Myjavské kopanice. Kraj pre nás relatívne neprebádaný napriek výbornej dostupnosti z Bratislavy (len cca 1 hodina autom), ponúkajúci množstvo aktivít a výletov. A tak sme sa rozhodli, že tento náš cestovateľský rest musíme napraviť. A veru dobre sme urobili. Ako bonus ku krásnemu kraju sme našli čarovné ubytovanie na osamotených kopčekoch a bolo rozhodnuté. Ide sa na výlet! My sme naše potulky na Myjavských kopanicach absolvovali na jeseň a už teraz sa tešíme, ako vyložíme bajky na strechu auta a vydáme sa sem opäť v slnečnom počasí na kolesách.

Ubytovanie Biofarma Kaška

Nájsť v okolí Myjavy pekné ubytovanie, ktoré by malo šmrnc bola celkom fuška. O to väčšiu radosť máme, keď nenájdeme „len“ ubytovanie, ale taký krásny projekt akým je Biofarma Kaška. Manželom Markéte a Jurajovi, sa podarilo splniť si sen o ich vlastnej farme, relaxe v prírode, pestovaní a chovaní svojich vlastných plodín a zvierat. Biofarmu Kaška nájdete asi kilometer za dedinkou Vrbovce, neďaleko Myjavy, situovanú na príjemnej samotke obklopenej neveľkými kopcami. Biofarma Kaška je novučičká usadlosť, otvorená len v lete roku 2020. Môžete sa tu s radosťou ubytovať ako rodina či väčšia partia. Vrámci ubytovania máte k dispozícii dve možnosti – apartmánový domček s dvoma samostatnými apartmánmi Láska a Štastie a priestrannú Chalupu Kaška.

Apartmánový domček sme vyskúšali na vlastnej koži a boli sme nadšení. V dome sa nachádzajú dva samostatné apartmány, ktoré majú spoločný vchod. Na spodnom podlaží každého apartmánu je obývačka s kuchyňou a na vrchnom poschodí spálne. Apartmánový domček môžu oddelene obývať dve rodiny, ideálne však ak sa poznajú, nakoľko zdieľajú spoločný vstupný priestor a schodisko k izbám. Apartmány sú zariadené veľmi útulne – všade dominuje drevo, vkusné a minimalistické zariadenie. Kuchyňa je plne vybavená – dvojplatičkou na varenie, kávovar a základné potraviny sú samozrejmosťou. Súčasťou ubytovacieho balíčka je aj plná chladnička potravín. Okrem „bežných“ potravín sa potešíte lokálnym výrobkom – domácim konopným čajom, konopným sirupom, či domácim džemom. Pokiaľ uprednostňujete lokálne potraviny – o tie na Biofarma Kaška nie je núdza – môžete si kúpiť vajíčka, zemiaky, jablká či jablčnú/ hruškovú (ne)pasterizovanú šťavu, konopný olej, alebo bylinkové tinktúry. My sme veru neváhali a z myjavského výletu sme odišli nabalení lokálnymi potravinami. 🙂 Ak navštívite biofarmu Kaška v sezóne, môžete si dokonca užiť zemiakovú brigádu a vlastnoručne si svoje bio plodiny nazbierať. 🙂

Tip: Pokiaľ vás ponuka potravín na biofarme Kaška zaujala, vrámci Bratislavy robia rozvoz – čekujte ich FB stránku.

A čo tak ubytovanie v Chalupe Kaška? Tá vás zaujme svojou priestrannosťou s piatimi spálňami. Chalupa pokryje kapacitu až 17 ľudí, má 4 kúpeľne (yes, už žiadne ranné čakačky :)), obývaciu miestnosť, detský kútik a multifunkčnú miestnosť so stolným tenisom, ktorú však môžete využiť napríklad aj na cvičenie jógy. 🙂 Chalupa je zariadená v rovnako útulnom štýle ako apartmánový dom. Opäť dominuje svetle drevo a príjemné domácke zariadenie. Pred chalupou je krásne prestrešené posedenie, kde si môžete na čerstvom myjavskom vzduchu vychutnávať vegetenie či už s kamošmi alebo rodinou.

