Región Gron sa nachádza na strednom toku rieky Hron a z historického názvu tejto rieky si región nesie aj svoje pomenovanie. Je obklopený malebnými kopcami Štiavnických vrchov, Pohronského Inovca, Tribeču a Vtáčnika. Nájdete tu krásne lesy, turistické chodníčky, cyklotrasy ale aj hrady a ich zrúcaniny, či pozostatky banskej histórie.

Ak sa do regiónu Gron vyberiete za zážitkami – nebudete mať o ne núdzu. Gron ponúka zaujímavé miesta vhodné na aktívne trávenie voľného času. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, my sme v regióne Gron strávili super víkend. A škoda, že nebol dlhší. 🙂 Čítajte naše tipy na výlety a aktivity v tomto krásnom regióne.

Bazilika a Kláštor sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku

Benediktínsky kláštor zo 11. storočia je jednou z najvýznamnejších gotických stavieb na Slovensku, vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku. Kláštor je dostupný na prehliadky aj verejnosti – primárne jeho spodná časť, avšak slúži aj ako miesto na duchovné súkromné či skupinové pobyty. V rámci prehliadky sa dostanete do baziliky v bývalej sýpke, ktorá bola obnovená. Nájdete tu expozíciu, ktorá pozostáva z jednotlivých období vrámci histórie kláštora. V kláštore sa nachádza aj čajovňa, kde si môžete posedieť v príjemnom prostrední. Kláštor môžete navštíviť v mesiacoch apríl – september v utorok až sobotu od 9:00 – 17:00, v nedeľu 13:00 – 17:00. V mesiacoch október – marec vstúpite do kláštora utorok – sobota 10:00 -16:00, nedeľa 13:00 – 16:00.

Prehliadka kláštora vám zaberie približne 1 hodinu, vstupné pre dospelého je 2 EUR a pre dieťa 1 EUR.

Tip: Prehliadka kláštora nie je jediným miestom, kde sa môžete v Hronskom Beňadiku potúlať. Neváhajte sa vydať na prechádzku k Morovej kaplnke, ktorá sa nachádza neďaleko kláštora Sv. Benedikta. Od kláštora nasledujte žltú turistickú značku a cca za 20 minút sa ocitnete na kopci Háj, kde sa morová Kaplnka nachádza.

Bike park Drozdovo

Ak ste nadšenci downhill trailov tak šup do Bike Parku Drozdovo. V letných mesiacoch sa areál lyžiarskeho centra Ski Centrum Drozdovo premieňa na raj pre cyklistov. Na výber máte z niekoľkých trás podľa náročnosti – od jednoduchej zelenej, cez modrú a červenú, až po najnáročnejšiu čiernu. Cyklo trasy neustále vylepšujú a budujú, čo je veľkým plusom areálu.

Ak chcete downhill trail vyskúšať po prvýkrát – veľmi radi vám poradia ako nasadať s bajkom na vlek a dajú krátku inštruktáž ako jazdiť dolu svahom. Najjednoduchšiu trať zvládnu aj začiatočníci bez veľkých skúseností. Bicykel je však potrebné mať vlastný, vrámci Bike parku sa požičať nedajú.

Toto cyklo adrenalínové dobrodružstvo si môžete užiť od jari do jesene – od 10.00 do 16:00. V čase letných prázdnin je pre priaznivcov Bike Park otvorený od 10:00 do 17:00. Cena lístka na celý deň je 10 EUR/celý deň, pre deti 8 EUR/celý deň. 

Tip: Ak sa ocitnete v okolí Bike Parku aj s deťmi či rodinnými príslušníkmi, ktorí nebicyklujú – dostatočne ich zabavia koníky a iné zvieratká v okolí, pekná príroda či občerstvenie v bufáči pod lanovkou alebo v penzióne Drozdovo.

