Africký kontinent. Exotický, chudobný, plný krásnej prírody, národných parkov a zážitkov, ktoré nikde inde na svete nezažijete. Rozhodli sme navštíviť Tanzániu a zažiť safari v najznámejších prírodných parkoch sveta. Oddýchnuť si na Zanzibare pri tyrkysovom mori. Odhoďte predsudky o Afrike a inšpirujte sa našim 12-dňovým itinerárom.

1.deň – Prílet do hlavného mesta Dar Es Salaam

 • Odlet z Viedne v neskorých večerných hodinách s medzipristátim v Qatare.
 • Aklimatizačný podvečer v hlavnom meste Dar Es Salaam.
 • Prespanie v hoteli Chelsea.

Na vlastnej koži overené: Leteli sme cez spoločnosť Qatar Airways (pre nás jedna z top leteckých spoločností) v utorok v noci, mali sme takmer prázdne lietadlo a pohodlný spánok na trojsedadlách. 🙂

Do Tanzánie potrebujete víza, ktoré vám vydajú priamo na letisku. Potrebujete mať platný pas minimálne 6 mesiacov pred exspiráciou, čistú dvojstranu a v hotovosti 50 US dolárov. Fotky nie sú potrebné (odfotia vás na mieste).

V hlavnom meste Dar Es Salaam sme pobudli len pár aklimatizačných večerných hodín. Po veľmi krátkej prechádzke sme sa vrátili na hotel. Neodporúčame chodiť po zotmení na potulky mestom, my sme sa necítili bezpečne, hoci Tanzánia je jedna z najbezpečnejších krajín Afriky.

Tanzánia vitaj!
Tanzánia vitaj!

💡 Pokiaľ by sme si plánovali cestu do Tanzánie opäť – leteli by sme priamo na medzinárodné letisko Kilimandžáro. Odporúčame pozrieť takýto let. Ak pôjdete podľa nášho itineráru, zvážte kúpu letenky: Viedeň – Kilimandžáro – Dar Es Salaam – Viedeň. Ušetríte takto čas (aj peniaze) s preletom z Dar Es Salaam do Arushe (odkiaľ sa štartuje na safari).

2.deň – Odlet z hlavného mesta Dar Es Salam do mesta Arusha

Keď sa vám pošťastí,môžete si let užiť aj v takomto malom lietadle.
Keď sa vám pošťastí, môžete si let užiť aj v takomto malom lietadle.

Na vlastnej koži overené: Arusha je miesto dokiaľ sa vstupuje do mnohých národných parkov. Transfer z letiska do nášho ubytka sme mali v cene safari. Mimochodom ubytovanie bolo čisté a lacné. Odporúčame. Ak tu plánujete chvíľu pobudnúť, zablúďte na miestny market a choďte na chutnú tanzánijskú kávu.

3.deň – Safari začína – národný park Tarangire 

💡 Prečítajte si aj náš článok venovaný špeciálne safari v afrike, kde podrobne píšeme aj to ako si safari vybaviť z pohodlia domova.

Tarangire národný park
Tarangire národný park

Na vlastnej koži overené: Po typických tanzánijských raňajkách nasadáme na náš „jeep“, ktorý sa stáva našim presúvatkom na najbližšie dni. Prvá návšteva v národnom parku Tarangire je plná slonov, zebier a všetkých možných zvierat. Zažívame prvý africký stret s prírodou. Už vieme, že do ZOO nás od teraz nikto nedostane.:-) 

Tarangire národný park
Tarangire národný park
Krásne žirafy
Krásne žirafy

4.deň – Národný park Serengeti 

 • Vyrážame na dlhú cestu do národného parku Serengeti, ktorá vedie po obvode Ngorongoro krátera.
 • Medzisatávka na turistické nakuknutie do života pôvodných obyvateľov – Masajov.
 • Prespávame priamo v Sereneri parku – v kempe medzi zvukmi hien – v Kati Kati Tended camp.

Na vlastnej koži overené: Cesta, len ku hlavnému vstupu do národného parku Serengeti, trvá okolo troch hodín. Jazda je samozrejme po prašných afrických hrboľatých cestách. Ak vám býva cestou v aute zle, nezabudnite si zobrať lieky :-).