Okrem super ubytovania a lokálnych produktov má biofarma Kaška krásny areál s jazierkom, ktoré môžete celoročne využiť – či už na letné schladenie alebo na zimné otužovanie. Súčasťou areálu farmy je aj prestrešený altánok s grilom, ideálny na grilovačky a večerné debaty. Samozrejmosťou sú aj ohniská na celom pozemku. Chladnejšie dni si na Kaške môžete spríjemniť vo fínskej saune, ktorá je aktuálne tesne pred dokončením. Do leta domáci plánujú dostavať stodolu, ktorá bude slúžiť ako jedáleň. Bude tu aj multifunkčný priestor na rôzne workshopy pre cca 30 ľudí. Pre deti pribudne aj detské ihrisko. Proste nemusíte z Kašky ani nohu vystrčiť:). Takže kto je rovnako nadšený z Biofarmy Kaška ako my? 🙂

Výlety na Myjavských kopaniciach

Myjavské kopanice síce nelákajú vysokými horami, no o krásne výlety nie je núdza. Tento kraj je okrem pešej turistiky ideálnym na bajkovačky, na ktorých sa poriadne zapotíte. Na svoj cyklovýlet sa môžete inšpirovať napríklad TU. My sme Myjavské kopanice navštívili v ročnom období, ktoré cyklovýletom nepraje, no určite máme v pláne návrat aj s bajkami.

Prechádzka na rozhľadňu Žalostiná

Na túto neveľkú 6 metrovú rozhľadňu sa dostanete po vlastných, priamo z farmy Kaška. Cesta vedie cez okolité kopčeky, v obci Vrbovce sa napojíte buď na modrú alebo žltú turistickú značku. Rozhľadňa sa nachádza na najvyššom vrchu – Žalostiná, ktorý má 621 m. Naskytne sa vám pekný výhľad na Myjavské kopanice. My sme šťastie na výhľady nemali, hmlisté počasie nám nedoprialo. Výlet na rozhľadňu z Kašky vám bude trvať pohodovým tempom asi 2,5 hodinky.

Hrad Branč

Hrad bol postavený v 13. storočí na strategickom mieste – na kopci, ktorý stráži cesty z Malých Karpát na Moravu. Na hrad sa dostanete z dediny Podbranč, časť Podzámok. Pod hradom sa dá pohodlne zaparkovať a výšľap na zrúcaninu vám nezaberie viac ako 15 minút. Pokiaľ sa na hrad rozhodnete vyberať z Myjavy po vlastných, nasledujte modrú turistickú značku. Zrúcanina hradu Branč je pekne zachovaná a ponúka naozaj krásne výhľady. Hrad sa nachádza v nadmorskej výške 475 m. V letných mesiacoch môžete spojiť výlet na hrad kúpačkou v neďalekej Kunovskej priehrade, kde nájdete dokonca aj pieskovú pláž. 🙂

Ďaľšie tipy na výlety z Biofarmy Kašky

Obľúbenými turistickými potulkami je aj výlet na Tri kamene, ktoré sa nachádzajú na hranici s Českou republikou. Na výlet so sebou zbaľte aj špekačky, v sedle Troch Kameňov nájdete pekné ohnisko. Keď budete v Čechách, za návštevu stojí aj Veterný mlyn Kuželov. Tento mlyn holandského typu z roku 1852 patrí k jedným z najznámejších veterných mlynov v Čechách. Kuželov sa nachádza približne 5 km od Slovenských hraníc, takže z obce Vrbovce to máte naozaj na skok. Môžete sa tam dostať peši, alebo na bycikli priamo z farmy Kaška, odkiaľ vedie novovybudovaná cyklocesta. Inak, boli ste už niekedy pozrieť Mohylu Milana Rastislava Štefánika? Ak nie, z Biofarmy Kaška to máte na skok. Pokiaľ máte radi vyhliadky rovnako ako my, vyberte sa na neďalekú rozhľadňu Poľana v Brestovci.

Tip: Počuli ste niekedy už o Nordic- walkingu? Ak nie, majiteľka farmy – Markéta vám o ňom rada porozpráva a ešte radšej vás na neho zoberie. 🙂 Je totiž certifikovanou inštruktorkou a členkou Slovenskej Nordic-walkingovej asociácie. Nordic walking je najzdravšia pohybová aktivita na svete a s Markétou môžete priamo na farme absolvovať individuálny kurz šitý na mieru vašim pohybovým možnostiam.

Tak čo hovoríte na Myjavské kopanice a prekrásnu Biofarmu Kaška? Ak máte aj vy tipy na výlety v tejto lokalite, napíšte nám, radi sa na ne pri ďalšej návšteve Bioforamy Kaška vydáme.

Jeden komentár

  1. Pingback: Myjavské kopanice a Biofarma Kaška - Biofarma Kaška

Pridaj komentár