Ako trávite veľkonočné sviatky vy? Jarné upratovanie, chystanie výslužky pre šibačov, či vypekanie?

My ich berieme ako príležitosť na plnohodnotné štvordňové vycestovanie bez čerpania dodatočnej dovolenky. Jarné upratovanie predsa počká na jeseň (prípadne na Vianoce 😎 ).

Tohotoročná veľkonočná destinácia znela jednoznačne – Slovinsko. Malá / veľká krajina, cez ktorú vždy len prechádzame, no ešte nikdy sme v nej nezakotvili. Z mnohých možností, ktoré Slovinsko ponúka, sme dali prednosť prímorskému mestu Piran.

1.Deň – Odchod z Bratislavy, smer slovinské pobrežie, Piran

 • Pred nami 550 km cesty – 5,5 hodín do cieľovej destinácie
 • Príchod do mesta Piran okolo 9h večer
 • Ubytovaní cez airbnb mimo hlavného centra. Na kopčeku medzi rodinnými domami a s výhľadom na more, asi 20 min pešo do mesta
Piran
Piran
Na vlastnej koži overené: Zámerne sme si vybrali ubytovanie mimo centra Pirana. Ak sa rozhodnete rovnako, počítajte s tým, že budete bývať v kopci. Zhodnotenie nášho ubytovania je 3/5. Typický apartmánový dom, aký nájdete aj Chorvátsku. Očakávali by sme aspoň základné veci ako mydlo v kúpeľni, soľ a korenie v kuchyni, prípadne rýchlovarnú kanvicu, či pohodlnejšiu posteľ. Ak nenájdete ubytovanie priamo v Pirane, skúste aj neďaleké mestečko Izola. My sme napríklad zvažovali tieto dve možnosti: malé ale chutné štúdio kúsok od mora a sympatický apartmán priamo v centre mesta. Ďalšou možnosťou je susedný Portorož, ktorý sa nám však zdal trochu príliš „turistický“ s množstvom veľkých hotelov s bazénmi.

2.Deň – Piran a Portorož

 • Raňajky v apartmáne, káva na nádhernom hlavnom námestí Tartinijev Trg
 • Krásne pohľady na more zo zvonice kostola sv. Juraja (Cerkev sv. Jurija)
 • Výhľad na mesto z perspektívy mestských hradieb „Piransko obzidje
 • Obed na piranskej promenáde pri mori
 • Požičavame si bicykle a objavovujeme pobrežie na kolesách smerom na Portorož
Krásna benátska architektúra na námestí Tartinijev Trg, Piran
Krásna benátska architektúra na námestí Tartinijev Trg, Piran
Na vlastnej koži overené: Piran je prekrásne mesto, ktoré ponúka všetko čo majú turisti radi: pamiatky, more aj vynikajúce jedlo. Pobrežie uspôsobené pre cyklistov je jednoducho hriech nevyužiť. Počas dvoch hodín na biku toho uvidíte viac ako po vlastných. Požičovňu – Luma Šport nájdete na konci prístavu smerom na Portorož, oproti autobusovej stanici. Nekonečne milá pani majiteľka vám poradí cyklistické trasy, a dokonca od vás pri požičaní bicykla nebude chcieť žiadny doklad totožnosti (naozaj, tiež sme tomu nechceli veriť). Pritom všetky bicykle sú vo vynikajúcom stave a v rôznych veľkostiach. Helmy a detské sedačky sa tiež dajú požičať.

3.Deň – Monumentálne jaskyne „Škocjanske jame“ (alebo čo robiť, ak v Pirane prší)

Škocjanské jaskyne sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, na skok od mesta Piran
Škocjanské jaskyne sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, na skok od mesta Piran
Na vlastnej koži overené: Pri výbere jaskýň sme váhali medzi najväčšou jaskyňou „Postojnska jama“ a trochu menšími, ale o nič menej monumentálnymi jaskyňami „Škocjanske jame“. Škocjanské jaskyne sme nakoniec uprednostnili kvôli bližšej dostupnosti od Piranu a ich menšej turistickej exponovanosti. Vzhľadom k upršanému počasiu sme sa rozhodli iba pre „Tour 1“, ktorá trvá približne dve hodiny, je celá v podzemí a stojí 16 EUR. Ak vám to počasie dovoľuje, choďte na „Tour 1+2“. Je o dve hodiny dlhšia, stojí 21 EUR, no zažijete aj krásnu okolitú prírodu. V jaskyni je konštantných 12 stupňov, stačí vám bunda a nezabudnite na pohodlnú obuv. V sezóne sa do jaskyne dostanete každú hodinu, mimo sezóny si pozrite harmonogram vstupov.
Mesto Koper je výnimočné najmä veľkým prístavom, samotné staré mesto nie je až také pekné ako v Pirane alebo Izole, ale stojí za prezretie.

4. Deň – Okolie Pirana – celodenný výlet bikami cez vinice a po pobreží, smer Izola

 • Požičiavame bicykle na celý deň a hybaj ho s vetrom o preteky smerom k mestečku Izola a Koper
 • Zastávka a oddych v Izole
Parádna cyklocesta medzi Izolou a Koperom
Parádna cyklocesta medzi Izolou a Koperom
Na vlastnej koži overené: Ak sa chcete dostať bicyklom z Pirana do Izoly a myslíte si, že jediná trasa vedie po hlavnej ceste, ste na omyle. V Portoroži pri amfiteátri sa môžete napojiť na cyklo cestu D8, ktorá vás nasmeruje cez tunel a vinice až k Izole. V Luma Športe vám s úsmevom (a mapkou) poradia. Izola je krásne mestečko, vyhraďte si na jeho brázdenie dostatok času, neoľutujete. Z Izoly môžete pokračovať ďalej do Koperu po úplne novej cykloceste rovno pri mori – odporúčame!

5. Deň – Veľkonočný pondelok, návrat domov

 • Cesta domov, aby sme stihli veľkonočných šibačov a  mali čas napísať nové zážitky na povlastných.sk
 • Ak máte chuť aj posledný cestovný deň zažiť niečo pekné, odporúčame sa po ceste zastaviť na hrade „Predjamski grad„.

A koľko nás tento výlet stál?

Zážitky na (ne)zaplatenie: 

 • Ubytovanie – 200 EUR / dve osoby
 • Benzín – 110 EUR / auto
 • 10-dňová diaľničná známka Rakúsko – 8.90 EUR / auto
 • 7-dňová diaľničná známka Slovinsko – 15 EUR / auto
 • Vstup do škocjanských jaskýň – 16 EUR / osoba
 • Vstup na zvonicu kostola Sv. Juraja – 1 EUR / osoba
 • Vstup na Mura cittadine – 1 EUR / osoba
 • Požičanie bikov na 2 hodiny – 6 EUR / osoba
 • Požičanie bikov na celý deň – 15 EUR / osoba
 • O cenách jedla viac v samostatnom článku

Samozrejme, môžete zohnať aj o niečo lacnejšie ubytovanie, prípadne využiť obľúbené kempy. Na bicykloch ušetríte, keď si zoberiete na cestu tie svoje. Budget na stravu je vo vašich rukách. Pokiaľ obmedzíte stravovanie v reštauráciách a vínko budete popíjať na teraske vášho apartmánu, máte opäť výlet o čosi lacnejší.

Galéria

Pridaj komentár