Plánujete dovolenku v španielskej Andalúzii? Ak máte chuť byť trošku ďalej od hlavných turistických ťahov, oddýchnuť si, okúpať sa v mori, ale aj vidieť krásne španielske mestečká – čítajte a inšpirujte sa našim výletom. Ponúkame vám tipy na zaujímavé miesta a viac aj menej známe destinácie, ktoré sa v Andalúzii určite oplatí vidieť.

7 miest, 5 pláží, 1 výlet loďou

Tento itinerár je kombináciou spoznávania nových miest a príjemného oddychu. Zvládne ho zažiť aj rodina s deťmi a je ideálny aj pre aktívnejších dospelákov, ktorých nebaví len vylihovanie na pláži.

1.deň – Odlet z Viedne, prílet do španielskej Malagy

 • Odlet sme plánovali z Viedne vďaka lepším letom, hoci do Malagy lieta aj Ryanair z Bratislavy.
 • Vyzdvihnutie auta z požičovne FireFly priamo na letisku.
 • Príchod do nášho apartmánu, neďaleko Malagy, v dedinke El  Romeral.
Konečne v lietadle smerom do Španielska.
Konečne v lietadle smerom do Španielska.

Na vlastnej koži overené: Auto aj letenku sme bookovali cez BudgetAir, takmer 3 mesiace dopredu. Letenka cez Fly Niki (žiaľ, táto letecká spoločnosť medzičasom skrachovala) vyšla pre všetkých troch 610 EUR. Prenájom auta bol finančne veľmi výhodný – na 10 dní iba 57 EUR plus 34 EUR za poistenie. Treba si však dávať pozor na rôzne dodatočné poplatky. Napríklad za detský podsedák si chceli zaúčtovať ďalších 50 EUR (takže sme si ho nakoniec niesli z domu v kufri 🙂 ). Ďalej si účtujú administratívny poplatok za úvodné tankovanie benzínu (30 EUR).

Ubytovanie neďaleko Malagy bolo perfektnou voľbou. Chceli sme dovolenku stráviť trošku „na vidieku“, mať k dispozícii bazén, nebyť priamo medzi davmi turistov. Cez Airbnb sme si našli tento krásny apartmán a jednoznačne ho odporúčame. V cene ubytovania boli aj každý deň pripravené domáce raňajky a bolo o nás perfektne postarané.

2.deň – Leňošenie pri bazéne, kúpanie v mori a večera v Torremolinos

 • Začiatočná „aklimatizácia“ v horúcej Andalúzii, oddych v hojdacej sieti a kúpanie v bazéne, čítanie knižiek – proste dovolenka 🙂
 • Krátke okúpanie v mori a večera v mestečku Torremolinos.
Naše ubytko pri Malage bolo úplne super. Hojdacie siete aj bazén si užívali všetci členovia výpravy.
Naše ubytko pri Malage bolo úplne super. Hojdacie siete aj bazén si užívali všetci členovia výpravy.

Na vlastnej koži overené: Torremolinos je typické „zájazdové“ mesto na španielskom pobreží Costa del Sol – plné hotelov, ktoré boli budované už od roku 1950. Máme pocit, že svoju najväčšiu slávu má už za sebou. Pôsobilo na nás ošarpaným dojmom, špinavšie uličky plné obchodov s lacnými suvenírmi. Ak sa rozhodujete, kde sa v Andalúzii ubytovať, toto mesto určite neodporúčame.

3.deň – Výlet do dedinky El Chorro, chodník „smrti“ Caminito del Rey, mestečko Antequera

Na vlastnej koži overené: Španielska Andalúzia nie je len more, ale aj nádherné hory, jazerá a tiesňavy. Chodník Caminito del Rey ponúka neskutočné výhľady a dnes je už úplne bezpečný. Celá trasa bola zrekonštruovaná a od roku 2015 sprístupnená verejnosti. Ak máte chuť ocitnúť sa na úzkom chodníčku na skale vo výške 100m nad roklinou, tento výlet bude pre vás ako stvorený 🙂 K vstupu do miesta, kde sa vchádza tento chodník, vedú dve trasy lesom – jedna 2,7km a jedna 1,9km. Samotný prechod cez skalnatý chodník má dlĺžku 3km. Celé to prejdete za cca 2hodiny.

Vstupenky na chodník si musíte kúpiť už predtým ako sa vydáte na cestu k vstupnému miestu. Cena lístkov je 10 EUR. Z koncového miesta, kde chodník končí premáva každých 30 min autobus, ktorý vás za 1,55 EUR odvezie opäť na začiatok.