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Vedeli ste, že v regióne Gron sa nachádza jedno z top planetárií na Slovensku? 🙂 My veru nie, no vrelo odporúčame navštíviť Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Okrem iného tu nájdete „Hviezdnu sálu“, ktorá disponuje plne digitalizovanou sférickou projekčnou plochou s premietaním v režime „fulldome“ s rozlíšením 4K. Premietajú tu filmy s astronomickou tematikou pre malých aj veľkých. Sála zároveň umožňuje simulovať pohľad na nočnú oblohu z ktoréhokoľvek miesta na Zemi. My sme v rámci našej návštevy zažili večerné premietanie dokumentárneho filmu o jednej z najväčších záhad dnešnej fyziky – tmavej hmote, komentovanú prehliadku nočnej oblohy a na záver pozorovanie hviezd cez hvezdársky ďalekohľad. Vrelo odporúčame, bol to naozaj super zážitok!

Program planetária sa medziročne mení – aktuálny program nájdete na ich stránke

Turistika na najvyšší vrch Pohronského Inovca – Veľký Inovec 

Vždy keď môžeme, berieme batohy, detský nosič a brázdime lesy a hory. Na Grone sme si nemohli nechať ujsť najvyšší vrch Pohronského Inovca – Veľký Inovec s jeho výškou 901 mnm. Na Veľký Inovec vedie mnoho trás, dostanete sa k nemu aj z Novej Bane, závisí koľko času a síl máte. 🙂 My sme si zvolili trasu, ktorá začína na Drozdove, a vydali sme sa po žltej turistickej značke až na jeho vrch. Prechádzka je to veľmi príjemná – výstup je pozvoľný, striedajú sa lúky a lesy a koncom augusta aj černice. 🙂 Tento typ turistiky bez problémov zvládnete aj s deťmi akejkoľvek vekovej kategórie. Výstup hore vám zaberie cca hodinku pohodovej chôdze s príjemným cieľom – chata Veľký Inovec. Tu sa môžete občerstviť, pokochať výhľadmi či pohojdať na hojdačke. Cestu späť sme si zvolili inú – po červenej turistickej značke, ktorá sa následne napojí na cyklochodník, ktorý vás dovedie priamo pod vlek na Drozdove. 

Turistika a komentovaná prehliadka zaniknutého hradu Breznica

Vedeli ste, že v regióne Gron sa nachádza až 11 (nielen) hradných objektov? Celkom slušné číslo! Hrady sa na strednom Pohroní stali súčasťou pekného hradného projektu – Pohronská hradná cesta, ktorý sa snaží priblížiť ľuďom históriu hradov a ich tajomstvá.

My sme si zvolili turistiku spojenú s komentovanou prehliadkou zaniknutého hradu Breznica, na ktorý sa samozrejme dostanete aj bez sprievodcu, no nedozviete sa toľko zaujímavých informácií. 🙂 Ak máte chuť vydať sa na hrad, resp. na jeho pozostatky, zaparkujte pri cintoríne v Tekovskej Breznici a smerujte hore po zelenej turistickej značke. Výšľap hore je trochu strmší, no za intenzívnych 45 minút sa dostanete k pozostatkom hradu.

Komentované prehliadky hradov vrámci Pohronskej hradnej cesty (nielen Breznice) sú dostupné približne od mája do októbra. V doprovode hradných pánov sa môžete vydať aj na hrady Šášov a Revište či do kaštieľa v Žiari nad Hronom.

Hrad Breznica zatiaľ nie je označený, no na jeho značení sa pracuje – čoskoro pribudne informačná tabuľa a uvítací totem ako na ďalšom zaniknutom hrade Teplica.  

Pokiaľ máte chuť spoznávať hrady a zámky v regióne Gron, odporúčame sledovať Za horami za dolami – kde v sekcii rezervuj si zážitok nájdete najbližšie komentované prehliadky.

Tip: Nás veľmi zaujali aj hrady Šášov a hrad Revište a kaštieľ v Žiari nad Hronom, ktoré určite pri najbližšej návšteve regiónu Gronu plánujeme navštíviť. V sezóne sa tu konajú rôzne podujatia pre deti aj dospelých – napríklad Strašidelná noc hradov a zrúcanín na hrade Revište. Na hrade Šášov sa zas môžete tešiť na Šášovské hradné hry za účasti šermiarov, sokoliarov, kaukliarov.

