Bratislavské mestské lesy sa od novembra 2021 tešia z novej pozorovateľne zvierat – Vydrica. A my sa zase tešíme, že máme ďalší tip na pekné miesto, kde môžeme v Bratislave tráviť čas.

Drevená pozorovateľňa zvierat vznikla v Malých Karpatoch medzi mestskou časťou Rača a obcou Marianka. Pozorovateľňa je podľa dostupných informácií veľká približne 13 metrov štvorcových a jej pomenovanie nesie názov lokality, kde vznikla – v okolí prameňa potoku Vydrica. Na pozorovateľni si môžete príjemne posedieť, ukryť sa pred vetrom alebo si len tak vychutnávať pohľad na Kamzík a okolitú prírodu. Keď budete mať štastie uvidíte aj muflóny, jelene či diviaky. 🙂

My sme si pozorovateľňu užili v prvý januárový deň Nového roka 2022 a strávili super čas v prírode. Pri teplote, ktorá dosahovala skoro 15 stupňov sme už cítili jar vo vzduchu. 🙂 (aspoň na jeden deň :))

A ako sa k pozorovateľni zvierat Vydrica dostať?

K pozorovateľni sa najjednoduchšie dostanete z Marianky alebo z Rače (resp. Krasňan). My sme sa rozhodli pre druhú možnosť a na cestu sme sa vydali z Peknej Cesty od Horárne Krasňany. Zaparkujte priamo pri obľúbenom bufete Pri horárni (kde mimochodom robia výborné langoše) a nasledujte modrú turistickú značku cca 2 km po asfaltovej ceste.

Po približne 20 minútach sa dostanete na rázcestie – Spariská, kde na pravej strane uvidíte odbočku do lesa na novú červenú trasu. Červená trasa je veľmi dobre označená, bez problémov trafíte aj bez navigácie.

Asi po 30 minútach prechádzky lesom po červenej sa dostanete k pozorovateľni Vydrica. Trasa, ktorú sme zvolili je dlhá približne 4 kilometre (jedným smerom). V cieli sme boli do hodiny od parkoviska pod Horárňou. Prechádzka k Vydrici je veľmi príjemná, bez žiadnych veľkých stúpaní. Bez problémov ju zvládnu aj menšie deti a na prechádzku sa dokonca môžete vybrať aj s lepším terénnejším kočíkom. Motiváciou pre deti na tento výlet okrem pozorovateľne môže byť aj pekné ihrisko pri Horárni Krasňany či Včelia lúka.

Pokiaľ budete k pozorovateľni Vydrica vychádzať z Marianky, smerujte svoje kroky na Malý Slavín a ďalej pokračujte na Pánovu lúku. Pozorovateľňa sa nachádza niečo kúsok nad Pánovou lúkou po žltej turistickej značke. Trasa smerom z Marianky je o niečo dlhšia ako z Horárne Krasňany. Mimochodom obľúbený areál Malého Slavína prešiel nedávano rekonštrukciou a teší sa z nových drevených altánkov a posedov. Určite odporúčame zastávku aj na Malom Slavíne.

Pozorovateľňa je jedným z projektov programu Živé miesta, ktorý postupne mení verejný priestor Bratislavy. My sme nadšení, že vznikajú takéto pekné verejné miesta na trávenie voľného času. Už teraz sa nevieme dočkať na dokončenie projektu areálu bývalých muničných skladov na Peknej ceste, v rámci ktorého bude obnovená budova a priestor bývalej Horárne.

A kde sa ešte opatí zastaviť v Krasňanoch ?

Tip 1: Ak sa vyberiete na výlet s deťmi smerom do Krasňan, nevynechajte návštevu Hospodárskeho dvora v Krasňanoch, kde môžete vidieť voľne pobehujúce kozy, sliepky či ovečky. Dokonca si tu môžete kúpiť aj čerstvé kozie mlieko. Veľmi príjemné miesto v račianskych vinohradoch.

Tip 2: Pár metrov od Hospodárskeho Dvora sú aj Kone – Krasňany, kde si môžete dopredu objednať jazdu na koníkovi. Dokonca realizujú aj detské tábory.

Tip 3: Ak si chcete pochutiť na domácom jedle, posedieť v záhrade a prípadne vypustiť vaše decká do bezpečnej vzdialenosti od dobrého vína či čapovenej kofoly, odporúčame záhradné posedenie v Šínweg. Ich heslo: „Neseďte doma, poďte do prírody“ nám je viac ako sympatické.

Pridaj komentár