ubytovacieho štandardu a hlavne ceny, ktorú ste ochotní zaplatiť. V prípade cestovania po Tanzánii, rozdiel v cene ubytovania môže byť rádovo aj niekoľko sto či tisíc dolárov na noc.

Pokiaľ sa rozhodnete výlet v Tanzánii spojiť so safari, v cene safari máte aj vybrané ubytovania, ktoré zabezpečuje priamo „provider“ safari. Aj podľa toho sa určuje cena safari. Vy už tým pádom nemusíte bookovať žiadne ubytovanie počas dní strávených na safari.

Odporúčame safari bookovať vopred, aby sa vám nestalo, že dobré ubytovania za rozumné ceny budú vybookované (hlavne keď idete na safari v sezóne). My sme na safari bývali v krásnej Eileen´s Trees Inn Lodge a v luxusnom Kati Kati Tended camp. Ubytovania na Zanzibare sme riešili vopred zo Slovenska cez www.booking.com, a takisto aj prvú noc po prílete. Ostatné ubytovania sme bookovali priamo z Tanzánie. V Arushi odporúčame veľmi jednoduché no čisté ubytovanie u domácich v Sinzia Villas.

Výhľad z nášho ubytka na Zanzibare
Výhľad z nášho ubytka na Zanzibare

Odporúčané očkovania do Tanzánie a návšteva Ústavu cudzokrajných chorôb

Pokiaľ cestujete do Tanzánie z Európy, nie sú povinné žiadne očkovania. Ak  však do Tanzánie vstupujete z inej (africkej) krajiny, skontrolujte si či vyžadujú povinné očkovania.

Pred cestou do Tanzánie je vhodné navštíviť Ústav cudzokrajných chorôb. Otvarací čas Ústavu cudzokrajných chorôb je každý deň ráno od 9:00 do 11:00 a poobede od 13:00 do 15:00.

 💡 Očkujú a poskytujú konzultácie len v čase od 9:00 – 11:00. Túto informáciu nemáte uvedenú na internete – je napísaná len na dverách ústavu! Dávame do pozornosti, aby ste sa náhodou neprehnali. Pokiaľ by ste sa chceli do ústavu dovolať –  nepodarí sa vám to, treba príst iba osobne na konzultáciu, samozrejme spoplatnenú.

My sme sa nakoniec rozhodli zaočkovať na žltú zimnicu, ktorú prenášaju komáre. Po očkovaní je imunita na žltú zimnicu na celý život, nie sú potrebné preočkovania. Očkovanie na žltú zimnicu sa vám zíde aj keď plánujete cestovačky po Južnej Amerike.

Pri očkovaní na žltú zimnicu máte imunitu na ochorenie do 10 dní od očkovania. Minimálne 4 dni po zaočkovaní by ste sa mali vyhýbať slnku, pohybu a preťaženiu organizmu. Po očkovaní môžete dostať aj horúčky, treba s tým počítať. Zo svojej skúsenosti však môžem povedať, že mi nič nebolo, dokonca som bola aj na slnku.  Po očkovaní na žltú zimnicu nemôžete minimálne 1 mesiac absolovať žiadne iné očkovania. 

Návštevu Ústavu cudzokrajných chorôb plánujte v dostatočnom predstihu – minimálne 4- 6 týždne pred vašim odchodom. Pri očkovaniach musíte byť zdravotne úplne fit, bez oslabenej imunuty či herpesov. Ak beriete nejaké lieky, môžu vám skomplikovať zaočkovanie. Mne sa stalo, že kvôli liekom na alergiu sa mi očkovanie posúvalo o niekoľko týždňov.

Väzenie? Nie, vstup do ústavu cudzokrajných chorôb v Bratislave...
Väzenie? Nie, vstup do ústavu cudzokrajných chorôb v Bratislave…

Ďaľším odporúčaným očkovaním do Tanáznie je očkovanie proti hepatitíde A, B. Očkovanie na žltačku vybavíte aj u obvodného lekára, bude aj lacnejšie ako v Ústave cuzdokrajných chorôb. (rozdiel cca 7 EUR/ jedna vakcína)

Očkovanie proti hepatitíde môže byť zrýchlené – do mesiaca,  keď je potrebné absolovať v tomto horizonte 3 očkovania a po roku ešte jedno preočkovanie. Ak sa s očkovaním neponáhľate pomalšie očkovanie je do roka – očkuje sa v interovaloch – 1 mesiac, 6 mesiacov a 1 rok. Imunitu proti žltačke máte na celý život.