Kultúrno – oddychový areál Zvonička a prechádzka k Červenej skale

Areál Zvonička, ktorý vznikol okolo zvonice z 19.storočia nás úplne dostal. Krásne miesto v lese, s tak príjemnou atmosférou, že sme tu strávili jedno krásne sobotné popoludnie až do večera. Areál je kultúrno – oddychovou zónou v Novej Bani, kde sa pravideľne konajú rôzne kultúrne či športové podujatia. My sme mali šťastie na príjemný DJ-ský set, ktorý zapadol do prostredia ako uliaty.

Okrem toho tu nájdete pekné detské ihrisko, ihrisko na lozenie či novo-otvorený bufet, kde si fakt pochutíte. Súčasťou areálu sú aj vysadené stromy, ktoré vznikli v rámci projektu Záhradný les. Na rozlohe 1,35 ha vyrástlo 101 nových stromov, ktorý spája miesto Zvoničky a pútnicke miesto Kohútovo.

Zo Zvoničky sa môžete vydať na rôzne prechádzky či nasmerovať svoje kroky na náučné chodníky. My sme si zvolili prechádzku na Červenú skalu, ktorá je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Tento náučný chodník sa čiastočne prelína s Banským náučným chodníkom, na ktorý sa dostanete takisto z Novej Bane. Ak sa vám prechádzka na Červenú skalu zdá prikrátka, pokračujte ďalej na Havraniu skalu alebo až na 21 metrovú rozhľadňu Háj, z ktorej uvidíte Novobanskú kotlinu, Štiavnické vrchy a Pohronský Inovec.

K Zvoničke sa dostanete pešo z centra Novej Bane, odkiaľ vás nasmerujú info-tabule alebo sa pod Zvoničku môžete vyviesť autom na parkovisko pri Kohútove a za pár minút chôdze budete priamo v jej areáli.

Hrnčiarstvo v obci Brehy

Obec Brehy je v regióne Gron známa pre svoju hrnčiarsku tradíciu. Nachádza sa tu Hrnčiarske múzeum, či dielňa pána Fialu, ktorý je posledným hrnčiarom v obci. Pán Fiala svoje bohaté hrnčiarske skúsenosti, ktoré nabral od svojho otca, posúva ďalej a organizuje rôzne workshopy či už pre školy alebo širokú verejnosť. Pokiaľ máte aj vy chuť sa zrelaxovať točením hrnčiarskeho kruhu a vytvoriť si milú spomienku, odporúčame navštíviť workshop Čáry máry hrnčiarom v obci Brehy. Lístky na tieto workshopy si môžete kupiť na stránke Za horami za dolami. Workshop trvá približne 2 hodiny. Inak práve u pána Fialu sa hrnčiarstvu priúčali aj herci v filmoch ako Král Drozdia Brada, Sokoliar Tomáš či Jánošík.

Ak chcete zájsť do Hrnčiarskeho múzea a dozvedieť sa o hrnčiarstve viac, odporúčame si návštevu dohodnúť telefonicky.

Tip: Ak sa budete nachádzať v obci Brehy, zastavte sa pozrieť aj Fabkovie domček, ktorý je najstarším zachovaným domom v pôvodnej brežskej architektúre.

Naše ďalšie tipy

Ak budete v regióne Gron v letných mesiacoch, určite sa vyberte za vodáckymi dobrodružstvami. Splav Hrona je jedným z najznámejších zážitkov regiónu. V Drevenici Revište si môžete prenajať raft alebo kanoe, dopravia vás na miesto splavu. Môžete sa tu ubytovať – či už v penzióne alebo v kempe. V letných teplých mesiacoch sa za oddychom pri vode vyberte k jazeru Tajch, pri ktorom je dokonca aj kemp.

Pokiaľ sa vám tipov na výlety ešte máli, prejdite sa k jednému z najprístupnejších vodopádov stredného Slovenska – Starohutskému vodopádu v Starej Hute alebo navštívte Ranč Blanc v obci Ostrý Grúň. Okrem nádhernej prírody či jazdy na koňoch tu môžete chytať pstruhy alebo sa prejsť k Pokútskemu mostu, ktorý je jednou zo zastávok náučného chodníka Po stopách lesnej železnice Kľakovskou dolinou.

Veríme, že si čas strávený v regióne Gron užijete rovnako ako my. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

Táto marketingová aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Pridaj komentár