Počas cesty cez Ngorongoro rezerváciu sme sa zastavili na “návšteve” u Masajov, ktorí v tejto oblasti žijú už od pradávna. Za 50 dolárov vám Masajovia zatancujú, ukážu ako sa deti v škole “učia”, či ako vyzerá ich typický dom. Z návštevy sme mali zmiešané pocity, išlo o predstavenie pre turistov. Peniaze, ktoré za túto návštevu zaplatíte, putujú priamo do masajskej osady a vďaka nim si kupujú základné potraviny.

Návšteva miestnych masajov
Návšteva miestnych masajov
Privítanie pre turistov
Privítanie pre turistov

 Ubytko v Kati Kati Tented campe priamo v národnom parku Serengeti bola láska na prvý pohľad. V divej prírode, krásny západ slnka, zvuky zvierat, paráda. Pozor – v kempe sa za tmy môže voľne pohybovať iba so sprievodom personálu. Stačí im zamávať lampášom a prídu vás “vyzdvihnúť”:-).

Náš stav v kempe
Náš stav v kempe
Vstup do národného paru Serengeti
Vstup do národného paru Serengeti

5.deň – Národný park Serengeti

 • Skoré ranné vstávanie, raňajky v kempe a vyrážame naprieč suchými dlhými pláňami.
 • Obed v Serengeti parku.
 • Presun na vstup do národnej rezervácie Ngorongoro.

Na vlastnej koži overené: Ďaľsí deň v Serengeti parku, levy vyvaľujúce sa na skalách, pohľady ako z rozprávky Leví kráľ. Serengeti národný park so svojou rozlohou 14,750 km² je naozaj obrovský, dva dni v parku sa dajú stráviť len na jeho okraji. Odporúčame na návšetvu parku viac ako dva dni, trošku sa do neho zahĺbiť. Po obede národný park Serengeti opúšťame a vraciame sa smerom ku Ngorongoro kráteru. Podľa nášho safari itineráru sme mali byť ubytovaní v Ngorongoro parku v Rhino lodge, žiaľ ubytovanie nebolo voľné. Na prespanie sa vraciame opäť do krásnej Eileen´s Trees Inn Lodge.

6. deň – Ngorongoro kráter

 • Vstávame opäť za tmy, rýchle raňajky a nasadačka do jeepu smer Ngorongoro kráter.
 • Užívame si prírodnú rezerváciu a obrovskú koncentráciu zvierat.
 • Vo večerných hodinách sa vraciame späť do Arushe, ubytovaní opäť v Sinzia Villas. 
Zebry v Ngorongoro kráteri
Zebry v Ngorongoro kráteri

Na vlastnej koži overené: Odporúčame skoré vstávanie, od vstupu do rezervácie trvá cesta dovntúra krátera minimálne hodinu. V Ngorongoro kráteri sme si vychutnali črieda zvierat, páriace sa levy a aj krádež obeda priamo z Dankovej ruky obrovským vtákom. 🙂 Takže pozor na svoj obed na piknikových miestach, naozaj tu majú drzé vtáky 🙂 V popoludňajších hodinách sme vyrazili späť do Arushe, cesta trvala cca 3 hodiny. Na návštevu Ngorongoro krátera vám bude stačiť jeden deň.

Ngorongoro kráter
Ngorongoro kráter
Zatvorte oči :-) Párenie vo voľnej prírode. Travalo to presne 25 sekúnd.
Zatvorte oči 🙂 Párenie vo voľnej prírode. Travalo to presne 25 sekúnd.

💡 Ak máte naponáhlo, dohodnite so svojim safari providerom, aby vás po návšteve Ngorongoro krátera zaviezol priamo na letisko, nemusíte sa vracať do Arushe.

7. deň – presun na Zanzibar

Na vlastnej koži overené: Z letiska sme sa do nášho ubytovania prepravili hotelovým taxíkom za 45 dolárov. Ak by ste si brali taxík priamo na letisku, zaplatíte okolo 65 EUR. Cesta taxíkom do nášho ubytovania trvala cca 1,5 hodiny.

Aluna beach lodge sme absolvovali výmenu izby (zo zatuchnutého prízemia) na prvé poschodie, s balkónom. Izba bola pekná, žiaľ hluk z vedľajšej stavby kazil dovolenkovú idylku.