Ďalším odporúčaným očkovaním je očkovanie na brušný týfus. Toto očkovanie sme zvažovali, no nakoniec sme sa nedali zaočkovať. Úspešnosť tohoto očkovania je 90% a je potrebné sa preočkovať každých 10 rokov. Je to však na každom cestovateľovi ako k očkovaniam pristúpi a na čo všetko sa chce či nechce dať zaočkovať.

💡 V ústave cuzdokrajných chorôb ide samozrejme o biznis. Najradšej by vám odporučili všetky očkovania na všetky možné choroby. Premyslite si, načo sa chcete dať zaočkovať a následne sa zaočkujte, nemusíte podstúpiť očkovanie pri prvej návšteve.

Cenník očkovaní (júl 2018)

Registračný povinný poplatok
Vstupná lekárska prehliadka
platnosť 2 roky
20 EUR
Konzultácia s lekárom
(bez očkovania, len informatívne stretnutie)
10 EUR
Podanie vakcíny5 EUR
Medzinárodný očkovací preukaz4 EUR
Očkovanie hepatitída A + B  (Twinrix)50 EUR
Hepatitída A
(Avaxim, Havrix)
33 EUR
Hepatitída B
(Engerix B)
18,50 EUR
Meningokoková meningitída ACWY49 EUR
Brušný Týfus
(Typhim Vi)
23 EUR
Žltá Zimnica
(Stamaril)
39 EUR
Tetanus
(Imovax d.T.)
6,50 EUR
Záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna
(Boostrix Polio)
24 EUR
Japonská encefalitída
(Ixiaro)
122 EUR
Besnota
(Verorab)
24,60 EUR
Kliešťová encefalitída
(FSME Imun)
38,50 EUR
Cholera
(Ducoral)
76 EUR

Malária v Tanzánii?

Tanzánia (a väčšina krajín Afriky) sa nachádza v malarickej oblasti tj. v pásme, kde je táto choroba veľmi rozšírená. Roznášajú ju komáre rodu Anopheles. Malária sa častokrát na začiatku prejavuje podobne ako chrípka – bolesťou kĺbou, brucha, horúčkou, triaškou.

Zlou správou je, že proti malárii sa nedá očkovať. V boji proti malárii máte dve možnosti. Prvou je prevencia a druhou možnosťou sú antimalariká –  znižujú riziko nakazenia malárie o 90%.

Dobrou správou je, že komáre útočia a vychádzajú až po západe slnka, vo večerných hodinách. V oblastich nad 1800 m nad morom sa vyskytujú zriedkavo, v období vlhka a dažďovej sezóny ich je samozrejme viac.

Aká je odporúčaná prevencia proti (nielen) malarickým komárom?

  • Oblečenie s dlhým rukávom, dlhé nohavice. Všetko v svetlých farbách, na tie komáre neletia.
  • Sieťky proti komárom – hlavne v noci nad posteľou.
  • Repelent s aktívnou zložkou DEETu. Odproúčame kupovať priamo v Tanzánii, tie sú najúčinejšie.
  • B Komplex – uživanie tohoto vitamínu odpudzuje komárov.
  • Citrusové vône – tie komáre tiež nemajú radi.
  • Repelent do zástrčky.
  • Náramky napustené repelentom alebo vôňou citrusov.
B-komplex údajne pomáha v prevencii proti komárom.
B-komplex údajne pomáha v prevencii proti komárom.

Antimalariká – Malaron

Antimalarikum Malaron sa dá kúpiť v Ústave cuzdokrajných chorôb. V balení sa nachádza 12 liekov a jedno balenie stojí 25 EUR. Pre deti sa odporúča Malaron Junior. S užívaním Malaronu je potrebné začať deň pred vstupom do malárickej oblasti, následne užiť liek každý deň po jedle ešte 7 dní po návrate z malárickej oblasti.

Je na vás, či sa rozhodnete Malaron užívať, pred jeho použitím si nezabudnite prečítať aj možné vedľajšie účinky. Zoznam vedľajších účinkov je dosť dlhý, tak sa nezľaknite. My sme ako správni vystrašení turisti Malaron užívali (úplne zbytočne) a nemali sme žiadne vedľajšie príznaky.

