Tento rok som si zaumienila, že vykúšame opäť niečo nové. Milujeme prírodu a ešte nikdy sme neboli na zimnom treku. A tak sme sa rozhodli, že sa na takýto trek vyberieme. V snehu. Na snežniciach.

Takouto krásnou krajinkou sme sa prechádzali
Takouto krásnou krajinkou sme sa prechádzali

Požičanie snežníc

Nájsť požičovňu snežníc v Bratislave bola celkom makačka. Nakoniec sa mi podarilo požičať snežnice v Jairo Outdoor. Ešte som našla požičovňu v Trekland a takisto aj v Hudy Sport. Požičanie snežníc je dobré riešiť s časovým predstihom, lebo vo väčšine požičovní majú len 2-3 kusy. Cenovo nás to v Jairo Outdoors vyšlo na 18 EUR / dva dni / dvoje snežnice. 

Manipulácia so snežnicami

Kedže sme boli na snežniciach prvýkrát, netušili sme ako sa s nimi narába 🙂 . No zistili sme, že veľmi jednoducho. Snežnice majú univerzálnu veľkosť, tým padom si ich nastavíte na vašu veľkosť topánky, vložíte do nich topánku a zapnete. Vybavené. Môže sa kráčať. Obuté sme mali naše trekové kožené topánky, v ktorých trekujeme v lete. Samozrejme, že pokiaľ máte zimné topánky, smelo si ich obujte 🙂 Na snežniciach sa dá odopnúť päta, chodí sa v ních takmer ako na skialpoch :).

Snežnice – super spoločník na zimné prechádzky.

Ide sa na trek 

Nato, aby sme mohli snežince využiť sme potrebovali sneh – prekvapivo 😆  A ideálne veľa snehu.
Našou „snežnicovou“ destináciou bola Kremnica – a jej okolité strediská – Skalka a Krahule.

Na sobotný trek sme vyrazili z dediny Krahule. Naše snežné stopy smerovali hore na hrebeň a po ňom až na Skalku. Tam sme si oddýchli a dali dobrý obed a pokračovali ďalej až ku Gergélyho tunelu. Späť sme sa vracali už celkom neskoro a zastihlo nás poriadne šero, šliapanie v skoro tme v lese má však tiež svoje čaro 🙂

Snežniciam sa úplne najviac páči v hlbokom snehu – nezabárate sa a cítite ako keby ste chodili v koberčeku. Určite si so sebou nezabudnite zobrať návleky na nohavice, nech sa vám sneh nedostane do topánok. Takisto sú veľkým pomocníkom paličky. V snežniciach sa dá samozrejme chodiť aj po vyšľapanom chodníku – na snehu sa nešmýka, no nie je to až taká zábava 🙂

Najviac sme si užívali pocit, keď sme sa mohli bez zábran brodiť v lese v hlbočížnom snehu a zanechávať za sebou snežné stopy.

Na Skalke sme sa naobedovali v príjemnej reštike Minciar. Za menu s polievkou sme zaplatili za 5,00 EUR. Na naše prekvapenie sme si veľmi pochutili a dokonca aj káva nám ulahodila.

Ďaľší deň sme sa doviezli priamo na Skalku, kde sme sa túlali v lesíkoch okolo bežkárskych trás.

Na snežniciach sa najlepšie chodí v hlbokom snehu.
Na snežniciach sa najlepšie chodí v hlbokom snehu.

Stredisko Skalka je preslávené bežeckými traťami a bežkárami sa to tam len hemžilo. Pokiaľ bežky nemáte, no predsa len chcete vyskúšať bežkovanie – na parkovisku na Skalke je požičovňa bežiek – za 12 EUR na deň si požičiate komplet celú výbavu. Mimochodom – v lete sa na bežkárskych trasách bajkuje. Určite pôjdeme vyskúšať.

Požičovňa bežiek na Skalke
Požičovňa bežiek na Skalke

Cestou domov sme sa zastavili na večeru v motoreste – Zlatý Strom a musím skonštatovať, že sme si fakt pochutili na sviečkovej s domácimi knedľami. Milá obsluha, chutné jedlo, palec hore.

Ďalší parádny víkend za nami – opäť sme vyskúšali niečo nové, aktívne si oddýchli v prírode a máme ďaľšie krásne zážitky. Víkend ako lusk!

Tak čo, vy kedy vyskúšate snežnice? 🙂

Jeden komentár

  1. Pingback: Cestovateľské zážitky, ktoré v roku 2019 musíte zažiť | Po vlastných

Pridaj komentár