Poloha ubytovania na severe jednej z najkrajších pláží – Nungwi bola veľkým sklamaním. Pred hotelom na pláži sa na kúpanie nedalo ani pomyslieť. Pláž plná rias, špinavá voda a zápach. Na tú „naozajstnú“ Nungwi pláž nám to trvalo 20 minút vychádzkou po pláži. Vo večerných hodinách sa kvôli prílivu pozdĺž pláže nedá prechádzať, bolo potrebné zvoliť cestu cez „mestečko“. 

Nungwi beach
Nungwi beach

8.- 9.deň – Leňošenie na pláži Nungwi

 • Oddychovanie na pláži Nungwi.
 • Relax a pohoda.

Na vlastnej koži overené: Prvotné sklamanie z pláže pri našom hoteli, vystriedala spokojnosť len čo sme sa ocitli na tej „pravej“ Nungwi. Azúrové more a biely púdrový piesok doslova oslepovali. Na pláži sme jedli hlavne v pizzerii Mama Mia a večerný západ slnka sme si užívali v Mangi´s bar and restaurant.

Príliv a odliv na pláži Nungwi bol pre nás obmedzujúci. Akonáhle prišiel príliv, museli sme sa rýchlo presunúť na časť pláž, kde sa dalo aj po prílive ležať. K večeru tam bolo poriadne rušno, veľa turistov a domácich. Na pohode na Nungwi nám nepridávali ani nekonečne otravní predavači. Po pár dňoch sme z toho boli riadne otrávení. Nungwi a Zanzibar je jedna z top exotických destinácií, my sme však z tejto návšetvy neodchádzali ohúrení.

Pláž bola krásna za každého počasia.
Pláž bola krásna za každého počasia.

10.deň – Presun Zanzibar City

 • Posledný deň na pláži, večerný presun do Zanzibar City
 • Ubytovaní v Tausi Palace hotel.
 • Takmer sme vyskúšali miestnu dopravu – autobusom dhala dhala, ale lenivosť vyhrala a zase sme išli taxíkom za 25 dolárov.

Na vlastnej koži overené: Posledný večer sme sa túlali v uličkách hlavného mesta Zanzibar City. Úzke uličky v Stone Town nám pripomínali marocké mediny, len boli o čosi špinavšie a menej udržiavané 🙂 Choďte na super káva do Cafe Africa Shops, môžete si tu zakúpiť hand-made veci a podporiť africké siroty. Posledná noc v hoteli Tausi Palace bola nevydarenou bodkou za krásnou africkou dovolenkou. Tento špinavý hotel na prespatie určite nezvažujte. 

Čaves zas na ďaľšej ceste :-)
Čaves zas na ďaľšej ceste 🙂

11.deň – Odlet domov

 • Presun trajektom do hlavného mesta Dar Es Salaam
 • Adrenalínová cesta na letisko, ktorá trvala dlhšie ako sme plánovali.
 • Prílet do Viedne na ďalší deň ráno.

Na vlastnej koži overené: Zo Zanzibar City sme sa rozhodli presunúť do hlavného mesta loďou, ktorá z prístavu vyrážala o 9.30. V prístave je potrebné byť minimálne hodinu vopred. Cesta trajektom trvá cca 2 hodiny, za bežný lístok zaplatíte 25 dolárov na osobu. Lístok na loď odporúčame kúpiť vopred. My sme lístky kupovali osobne v deň príchodu na Zanzibar. Rýchlejším spôsobom dopravy do hlavného mesta Dar Es Salaam je samozrejme lietadlo. Let trvá cca 15 minút a cena jednosmernej letenky je porovnateľná s cenou lístka na trajekt. Na cestu na letisko si vyhraďte minimálne hodinu, aby ste nezažívali stres, že nestíhate lietadlo 🙂

A koľko nás tento výlet stál?

 • Spiatočná letenka Viedeň – Dar Es Salaam: 690 EUR/osoba
 • Jednosmerná letenka Dar Es Salaam – Arusha: 90 EUR/osoba
 • Jednosmerná letenka Arusha – Zanzibar City: 145 EUR/osoba
 • Safari: 1200 EUR/osoba
 • Víza: 43 EUR/osoba
 • Ubytovania spolu: 440 EUR/ 2osoby
 • Ostatné výdavky: cca 200 EUR/osoba
 • Spolu: cca 2650 EUR/ osoba

2 komentáre

 1. Pingback: Safari v Tanzánii, tá pravá Afrika | Po vlastných

 2. Pingback: Tanzánia na vlastnú päsť - všetko čo potrebujete vedieť | Po vlastných

Pridaj komentár