Musíme priznať, že sme zo všetkých článkov o malárii  boli poriadne vystrašní, no domáci nás dali hneď po prílete do obrazu. V okolí Arushe (odkiaľ sa chodí do národných parkov) celoročne komáre nie sú a ani malária. Úprimne sa smiali na našich obavách a predsudkoch v súvislosti s maláriou. Musíme potvrdiť, že za celý pobyt v severnej Tanzánii (v období sucha) sme stretli presne dvoch komárov. V niektorých ubytovaniach neboli dokonca ani sieťky nad posteľ.

Viac informácií o malárii a anitmalárikách nájdete aj v tomto článku.

Čím vás Tanzánia očarí či prekvapí?

Tipping alebo po slovensky “tringelt”

Vodič taxíku, kuchár, váš guide na safari, čašník, hocikto, kto vám pomôže, očakáva v Tanzánii tringelt. Automaticky. Všade máte “tip boxy”, kde môžete svoj tringelt vložiť. My odporúčame tringelt smerovať do rúk tomu, s koho službami ste naozaj spokojní. Pokiaľ sa rozhodnete dávať tringelt, domáci preferujú doláre, prípadne eurá.

Pokiaľ sa chystáte na safari – tu je očakávaný tringelt od 10 dolárov/ na osobu na deň. Nezabudnite s tým počítať vo svojom cestovateľskom rozpočte.

Buďte pripravení dávať tringelty
Buďte pripravení dávať tringelty

Oficiálna mena – tanzánijský šiling vs US dolár

Oficiálnou menou v Tanzánii je tanzánijský šiling (1 Eur = 2500 TZS). Okrem šilingov môžete všade platiť aj americkými dolármi.  Tie dokonca pri platbe preferujú – hlavne keď nakupujete v lokálnych obchodoch či na trhoch.

Tanzánijské šilingy
Tanzánijské šilingy

Výber v bankomatoch v Tanzánii

Maximálna suma na výber v bankomate v Tanzánii je 400 000 tanzánijských šilingov (TZS) čo predstavuje asi 155 EUR. V menších sme sa stretli s nižším limitom na výber z bankomatu (okolo 200 000 TZS). V Arushi nie je problém s dostupnosťou bankomatov, takisto ani v bývalom hlavnom meste Dar Es Salam. Ak sa rozhodnete zájsť na Zanzibar a vašou destináciou bude pláž Nungwi, vyberte si peniaze na letisku alebo v hlavnom meste Zanzibaru. Na Nungwi nie je bankomat.

Predsudky

Och áno, Afrika a predsudky. Priznávame sa takto verejne – mali sme ich aj my pred výletom do Tanzánie.

Veľa sme riešili choroby, špinu, chudobu, infraštruktúru, zase choroby a tak dookola. Báli sme sa neznámeho. Dnes môžeme dodatočne povedať, že zbytočne. Áno, Tanzánia je iná ako Vietnam či Filipíny alebo Srí Lanka. Ak však budete dodržiavať základné cestovateľské  pravidlá, ktoré platia pri akejkoľvek ceste – nemusíte sa obávať.

Tá nenormálna príroda za prekonanie predsudkov a vykročenie do neznáma definitívne stojí. Odskúšané. Ďaľší výlet do Afriky máme zaznačený na našom cestovateľskom zozname 🙂

Tanzánijci

Krajinu a pocit z nej tvoria z veľkej časti ľudia. Ich pohostinnosť, správanie, mimika, prístup. Ľudia v Tanzánii sa nám osobne zdali viac rezervovaní ako napríklad ľudia vo Vietname, menej sa usmievali, pôsobili na nás pomerne neprístupne.  Pozor na fotky ľudí – pokiaľ chcete niekoho odfotiť, treba si vypýtať povolenie na fotku. Nebuďte prekvapení ak sa ľudia nebudú chcieť vyfotiť alebo si za fotku vypýtajú peniaze.

V službách sme sa stretli len s príjemným personálom a obrovskou ústretovosťou.

Ak sa vám v Tanzánii budú zdať ľudia trošku spomalení, tak sa vám to nezdá 🙂 Občas je ich efektivita a aktivita nižšia ako by sme my v Európe očakávali. Hakuna matata. (No problem) 🙂

Mnohí tanzánijci vyznávajú islám a pokiaľ bývate u miestnych – treba rešpektovať zákaz alkoholu v dome.

