Pozorovanie veľrýb patrí na Srí Lanke medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie. Niet sa čomu čudovať – južný cíp Srí Lanky má to „šťastie“, že sa nachádza neďaleko hlbokých vôd Indického oceánu, kadiaľ pravidelne (November – Apríl) migrujú najväčšie tvory aké kedy žili na Zemi – blue whales (vráskavce obrovské). Ak chcete vedieť, či sa nám podarilo vidieť ich na vlastné oči, čítajte ďalej.

Budíček skoro ráno

Pozorovanie veľrýb nám vybavil ten istý guide, ktorý nás sprevádzal v Yala National Park. V cene boli 2 miesta na lodi (Danushka Whale Watching) a skorý ranný transfer z Goyamboka beach – kde sme boli ubytovaní, až do Mirissy – najlepšieho východzieho bodu pre pozorovanie veľrýb na Srí Lanke.

Podľa dohody, presne o 5:15 ráno nás guide čaká aj s vodičom pred apartmánom. Vstáva sa nám ťažko, ale na veľryby sa už tešíme – hoci plní pochýb, či ich naozaj uvidíme. Takéto zážitky sa nedajú garantovať, a ja (verný svojej skeptickej povahe) sa pripravujem na to, že si v najhoršom spravíme mierne predražený výlet na more.

O hodinu sme už v Mirisse na lodi. Dostávame plávacie vesty, výborný srílanský čaj so sušienkami a o 6:30 vyrážame. Naša loď je medzi poslednými, podobne naladenými posádkami. Všímame si, že niektoré sú riadne prepchaté.

Prístav v Mirise
Prístav v Mirise

Nedočkavosť sa zväčšuje – uvidíme ich?

Po asi 20 minútach plavby zbadáme delfíny. Ešte nikdy v živote, sme ich nevideli takto veľa pokope. Sú všade naokolo, vyskakujú z vody a predvádzajú sa nám v svojej plnej kráse. Po veľrybách ale žiadne stopy. Namiesto toho dostávame raňajky – určite ako odškodné, že dnes toho už viac nebude. Stále pozerám na hladinu, no nevidím nič. Len vlny.

Delfíny
Delfíny

Zrazu však posádka začína niečo kričať, dohovárajú sa, telefonujú a manévrujú loďou. Pred nami sa vynára veľryba! Na lodi to riadne vrie. Všetci vstávajú, chcú lepšie vidieť a presúvajú sa na stranu kde je najlepší výhľad. Loď sa nebezbečne nakláňa, posádka nás tlačí späť – každý musí ostať na svojom mieste, ináč by sme sa mohli prevrhnúť. Chlapíci to ale vedia, postupne otáčajú loď tak, aby všetci videli. Veľryba je neskutočná, vyzerá ako ponorka, ani sa nám nechce veriť, že je to živý tvor. Ide o sperm whale, ktorá dosahuje veľkosť až 15m. Postupne vidíme aj jej ďalšie kamarátky.

Veľryba hneď vedľa našej lode - vyzerá ako ponorka, ale je to živý tvor
Veľryba hneď vedľa našej lode – vyzerá ako ponorka, ale je to živý tvor

Tá najväčšia z najväčších

Avšak to najlepšie nás ešte len čaká. Zrazu v diaľke pred nami vidíme obrovský chvost, ktorý sa majestátne vynoril z vody. Tak nakoniec predsa! Máme veľké šťastie a vidíme aj blue whale, najväčši veľrybu a zároveň najväčšieho tvora, aký kedy žil na zemi. Pre porovnanie, najväčší známy dinosaurus dosahoval hmotnosť 90 ton, toto monštrum pred nami až 180. Dorastá do 30m dĺžky – keby chcela, našu loďku rozloží na špáratka. Našťastie nechce a my sa k nej dostávame celkom blízko. Je to jeden z našich najsilnejších zážitkov vôbec. Krásna, veľká, elegantná. Spokojne si odfukuje, ešte raz sa predvedie ako to vie s chvostom a a stráca sa v hlbinách.

Blue Whale je naozaj obrovská
Blue Whale je naozaj obrovská

Kapitán hovorí, že už je čas na návrat. Veľryby sa nesmú dlho vyrušovať, nech toto divadlo môže ostať aj pre ďalšie generácie. Po chvíli nám cestu prekríži ďalšia blue whale! Ostatné loďky sú úplne mimo a tak si túto krásavicu vychutnávame celkom sami.

Po ceste stretneme ešte dalšie tri menšie veľryby a v diaľke opäť vidíme aj delfíny. V takýto úspech sme na začiatku naozaj ani nedúfali. Celý výlet vyšiel na jednotku – jednoznačne odporúčame každému, kto rád pozoruje prírodu. Na pevninu sa dostávame cca o 10:00 a pred nami je ešte plnohodnotný deň v Mirisse.

Tail up! Tail up!
Tail up! Tail up!

Na vlastnej koži overené

  • Celý výlet nás stál 7 500 LKR na osobu (cca 45 EUR) – v cene bol aj komfortný ranný presun taxíkom (50 km z Goyamboka beach do Mirissy), ktorým sme ušetrili čas.
  • Priamo v Mirisse vybavíte pozorovanie veľrýb najlacnejšie (cena by sa mala pohybovať okolo 4 000 – 6 000 LKR). Ak vám však niekto bude chcieť ponúknuť podozrivo nízku cenu, majte sa na pozore. Niekotré loďky vyrážajú úplne preplnené a namiesto veľrýb sa budete pozerať akurát na chrbty iných turistov.
  • Ak trpíte morskou chorobou, zvážte, či pôjdete. My sme mali relatívne kľudné more, ale niekedy bývajú vlny naozaj veľké. Na tripadvisore som čítal recenzie nešťastníkov, ktorí väčšinu výletu prevracali 🙂
  • Nám všetko vyšiel perfektne. Zhodli sme sa, že to bol náš najsilnejší cestovateľský zážitok na Srí Lanke. K veľrybám sme sa dostali celkom blízko a videli sme aj blue whale, čo je veľká vzácnosť. Buďte však pripravení, že nemusíte mať rovnaké šťastie.

Pridaj komentár