Nezabudnite si so sebou zobrať veľa vody a pevnú obuv (stačia tenisky). V šľapkách vás na Caminito del Rey nepustia. Pozor! Deti do 8 rokov majú vstup na tento chodník zakázaný, takže my sme žiaľ chodník nezdolali. Prešli sme sa aspoň k vstupnému miestu cez dlhšiu 2,5 km trať, prechádzka to bola veľmi príjemná. Zoberte si so sebou aj plavky, lebo v tejto lokalite je množstvo vodných nádrží s krásne modrou vodou, kde sa dá kúpať. Niektoré jazerá sú spístupnené verejnosti tak, že máte možnosť požičať si paddle boardy, vodné bicykle a cítite sa ako pri mori.

Na vlastnej koži overené: Antequera patrí medzi menej známe mestá v Andalúzii, nám však jej úzke uličky učarovali. Perfektne sme sa najedli v reštaurácií La Bombonera  a vyšliapali si k maurskej pevnosti Alcazaba, odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto. Vstup pre deti do 7 rokov je zadarmo, dospelí za vstup zaplatia 6 EUR.

V Antequere (a nielen v nej), treba mať na pamäti španielsku siestu, ktorá platí ako pre reštaurácie tak aj pre pamiatky. Mnohé z kostolov a pamiatok, ktoré sme chceli navštíviť malo otváracie hodiny až večer, iné zase len do 18.00. Info o otváracích hodinách vám poskytnú v turistickom centre.

4.deň – Výlet na pláž La Bajadilla v Marbelle

 • Prvý plnohodnotný deň na pláži – v Marbelle, top dovolenkej destinácii v Andalúzii
 • Oddych, kúpanie v mori a prechádzka po krásnej promenáde.
Pohodička v Marbelle na pláži
Pohodička v Marbelle na pláži

Na vlastnej koži overené: Kto má rád široké, dobre vybavené pieskové pláže, s dlhou promenádou kde sa dá parádne najesť – tak ten je v Marbelle na správnom mieste. Marbella je jednou z top dovolenkových destinácií v Španielsku, hemžiacou sa turistami, luxusnými hotelmi a pekným prístavom.

Na pláži máte možnosť prenajať si lehátka. Cena za prenájom 2 lehátiek a slnečníka je 12 EUR. Nenechajte sa zlákať na lehátka, ktoré patria hotelom – za také zaplatíte okolo 23 EUR / jedno lehátko / deň. Vysoká cena má odradiť turistov od ich prenájmu, nakoľko lehátka sú primárne vyhradené pre hotelových hostí. Ak vám nevadí ležať v piesku – lacnejšia verzia je kúpa slnečníka za cca 12 EUR, ktorý využijete počas celého pobytu pri mori. 🙂

5.deň – Výlet do krásneho mesta Ronda, presun smerom na juhozápad Andalúzie

 • Prechádzka tretím najnavštevovanejším mestom španielskej Andalúzie – Ronda.
 • Obed na námestí Plaza Duquesa de Parcent v tapas bare – La Taberna.
 • Výhľad z mosta a na most – Puente Nuevo.
 • Návšteva múzea toreádorského ringu na námestí Plaza de Toros.
 • Večer príchod do nášho ďalšieho ubytka – krásnej vilky v Los Barios neďaleko Gibraltaru.

Na vlastnej koži overené: Rondou sme boli očarení. Je to určite jedno z najkrajších miest v celej Andalúzii. Krásne historické staré mesto a monumentálny most Puente Nuevo , ktorý stavali 34 rokov. Zašli sme si dokonca aj do jedného z najstarších toreádorských ringov na svete – na námestí Plaza del Toros. Vstupné pre dospelého je 6,50 EUR s auto-guide 8,50 EUR. Rondu určite na svojom výlete po Andalúzií neobídťe.

6.deň – Výlet na Gibraltar

 • Celodenný výlet do „Anglicka“ v Španielsku 🙂
 • Lanovkou úplne hore na Rock of Gibraltar, a dolu po vlastných cez Gibraltar Nature Reserve.
 • Výhľady na Afriku, pozorovanie voľne žijúcich makakov, múzeá a jaskyne.
 • Obed a káva na hlavnej ulici v centre Gibraltaru.

Na vlastnej koži overené: Ak idete na Gibraltar autom, odporúčame zaparkovať v neďalekom španielskom meste La Linea, ktoré susedí s Gibraltarom. Na tento výlet si so sebou nezabudnite zobrať pas alebo občiansky preukaz. Len tak pre istotu pripomíname 🙂

Po prechode cez hranicu si kúpte lístok na shuttle bus + lanovku – v červenom stánku na ľavej strane. Cena lístka je rovnaká ako priamo pod lanovkou. Výhodou je, že vás shuttle bus dovezie priamo k lanovke a nemusíte čakať v dlhom rade na kúpu lístka. Shuttle bus vás odvezie aj spod lanovky späť priamo k hranici. Pozor – posledný shuttle bus odchádza spod lanovky o 16.30. Ak ho nestihnete, urobte si prechádzku mestom – k hraniciam to nie je ďaleko, prípadne sa zvezte miestnym autobusom. Lístok na bus si kúpite priamo u vodiča aj za eurá.

