V sychravom novembri sme si naordinovali zopár krásnych, slnečných dní na najslnečnejšom mieste v Európe – na Malte. Malý – veľký ostrov, ktorý sa rozlieha len na 316 km2 a rozhodne stojí za návštevu. Najmä mimo sezóny, v čase, keď sa davy turistov vzdialia a vy si môžete plnohodnotne vychutnávať jeho atmosféru. Čítajte tipy čo vidieť a zažiť na Malte za 3 dni.

Ako sa na Maltu dopraviť?

Odlet z Bratislavy pravidelnou linkou štvrtok večer a návratom späť v nedeľu večer zaručujú pohodlné cestovanie s troma plnými dňami na Malte. Letenky cez Ryanair sa pohybujú vo viac ako priaznivých cenách – viete letieť už od 30 – 40 EUR. Takýto super deal sa nám podaril minulý rok, tento rok kvôli sviatkom letenka až taká výhodná nebola. 😀

Ubytovanie na Malte

Ubytovaní sme boli cez airbnb v časti Floriana v typickom úzkom apartmánovom dome. Ubytovanie odporúčame – je čisté, nové, moderné, cca 10 minút pešo do hlavného mesta Malty – Valletty.

Tip: Ďalšími obľúbenými destináciami na ubytovanie na Malte sú: Sliema, St Paul’s Bay, Saint Julianʼs a priamo Valletta.

Potulky historickou Vallettou a trajektom do „Troch miest“

Prvý deň na Malte sme sa rozhodli túlať uličkami Valletty. Inak vedeli ste o tom, že Valletta je najmenšie hlavné mesto Európskej únie so svojou rozlohou len 0,8 km2?

Deň sme začali super raňajkami v The Corner a výbornou kávou v The Lot Sixty One Coffee.

Pohľad na Valettu z trajektu

Ak si chcete vychutnať výhľad na Valettu z inej perspektívy, odporúčame výlet trajektom na „druhú stranu brehu“ navštíviť Three Cities (tri mestá) – Birglu, Senglea, Bormla. Na trajekt sa dostanete výťahom zo záhrad Barrakka Garden odkiaľ je krásny výhľad na prístav.

Parádny výhľad na Three Cities z Barraka Gardens
Uličkami Bormly

Spiatočný lístok na trajekt stojí cca 2,80 EUR, nezabudnite si ho odložiť – ušetríte tak 1 EUR na výťah cestou späť.

Večeru sme zakončili v asi najlepšej pizzerii na Malte s nezameniteľnou atmosférou sedenia na schodoch – San Paolo Naufrago. Pizzeria je stále plná, odporúčame rezervovať stôl alebo dúfať, že budete mať šťastie. 🙂

Večerná Valetta
Večerná Valetta

Výlet do dediny Marsaxlokk a loďkou do zálivu St. Peter’s Pool

Druhý deň na Malte sme sa vydali maltskou „emhádéčkou“ z autobusovej stanice autobusom číslo 85 (alebo aj 81) do najväčšej rybárskej dediny Marsaxlokk. Lístok na autobus kúpite priamo u vodiča a cca 45 minútova cesta vás bude stáť 1,50 EUR.

Tip: Celú Maltu viete ľahko prebrázdiť miestnymi autobusmi. Všetky štartujú na hlavnej autobusovej stanici, neďaleko krásnej Triton Fountain.

Pozor – na vypísané časy príchodov/odchodov sa veľmi nespoliehajte. Naše skúsenosti s autobusmi aj trajektami na Malte – nikdy nešli podľa oficiálneho grafikonu 🙂

Dedinka Marsaxlokk je malebná a typická svojimi farebnými rybárskymi loďkami „luzzu“. Každú nedeľu sa v Marsaxlokk konajú typické rybárske trhy. Ak chcete zažiť tú pravú (čerstvú) atmosféru, nedeľa je ideálnym (turistickým) dňom.

Priamo na pobreží Marsaxlokk si môžete za 10 EUR kúpiť výlet loďkou okolo zálivu a na miestnu „atrakciu“ St. Peter’s Pool. K St. Peter’s Pool sa dostanete aj po vlastných z dediny, prechádzka trvá cca 30 min.

V Marsaxlokk si sadnite na svoju obľúbenú čerstvú porciu morských plodov do niektorej z reštaurácií priamo pri mori. Jediné čo uberalo body z celkového zážitku bol industriálny výhľad na elektráreň a veľký nákladný prístav.

Výlet trajektom do Sliemy

Tretí deň sme si nechali batožinu v úschovni na vstupe do Valletty (poplatok 2,50 EUR/kufor). Rannú energiu sme načerpali v kaviarni Star cafe na „Eggs Benedict“ (výborné, odporúčame).

Výlet trajektom do Sliemy

Trajektom za 2,80 sme sa nechali odviesť do mesta Sliema, kde sme sa rozhodli posledné hodiny na Malte stráviť na Sliema Beach.

Nedeľné počasie bolo ideálne na kúpanie, hoci kalendár ukazoval november. Vyhriate kamenné pláže nenechajú na milovníkov mora dlho čakať a pokiaľ nepotrebujete na kúpanie 30 + horúčavy, nezabudnite si na výlet na Maltu aj v tomto ročnom období pribaliť plavky.

Kamenné pláže Sliemy

Tak čo, presvedčili sme vás? Kedy si kúpite letenky a vydáte sa preskúmať Maltu na vlastnú päsť aj vy?

Jeden komentár

  1. Pingback: 12 inšpirácií na výlety v roku 2020 | Po vlastných

Pridaj komentár