Pozor na fotenie ľudí v Tanzánií, nemajú to príliš radi.
Pozor na fotenie ľudí v Tanzánií, nemajú to príliš radi.

Miestni nadháňači

Aj napriek rezervovanosti Tanzánijcov, typickou črtou tejto krajiny sú „miestni nadháňači“. Ich obrovská koncetrácia je hlavne na Zanzibare. Obrňte sa pred nimi trpezlivosťou a úsmevom. Budú vám chcieť predať safari, náramky, výlety, masáže, obrázky proste hocičo. Na Zanzibare nám ponúkali dokonca aj marihuanu a kokain. Mimochodom, Zanzibar je populárnou destináciou na sexturizmus, čo len potvrdzuje fakt osamotených európaniek koketujúcich na plážach s miestnymi gigolami. 🙂

Miestni nadháňači na Zanzibare
Miestni nadháňači na Zanzibare

Zjednávanie v Tanzánii

Pokiaľ predsa len podľahnete čaru nadháňačov a budete si chcieť niečo kúpiť, nezabudnite poriadne zjednávať. Beloch sa pre tanzánijcov rovná chodiaci biznis a bohatstvo. Myslia si, že sa topíme v peniazoch a podľa toho prispôsobujú ceny. Nič nekupujte na prvýkrát. Našou osvedčenou taktikou bolo – odchod z obchodu. Vtedy sa za vami rozbehnú a už sa pýtajú na cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť. Vačšinou zjednávajú muži. Pokiaľ niečo kupujete na trhu (napríklad náramky, náušnice atď..) predáva žena, no povolenie na finálnu cenu určuje muž, ktorý dohliada na rodinný „biznis“.

Pri nákupoch sa pripravte na zjednávanie...
Pri nákupoch sa pripravte na zjednávanie…

Drahá Tanzánia

Výlet do Tanzánie (a celkovo do Afriky) nepatrí medzi tie najlacnejšie. Ceny v turizme sú v Tanzánii postavené pomerne vysoko, čo na druhej strane odrádza davy turistov a dovolenka v Tanzánii vie mať naozaj punc skutočnej exotiky. Ak ste boli doteraz zvyknutní na lacnú Áziu, pri plánovaní budgetu do Tanzánie majte na pamäti vyššie ceny.  Vyššie ceny sa definitívne týkajú safari výletov (rádovo v stovkách dolárov), no takisto aj jedla a ubytovania.

Rovnaké časové pásmo

Nesporná výhoda cesty do Tanzánia je rovnaké časové pásmo ako v Európe. Ak cestujete do Tanzánie, nehrozí vám žiadny jetleg. Ručička vašich hodiniek sa posunie len o hodinu dopredu oproti Slovensku. No nie je to skvelé?

Takto budete vysmiati bez časového posunu :)
Takto budete vysmiati bez časového posunu 🙂

Infraštruktúra a cesty v Tanzánii

Čo si budeme hovoriť. Cesty v Tanzánii zďaleka nie sú upravené ako v Nemecku :-). Na niektorých úsekoch sú cesty asfaltové, no vo väčšine prípadov ide o prašné kamenné cesty. Z našich cestovateľských skúsenosti  vnímame, že cestovanie po Afrike je určite náročnejšie ako sme zažili v Ázii.

Pokiaľ  pôjdete na safari – pripravte sa na nízku rýchlosť, dlhé vzdialenosti, prach a hrboľaté cesty, a jeepy z „druhej“ ruky dovezené z Japonska či Dubaja. Kinderil je v niektorých prípadoch viac ako odporúčaný. Ak máte „automechanické zručnosti“, tie sa vám tiež môžu zísť. My sme sa nevyhli defektu a odtrhnutému zadnému nárazníku. 🙂

Na pomalých prašných cestách v Tanzánii sa pripravte na čokoľvek :)
Na pomalých a nekvalitných prašných cestách v Tanzánii sa pripravte na čokoľvek 🙂

Jedlo v Tanzánii

Tanzánia je naozaj chudobnou krajinou (hoci ešte jednou z najbohatších v Afrike) a aj stravovacie možnosti sú veľmi jednoduché, chuťovo sa blížilo k indickej kuchyni, hoci jedlá neboli pikantné. Jedlá servírovali prevažne zo zeleniny – zemiaky, šošovica, ryža, kde-tu naďabíte na kuracie mäso.

