Rím sme mali na našom cestovateľskom zozname už dlhšie. Po tom, čo sa od Ježiška pod stromčekom objavili letenky do tohto mesta, stačilo len buknúť ubytko a vyraziť. Taliansko milujeme a jeho hlavné mesto, ktoré bolo za čias Rímskej ríše v podstate aj hlavným mestom sveta, toho ponúka naozaj veľa. Neskutočné množstvo nádherných pamiatok, kostolov viac ako je dní v roku, krásne staré úzke uličky ale aj široké bulváre a námestia. Nezabúdajme ani na Vatikán, najmenší štát sveta – opradený mýtmi a tajomstvami. Čítajte čo vidieť a zažiť v Ríme za 4 dni.

1. Deň – Príchod do Ríma, Vatikán, Pantheon

 • Skoré ranné vstávanie, odlet z Viedne o 6:30 a celý deň v Ríme pred nami
 • Rýchle ubytovanie v našom apartmáne, kúsok od Vatikánu
 • Prehliadka námestia sv. Petra vo Vatikáne
 • Oddych vo vyhliadkovom autobuse, z ktorého vidno najznámejšie pamiatky v Ríme ako na dlani
 • Po vlastných do centra Ríma
 • Návšteva Pantheonu na námestí Piazza della Rotonda
 • Doplnenie energie v najstaršej zmrzlinárni v Ríme – Giolitti

Na vlastnej koži overené: Let z Viedne o 6:30 ráno nám umožnil stráviť celý plnohodnotný deň v Ríme. Ubytovanie sme si opäť zabezpečili cez AirBnB. Apartmán a jeho majiteľa Achilla vrelo odporúčame, nie nadarmo sa pýši odznakom „super host“. Apartmán bol čistý a moderne vybavený, dostupnosť od Vatikánu cca 15 min. pešo, k dispozícií sme mali dokonca aj základné potraviny na raňajky, kávu a čaj.Keďže sme bývali kúsok od Vatikánu, naše prvé kroky smerovali sem. V pozadí nekonečný rad ľudí, ktorí čakajú na vstup do Baziliky sv. Petra.
Keďže sme bývali kúsok od Vatikánu, naše prvé kroky smerovali sem. V pozadí nekonečný rad ľudí, ktorí čakajú na vstup do Baziliky sv. Petra.

Na vlastnej koži overené: Pred príchodom do Ríma odporúčame kúpiť OMNIA kartu, pripadne inú kartu, pomocou ktorej si online rezervujete návštevu TOP pamiatok dopredu. Vďaka tomu nebudete musieť čakať v nekonečných radoch (v sezóne to môže trvať aj 3 hodiny). Omnia kartu vám pošlú domov alebo si ju vyzdvihnete priamo v Ríme. My sme si kúpili 72 hodinovú verziu za 113 EUR na osobu.

V cene bol 72 hodinový lístok na mestskú dopravu v Ríme, vstup do Vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky (aj s online rezerváciou), vstup do Baziliky sv. Petra (aj s online rezerváciou), prvé 2 vstupy na pamiatky v Ríme, expresný vstup do Kolosea, zľavy na ostatné pamiatky a vyhliadkový autobus. Len za samotné vstupné do Sixtínskej kaplnky a Vatikánskych múzeí by ste bez karty zaplatili 17 EUR + 4 EUR za online časovú rezerváciu. Vstup do Kolosea s rezerváciou by vás vyšiel na ďalších 14 EUR.

Notoricky známe stĺporadie so sochami všetkých svätých na námestí sv. Petra.
Notoricky známe stĺporadie so sochami všetkých svätých na námestí sv. Petra.
Hoci nie sme fanúšikmi turistických vyhliadkových autobusov, deficit spánku nás "prinútil" využiť ho a hodnotíme to ako príjemnú pauzu.
Hoci nie sme fanúšikmi turistických vyhliadkových autobusov, deficit spánku nás „prinútil“ využiť ho a hodnotíme to ako príjemnú pauzu.
Pantheon, ktorý pod sebou ukrýva aj hrobku Raphaela.
Pantheon, ktorý pod sebou ukrýva aj hrobku Raphaela.
Geniálna konštrukcia Pantheonu - valec s kupolou, ktorá má navrchu dieru - vytvára krásne svetelné efekty. Pôvodne svätyňa všetkých rímskych bohov, teraz kresťanský kostol.
Geniálna konštrukcia Pantheonu – valec s kupolou, ktorá má navrchu dieru – vytvára krásne svetelné efekty. Pôvodne svätyňa všetkých rímskych bohov, teraz kresťanský kostol.
A ako chutilo gelato Giolitti? Dozviete sa keď dopíšeme samostatný článok o jedle v Ríme, kde porovnávame aj všetky zmrzky, ktoré sme vyskúšali.
A ako chutilo gelato Giolitti? Dozviete sa keď dopíšeme samostatný článok o jedle v Ríme, kde porovnávame aj všetky zmrzky, ktoré sme vyskúšali.

2. Deň – Top pamiatky v Ríme

 • Prehliadka Vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky so svetoznámymi Michelangeovymi freskami
 • Námestie Piazza Venezia s monumentom Vittoriano, ktoré vás nasmeruje k bývalému centru Rímskej ríše – Foro Romano a ku Koloseu
 • Rande s presláveným a obľubeným „meeting pointom“ – Španielske schody, na námestí Piazza di Spagna.

Na vlastnej koži overené: Pokiaľ máte klaustrofóbiu alebo nie ste radi obklopení davom ľudí, vo Vatikánskych múzeách budete pravdepodobne v riadnom diskomforte. Obrňte sa trpezlivosťou a vydržte tie davy ľudí, Sixtínska kaplnka stojí za to. Je to jedna z najkrajších pamiatok aké sme kedy videli. Na múzeá si vyčleňte minimálne 4 hodiny.