Gibraltar je jediné miesto v Európe, kde voľne žijú opice – makaky. Nie je povolené ich kŕmiť, hrozí vám za to pokuta. Takisto si dávajte poriadny pozor na ruksaky, tašky a jedlo 🙂 Opičkám tašky evokujú jedlo a pokiaľ sa v nich začnete hrabať, môžu na vás skočit a chcieť niečo pre seba uchmatnúť.

Ceny lístkov:

 • Lanovka /smerom hore/ + shuttle bus – 16,50 EUR / dospelý, 7,50 EUR / dieťa.
 • Lanovka oba smery + shuttle bus – 19,50 EUR / dospelý, 7,50 EUR / dieťa.
 • Lanovka oba smery + shuttle bus + vstupy do národného parku (napr. Jaskyňa) . 29,50 EUR / dospelý, 17,50 EUR / dieťa

7.deň – Výlet do Tarify, oddych na pláži, plavba loďou za delfínmi a kosatkami, prehliadka mesta

 • Prvýkrát na dovolenke skorý ranný budíček, vyrážame smer Tarifa.
 • Kúpanie na pláži Playa del los Lances.
 • 3 hodinová plavba loďou za veľrybami, kosatkami a delfínmi – aj toto sa dá zažiť v Andalúzii!
 • Prechádzka uličkami historického centra (mediny) Tarify.

Tip: výlet na pláži na koňoch – www.adenturaecuestre.com

Na vlastnej koži overené: Gibraltársky prieplav je jedným z najlepších miest v Európe na pozorovanie veľrýb a delfínov. Je to silný zážitok a každému ho jednoznačne odporúčame. Tentokrát sa nám síce nepodarilo vidieť veľryby ako na Srí Lanke, ale vynahradili nám to krásne rodinky delfínov a na záver aj kosatiek. Paráda!

V Tarife je množstvo agentúr, ktoré organizujú výlety, my však jednoznačne odporúčame FIRMM – je to neziskovka, ktorá sa špecializuje na štúdium a ochranu morských cicavcov. Kúpou výletu u nich podporíte dobrú vec, máte istotu, že vás budú sprevádzať tí najpovolanejší a ako bonus vám hodinu pred odchodom dajú veľmi zaujímavú prednášku o všetkých morských cicavcoch, ktoré môžete na výlete vidieť.

8.deň – Pozorovanie kitesurferov na pláži Valdevaqueros

 • Ďalší celodenný oddych na pláži Valdevaqueros pri Tarife
 • Top španielska destinácia pre surferov

Na vlastnej koži overené: Táto plážička je ako stvorená pre milovníkov kitesurfingu. Poriadne na nej fúka a vďaka tomu necítite horúce španielske slniečko. Voda vás tiež veľmi príjemne schladí (tu už to nie je teplé stredozemné more, ale začína oceán) :-). Na pláži máte k dispozícií bufet, sprchu a toalety. Parking pri pláži stojí 5 EUR na deň. Okolo obeda sa pláž poriadne plní a pozor vo vode – niektorí kitesurferi sa radi predvádzajú blízko brehu.

Raj pre kitesurferov a iných milovníkov vetra
Raj pre kitesurferov

9.deň – Oddych na pláži a prehliadka Estepony

 • Posledný plnohodnotný deň dovolenky v Španielsku, rozlúčka s Andalúziou.
 • Zakončenie leňošenia na Playa de La Rada v Estepone.
 • Presun do Malagy.
Krásne uličky v Estepone
Krásne uličky v Estepone
Krásne uličky v Estepone

Na vlastnej koži overené: Estepona je čarovné mestečko. Každá ulička historického centra je ozdobená kvetináčmi rôznych farieb. Tešíte sa nazrieť do ďaľšej a ďalšej, a ste zvedaví čo uvidíte. Na pláži sa nachádzalo len zopár ľudí, cena lehátok a slnečníka bola 8 EUR na deň. Takisto tu môžete očakávať vysoký komfort na pláži – sprchy, prezliekarne, bary, reštaurácie, peknú promenádu. Ak by sme išli do Španielska na klasickú „dovolenku pri mori“, asi by sme si vybrali práve Esteponu.

10.deň – Odlet z Malagy do Viedne

 • Poslednú noc dovolenky sme boli ubytovaní v klasickom Ibis Budget hoteli kúsok od letiska v Malage.
 • Vraciame auto priamo na letisku a odlietame domov.

Tak čo hovoríte na Andalúziu? Dúfame, že sme vás namotivovali na ďaľšiu krásnu dovolenku po vlastných. 🙂

Pridaj komentár