Bez ohľadu na to kam túžite ísť, koľko času si dokážete na vašu dovolenku snov vyhradiť, či koľko hladných krkov doma živíte, všetko sa dá. Dôležité je len správne nastavenie. Verte, že k tomu nepotrebujete žiadnu cestovnú kanceláriu, iba vaše vlastné odhodlanie 🙂

Krok č.1 – Odtrhnite sa od stereotypu

Áno, určite by bolo oveľa jednoduchšie ísť opäť s celou rodinou na to isté miesto do Chorvátska. Všetko tam poznáte, všetci vám rozumejú, a okrem pokazeného záchodu vo vo vašom apartmáne vás nič neprekvapí. 🙂 Možno toto je tá vaša dovolenka snov a tak je to v poriadku. Ale možno túžite po niečom novom a inom, len ste vašu túžbu odložili a zamkli do tajnej zásuvky s nápisom „Nedá sa“. Máme pre vás dobrú správu.

Všetko sa dá, a je úplne jedno o čom snívate.

Čajové plantáže a surfovanie na Srí Lanke? Prales v Južnej Amerike? Púšť v Afrike? Šnorchlovanie na tropických ostrovoch na Filipinach? Je to na vás. A nebojte sa, je to oveľa jednoduchšie (a pravdepodobne aj lacnejšie), ako si myslíte. Stačí sa len rozhodnúť a spraviť ten prvý krok – akceptovať, že tentokrát to Chorvátsko skrátka nebude!

Naše "apartmány" na Filipínach
Naše „apartmány“ na Filipínach

Krok č.2 – Zamerajte sa na cieľ

OK, tajnú zásuvku ste otvorili, ale čo ďalej? V tejto fáze sa stačí na svoju vysnívanú destináciu len „zamerať“. Poznáte to – ak intenzívne myslíte na červené VW Polo, zrazu sú ich plné cesty. Začnite denne myslieť na vašu dovolenku snov a zrazu sa na vás zo všetkých strán začnú sypať informácie, ktoré s ňou súvisia. A nebojte sa tomu aktívne pomôcť – googlite, čítajte články, časopisy, pozerajte cestovateľské dokumenty a kúpte si „bedekera“.

Svet je krajší z hojdacej siete :)
Svet je krajší z hojdacej siete 🙂

Krok č.3 – Začnite plánovať rozpočet

Je načase si začať vyberať tie informácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní vašej dovolenky snov. V prvom rade si zistite informácie o cenách leteniek, nákladoch na ubytovanie a stravu. Vďaka tomu môžete odhadnúť potrebný minimálny rozpočet a vypočítať si, ako dlho ešte potrebujete šetriť. Možno budete prekvapení, že to nebude viac ako na „all inclusive“ dovolenku do Turecka.

Neprehliadnite: Pripravili sme pre vás podrobný návod, ako si naplánovať rozpočet vašej vysnívanej dovolenky.

Krok č.4 – Naplánujte vhodný termín

Ten bude určite závisieť aj od počasia. To síce nikdy nebudete mať úplne pod kontrolou, ale je dobré vedieť kedy sa do vašej cieľovej destinácie naozaj neodporúča ísť (Filipíny si napríklad v období tajfúnov príliš nevychutnáte). Všetky ostatné termíny sú rovnako dobré a stačí si len vybrať ten pre vás najvhodnejší. Možno budete obmedzení aj financiami, pracovnými povinnosťami alebo nejakým iným dôvodom, ale to nevadí. Nikto predsa nepovedal, že na dovolenku snov musíte ísť hneď zajtra. Môže to byť s kľudom o mesiac, ale aj o 3 roky. Prispôsobte plán svojim možnostiam.

Krok č.5 – Vyskladajte si váš vlastný itinerár

Toto je na celej veci to najlepšie! Je to vaša dovolenka snov, váš splnený sen a vy si ho môžete užiť presne tak, ako chcete. Nikto vám nebude prikazovať, koľko času môžte stráviť prehliadkou pamätihodnosti „A“ a ako dlho sa kúpať na pláži „B“. Zahrňte do svojho plánu všetko čo chcete. Samozrejme, berte pri tom do úvahy vaše časové a finančné možnosti. Niekedy je menej viac  😉

Prajeme vám krásnu dovolenku.  😎

P.S. Pre inšpiráciu si samozrejme nezabudnite pozrieť aj naše itineráre.

Pridaj komentár