Vo Vatikánskych múzeách nebudete sami :)
Vo Vatikánskych múzeách nebudete sami 🙂
Ak máte chuť na krásny výhľad - neobíďte panorámu z monumentu Vittoriano
Ak máte chuť na krásny výhľad – neobíďte panorámu z monumentu Vittoriano
Pohľad na Foro Romano z monumentu Vittoriano
Pohľad na Foro Romano z monumentu Vittoriano
Foro Romano - bývalé centrum Rímskej ríše nám učarovalo. História na vás dýcha pri každom kroku.
Foro Romano – bývalé centrum Rímskej ríše nám učarovalo. História na vás dýcha pri každom kroku.
Rím, Foro Romano
Rím, Foro Romano
Koloseum, asi najznámejšia pamiatka klasického Ríma. Tu zvádzal svoje boje gladiátor Russel Crowe :)
Koloseum, asi najznámejšia pamiatka klasického Ríma. Tu zvádzal svoje boje gladiátor Russel Crowe 🙂

Na vlastnej koži overené: Nevynechajte fotku na svetoznámych Španielskych schodoch. Ako to však pri väčšine pamiatok v Ríme býva, spoločnosť vám budú robiť masy turistov. Od námestia Piazza di Spanga vedie najluxusnejšia nákupná ulica Via dei Condotti, máte šancu poriadne prevetrať vaše peňaženky 🙂 

Španielske schody v Ríme
Španielske schody v Ríme
💡 Ak máte radi Taliansko, prečítajte si aj náš tip na skvelý výlet k jazeru Lago di Garda.

3. Deň – Rím na bicykloch

Na vlastnej koži overené: Po pamiatkovom maratóne z druhého dňa, sme už nevládali po vlastných. Nohy sme zamenili za bicykle z požičovne City in Loop. Požičovňa dokonca prevádzkuje aj úschovňu batožiny, čo je perfektná vec pre tých, ktorí cestujú domov vo večerných hodinách. Požičovní bajkov v Ríme nájdete pomerne dosť. My sme mali doporučenú ešte jednu: Rent Scooter Roma. Navštívili sme ju 2x, avšak oba razy bola zatvorená počas otváracích hodín. Bez akéhokoľvek odkazu a zdôvodnenia. Tripadvisor túto požičovňu odporúča, my nie.

Pri bajkovaní v Ríme počítajte s hrboľatými cestami, cyklochodníkov je ako šafránu. Autá sú však na cyklistov zvyknuté a aj napriek frekventovným cestám sme sa cítili pomerne bezpečne. Vyhnite sa „klasickému“ centru, inak sa z vášho bicyklovania stane slalom pomedzi turistov. Ak zablúdite mimo centra mesta v nedeľu – pozor – veľa reštaurácií a podnikov tam môže byť zatvorených.

Na vlastnej koži overené: Pri návšteve Baziliky svätého Petra nevynechajte panoramatickú vyhliadku z jej kupoly. Cena za vyhliadku nie je zahrnutá v základom vstupe, ani žiadna karta vám nezabezpečí zľavu. Pokiaľ sa rozhodnete vyšliapať si výhľad po vlastných – zaplatíte 6 eur.  Ak sa rozhodnete pre výťah (samozrejme – na ktorý si patrične počkáte) zaplatíte 8 eur. Dávame do pozornosti, že prvú nedeľu v mesiaci bývajú všetky vstupy do rímskych pamiatok a múzeí zadarmo. Je už na vás, či vám to za tie davy turistov stojí  🙂 

4. Deň – Rím, štvrť Trastevere

Na vlastnej koži overené: Kdekoľvek sa v Ríme obzriete narazíte na úžasné historické skvosty, z ktorých sa vám bude točiť hlava. Posledný deň sme išli sme do štvrte Trastevere. Odporúčame ju ako povinnú zastávku na výborné jedlo a prechádzky krásnymi uličkami. A dokonca sa v nich dá aj bajkovať 🙂 

A koľko nás tento výlet stál?

Zážitky na (ne)zaplatenie: 

 • Ubytovanie v Ríme: 90 EUR / osoba
 • Letenka Viedeň – Rím: 150 EUR / osoba
 • Spiatočný lístok na autobus Bratislava – letisko Schwechat: 10 EUR / osoba
 • Spiatočný lístok na autobus letisko Fiumicino – Rím, stanica Termini: 8,90 EUR  / osoba
 • Omnia karta (zahŕňa vstup do Vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky (aj s online rezerváciou), vstup do Baziliky sv. Petra (aj s online rezerváciou), prvé 2 vstupy na pamiatky v Ríme, expresný vstup do Kolosea, zľavy na ostatné pamiatky a vyhliadkový autobus): 113 EUR / osoba
 • Požičanie bicyklov na 2 dni: 24 EUR / osoba
 • Výstup do kupoly Baziliky Sv. Petra: 6 EUR / osoba
 • Audio sprievodca vo Vatikánskych múzeách: 7 EUR / osoba
 • O cenách jedla viac v samostatnom článku 

Čo dodať na záver? Rím je jednoducho úžasný, ak ste tam ešte neboli, už aj bukujte letenky. 🙂 Jednoznačne odporúčame čas mimo hlavnej sezóny – my sme tam boli v máji. Počasie bolo ako stvorené na prechádzky po meste a ľudí stále menej ako v lete. Tak čo, kedy idete? Želáme krásny výlet! 🙂

2 komentáre

 1. Pingback: Barcelona - tipy na top zaujímavosti | Po vlastných

 2. Pingback: Tipy na vianočné darčeky nielen pre cestovateľov | Po vlastných

Pridaj komentár