Na Zanzibare tvoria súčasť jedálnička samozrejme ryby. Čo sa týka gastro pôžitku, tak nás jedlo v Tanzánii príliš neočarilo, skôr sme boli v jedení veľmi striedmi, aby sme sa vyvarovali žalúdočných problémov. Ovocie bolo takisto relatívne skromné – stretnete sa hlavne s banánmi, na Zanzibare bola trošku pestrejšia ponuka.

Bezpečnosť v Tanzánii

Tanzánia nepatrí medzi nebezpečné krajiny. Ako som už spomínala, pri dodržiavaní základných pravidiel bezpečného cestovania sa vám rozhodne nič nestane. Za nás sme sa pocitovo v Tanzánii cítli trošku menej komfortne oproti Ázii. Občasné situácie ako napr. nadhánač, ktorého sme sa nevedeli striasť, či húf domácich v bočných uličkách, ktorí nám chceli pomôcť, nás trošku privádzali do stresu. Teda minimálne mňa a držala som sa Danka ako taká malá pijavica 🙂

Veľa sme sa o tom rozprávali, aké pocity nám tieto situácie vyvolávajú a prečo sa cítime menej bezpečne. Obaja sme si priznali, že máme strach z neznámeho, tmavšieho kontinentu, na aký sme neboli doteraz zvyknutí. Nebojte sa a vykročte. Nič sa vám nestane, len sa veľa o sebe dozviete. Pekný článok aj o bezpečnosti Prečo sa bojíme ísť do Afriky  napísal Martin z Travalistanu. Tanzánia je stále africkou „klasikou“, tak sa chodťe pozrieť.

Tyrkysové more a biele zanzibarské pláže

Výlet do Tanzánie mnohí cestovatelia spájajú s oddychom na bielopieskových plážach exotického ostrova Zanzibar. My sme Zanzibar takisto neobišli.  Zanzibarské pláže sú známe svojimi ďalekými odlivmi a rýchlymi prílivmi. Skôr ako si booknete svoje ubytovanie, poriadne si pozrite recenzie o pláži, na ktorej chcete leňošiť. My sme sa po dlhom zvažovaní rozhodli pre známu pláž Nungwi, ktorá lemuje takmer celé severo-západné pobrežie. Dôvod výberu bol jasný – na pláži nie je taký silný príliv a odliv a pláž je čistá a bez rias. No nie je Nungwi ako Nungwi.

Pláže na Zanzibare vedia byť takéto
Pláže na Zanzibare vedia byť takéto…

Ubytovanie sme toľko vyberali až sme prebrali a zakotvili na severe Nungwi Aluna beach lodge. Obrovská nevýhoda nášho ubytovania bola práve poloha. Hotel bol vzdialený cca 20 minút chôdzou po pláži od „centra“a krásnych plážových miest. Pri hoteli sa nedalo kúpať – znemožňovali to riasy, zápach a špinavá voda. Večer sme sa do hotela kvôli prílivu museli vracať cestou cez tmavé uličky alebo si zobrať taxík.

Hotel bol inak pekný, ak dostanete izbu na hornom poschodí budete spokojný, milý a ústretový personál bol veľkým plus. Ževraj riasy sú na severe Nungwi sezónnou záležitosťou a bežnou v auguste. V iných mesiacoch je ich výskyt menší/iný, tak na to myslite.

Ak trafíte dobrú polohu ubytka alebo sa prejdete po pláži, naozaj vás bude čakať oslepujúca azúrova voda a biely piesok.

...ale aj takéto
…ale aj takéto

Jedinečná príroda v Tanzánii

Tanzánia je top destináciou pre milovníkov prírody. To čo uvidíte a zažijete v Tanzánii, nezažijete nikde inde. Levy prechádzajúce sa priamo pred vami, hyeny „poľujúce“ po zvyškoch potravy,  ostražité antilopy, ktoré sú korisťou predátorov. A to je len zlomok z toho, čo Tanzánia ponúka. V každom ročnom období iná, na každom kúsku jedinečná. My sme si mysleli, že náš sen o safari nám bude stačiť zažiť len raz, no mýlili sme sa. Máme v pláne zažiť migráciu zvierat, vodné safari a poškuľujeme aj po výstupe na horu Kilimangáro.

Jeden komentár

  1. Pingback: Thajsko na vlastnú päsť - všetko čo potrebujete vedieť | Po vlastných

Pridaj komentár