Blatnica. Neveľká obec, obklopená krásnou Veľkou Fatrou. Jedna z našich obľúbených dovolenkových destinácií na Slovensku. Radi sa sem vraciame. Na prechádzky, na bajk, do prírody. Čítajte, kde v Blatnici nájdete príjemné ubytovanie a pár tipov na výlety.

Top ubytovanie – Dom Pod Lipami

Už vás niekto na privítanie pohostil domácou bábovkou? Nás veru áno. V Dome Pod Lipami, čakala nás na stole, ešte teplá. A k tomu chladnička naplnená základnými potravinami, ktoré nám padli viac ako vhod. Dom Pod Lipami je krásne ekologické drevené bývanie, s obývačkou a kuchyňou a dvoma spálňami na poschodí. V jednej časti domu bývajú domáci a druhá časť domu je určená pre výletníkov. Kapacita domu je 4 osoby, dom dýcha čistotou a krásnou vôňou. So záhradou a grilom a výhľadom na Ostrú, Tlstú a Martinské Hole. Detská postieľka, detské lehátko a dečka na batolenie nás veľmi potešili. Toto ubytovanie odporúčame všetkými desiatimi a určite sa sem ešte vrátime.

Tipy na výlety

Blatnický hrad

Blatnický hrad sa nachádza neďaleko obce Blatnica, vypína sa na kopci, ktorý oddeľuje Gaderskú od Turčianskej kotliny. Bol postavený v polovici 13.storočia a bol sídlom blatnického panstva, pokým ho v 17.storočí nepoškodili vojská. Následne bol hrad opravený, avšak od 18.storočia neobývaný. Dnes je z neho zrúcanina, na ktorej prebiehajú rekonštrukčné práce, ktorých sa chopili dobrovoľníci zo združenia za záchranu hradu – Diamén. K hradu sa dostanete nenáročnou prechádzkou, cez Gaderskú dolinu. Následne na začiatku Gaderskej doliny uvidíte odbočku doľava lesom smerom na hrad. Celá prechádzka (tam aj späť) aj s výstupom na hrad trvá cca 1,5 hodiny. Hravo ju zvládnete aj s menšími deťmi.

Túra na Ostrú a Tlstú

Náročnejšia turistika, ktorá vás v cieli odmení krásnymi výhľadmi na okolité kopce, Turčiansku kotlinu, Lúčanskú kotlinu a Malú Fatru. Túra začína opäť z Gaderskej doliny, po modrej turistickej značke. Pri Ústí Konského Dolu odbočíte z Gaderskej doliny doprava a vydáte sa pomerne strmo na hor. Prvá zastávka bude Muráň a odtiaľ ďalej po žltej na Ostrú. Následne sa vyberte po zelenej cez Zadnú Ostrú až na Tlstú. Túra vám zaberie celý deň, budete príjemne unavení, no výhľady rozhodne stoja za to. Tento trek je vhodný skôr pre väčšie decká alebo pre rodičov, ktorí vedia svoje deti veľmi silno motivovať k turistickým výkonom. 🙂 Dieťa v nosiči je tiež na zváženie, podľa kondičky rodičov. My sme tento výšľap robili bez detí a mali sme dosť. 🙂

Prechádzka k Čertovej bráne

Gaderská dolina je ideálnym miestom pre tých, ktorí majú radi nenáročnú turisitku. Cez Gaderskú dolinu vedie asfaltka, čo je vhodný terén pre bajkerov, korčuliarov, deti a kočíky. 🙂 V Blatnici si viete požičať bajk, elektrický skúter či elektrickú kolobežku. Týmito dopravnými prostriedkami sa to v Gaderskej doline len tak hemží. Buďte preto opatrní, častokrát kolobežky ani skútre nepočuť. Čertovej bráne sa dostanete cca po 7 km prechádzke cez Gaderskú dolinu. V závere uvidíte rázcestie, kde asfaltová cesta končí, a môžete sa vybrať ďalej po lesných cestách buď smerom Selenec alebo smer Dedošova dolina. My sme zvolili od rázcestia (smer dolina Selenec) neďaleký cieľ – Čertovu bránu. Ide o skalnatú zúženinu, ktorá sa nachádza v závere Gaderskej doliny, pár minút chôdze od rázcestia. Prechádzka k Čertovej bráne trvá približne 2,5 hodiny, (jedným smerom) zvládnete ju bez problémov aj s deťmi, vracať sa budete späť po tej istej ceste.

Bajkami po okolitých dedinách

Ak sa vám zunujú potulky po vlastných, vyskúšajte zobrať/požičať bajky a prebajkovať okolie. Zaparkujte napríklad v Mošovciach a vydajte sa na niektorú z cyklotrás. Bajkovanie v tomto kraji má svoje osobité čaro – občas pôjdete cez dedinky, občas medzi poliami, občas po ceste (kde autá takmer nejazdia). Počas jazdy si zo stromov odtrhnete jablká či slivky. V horúce dni sa môžete zastaviť schladiť v Mošovciach na kúpalisku Drienok alebo na kúpalisko Vieska do Turčianskych Teplíc. Ak si trúfate na dlhšiu trasu – veľmi obľúbenou je Turčianska cyklomagistrála. Trasa prechádza obcou Turiec a končí až v Kremnici. Kdekoľvek však svoju cestu na bajku začnete – či už v spomínaných Mošovciach, Blatnici či obci Necpaly alebo Belá- Dudince, máte na výber super trasy na cyklovýlet. My sa už tešíme, ako najbližšie leto zoberieme na bajky nášho najmenšieho výletníka.

Tak čo hovoríte na Blatnicu a jej okolie? Boli ste už v tomto kraji? Ak áno, dajte nám vedieť aké výlety odporúčate. Tešíme sa.

Pridaj komentár