Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori, korý je unikátom aj vďaka jednej z najčinnejších sopiek sveta – Etne. Ak ľúbite azúrové more, krásne pláže, talianské mestečká a výbornú kuchyňu, čitajte ďalej. My sme na Sicílii strávili dva lenivé augustové týždne a v článku nájdete naše odporúčania, nenáročný itinerár a tipy čo vidieť a zažiť na Sicílii za 2 týždne.

1. deň – Prílet na Sicíliu do mesta Catania

Na Sicíliu lieta pravidelná Ryanair linka Viedeň – Catania. Za spiatočnú letenku sme v sezóne platili prijateľných 140 EUR/osoba aj s 30 kg batožinou. Letí sa večer okolo 18:00 a do Catanie sa prilieta okolo 21:00. Na letisku sme si prevzali auto, ktoré sme si dopredu rezervovali cez Holiday Autos, za dobrú cenu 177 EUR na 12 dní.

Ubytovanie v Catanii sme mali rezervované v hoteli Casa Elide, neďaleko centra mesta. Hotel sa nachádzal v dobrej lokalite – na ďalší deň sme sa pešo dostali do centra Catanie, s raňajkami a bezproblémovým parkovaním pred ubytovaním.
Ubytovanie v užšom centre Catanie

2. – 5. deň – Potulky Cataniou a presun na severovýchod Sicílie do oblasti Motta Camastra

Catania je druhé najväčšie mesto Sicílie a musíme priznať, že nás veľmi neoslovilo. Špinavé, ako väčšina sicílskych miest, a pri teplotách števrajúcich sa k štyridsiatim stupňom sme si povedali, že návštevy miest na tejto dovolenke definitívne eliminujeme.

Naše potulky v Catanii smerovali k najznámejšiemu námestiu – Piazza del Duomo. Námestie je obklopené budovami v barokovom štýle a patrí k Unesco skvostom. Zastávka na kávu a snack a potom už presun autom na severovýchod ostrova do oblasti Motta Camastra.

Naše prvé AirBnB ubytovanie na Sicílii bolo pre nás oázou pokoja. Dvojposchodový domček s bazénom v záhrade plnej citrónovníkov a hrozna! Ideálnych 30 minút autom k moru. Strávili sme tu 4 noci a ubytovanie môžeme vrelo doporučiť!
Tip na pláže: Navštívili sme pláž v meste Giardini – Naxos. Dlhá, piesočnatá pláž so slnečníkmi a lehátkami. Za požičanie zaplatíte od 15 do 20 EUR (2 lehátka + slnečník). Ak máte chuť na kamienkovú pláž – mestečko Letojanni je pre vás ako stvorené. Voda opäť krásne čistá, slnečníky okolo 12 EUR.

Trošku prírody (a veľa ľudí) sme zažili na výlete do kaňonu – Parco Fluviale dell´l Alcantara. Za vstup do kaňonu po schodoch zaplatíte 1,50 EUR, dieťa do 8 rokov má vstup zadarmo.

Okrem plážovania sme navštívili aj populárne sicílske mesto Taormina. Mesto je situované na kopci Monte Tauro, s výhľadom na východnú časť Etny. Krásne a rozprávkové miesto. Viac si jeho návštevu užijete mimo rušných mesiacov júl a august.

Tip na výlet: Pokiaľ máte chuť vybrať sa na Etnu, najlepšie sa vám výlet bude bookovať z mesta Catania alebo Taormina. V mestách sú na každom rohu cestovky, ktoré výlet zabezpečujú. Na Etnu sa poriadne oblečte, hore fúka 🙂 a počítajte s tým, že si zašpiníte topánky od sopečného prachu. Jednodňový výlet na Etnu je bezpečný – viete ho dať aj s deťmi, aj po vlastných, či lanovkou alebo autobusom. Viac informácií o výlete na Etnu napríklad tu.

6. – 9.deň – Presun na juhozápad Sicílie do mesta Sciacca

Juhozápad Sicílie patrí rozhodne medzi menej turistické časti ostrova. Ubytovaní sme boli v menšom apartmáne (jedna izba s kuchynkou) s bazénom a raňajkami. Ak nepotrebujete na dovolenke príliš veľa miesta, ubytovanie odporúčame. Navyše hostiteľka bola veľmi milá a každý deň nám chystala úžasné a bohaté sicílske raňajky.

Tip na pláž: Lido Sovareto – skôr lokálna pláž, s bufetom a reštauráciou, s možnosťou požičať aj slnečníky a lehátka. Náš tip na top pláž – návšteva prírodnej rezervácie – Riserva Naturale Orientata Foce del Fliume Platani. Ak máte radi dlhokánske pláže, viac prírodné a „remote“, bez ľudí, tu sa vám bude páčiť. Zbaľte si so sebou veľa jedla, vody, slnečník a nebudete chcieť odtiaľ odísť.

10. – 13.deň – Presun na sever Sicílie k mestu Cefalú

Štvrtá a posledná zastávka na Sicílii. Rodiný dom s bazénom, kúsok od pláže. Čo viac si priať? Ako bonus – krásne historické mesto Cefalú s katedrálou Duomo di Cefalú, ktoré nás očarilo úzkymi uličkami a príjemnou atmoškou.

Ak máte radi výhľady a chuť na prechádzku (cca 45min) – zájdite v Cefalú na La Rocca Viewpoint. Krásny výhľad na pobrežie zaručený.

Tip na výlet loďou: Na sever od Sicílie sa rozprestiera súostrovie siedmych ostrovov Aeolian Islands. Každý z vulkanických ostrovov – Lipari, Vulcano, Sali, Panarea, Stromboli, Alicudi a Filicudi, je jedinečný a iný. Celodenný výlet na ostrovy (väčšinou vrámci jedného výletu navštívite 2-3 ostrovy), stojí okolo 85 EUR/dospelý, okolo 55 EUR/dieťa. Booknete deň vopred v ktorejkoľvek cestovke v meste Cefalú. Odchod na výlet je relatívne skoro ráno (okolo 7.00), príchod neskoro večer (okolo 22:00). Na ostrove Vulcano je dokonca činná sopka, ktorá v deň, kedy sme chceli ísť na výlet opäť vyčíňala.

Dovolenka na Sicílii – áno či nie?

Dovolenka na Sicílii bola pre nás príjemným prekvapením – vychutnali sme si jedny z najkrajších pláží v Európe. Talianska kuchyňa takisto nesklamala a jedlo na Sicílii je za veľmi priaznivé ceny. Pizza sa hýbala okolo 7 EUR, cestoviny/rizito okolo 10-12 EUR.

Ceny potravín v obchodoch sa nám zdali porovnateľné, ak nie nižšie, ako u nás. Na čo sme sa však nevedeli naladiť bolo neskoré južanské večeranie a zatvorená kuchyňa na „obed“ okolo 14:00-15.00, kedy sme zrovna dostávali vlčí hlad. 🙂

Ak plánujete dovolenku na Sicílii, odporúčame vyhnúť sa mesiacu júl a hlavne august, kedy majú Taliani prázdniny a všade je veľa turistov. Pokiaľ sa predsa len rozhodnete pre mesiac august – zamierte skôr na západnú a južnú časť ostrova.

Pridaj komentár