Hlavné mesto Portugalska – Lisabon sme mali v našom cestovateľskom hľadáčiku už dlhšie. Nádherné mesto plné histórie, rímskych a maurských pamiatok. Typické úzke kopcovité uličky, po ktorých sa preháňajú staré električky a úžasné výhľady. Skvelé vínko, neodolateľné jedlo a sladkosti v miestnych „pastelariach“.

Vďaka májovému sviatku sme si výlet do Lisabonu užili 3 plné dni a minuli len jeden deň dovolenky. Nadýchali sme sa prímorského vzduchu, pochodili desiatky kilometrov a prišli domov bohatší o nové zážitky. A to sme nemali nič vopred naplánované 🙂 Čítajte naše tipy čo vidieť a zažiť v Lisabone a jeho okolí.

Ahoj Lisabon :)
Ahoj Lisabon 🙂

Letenky do Lisabonu a ubytovanie

 • Prílet do Lisabonu cez leteckú spoločnosť TAP Portugal neskoro v noci.
 • Ubytovanie v AirBnB apartmáne v historickej štvrti Graza. Skvelá lokalita, takmer všetky top mestské pamiatky máme na pešo.

Na vlastnej koži overené: Ubytovanie v Lisabone sme riešili na poslednú chvíľu a po dlhej dobe sme si prenajali len izbu. Byt bol v pôvodnom stave, v typickom úzkom lisabonskom dome. Izba bola krásna – hoci pôvodne zariadená, mala však svoje čaro. Čo by sme ubytovaniu vytkli, bolo fajčenie majiteľky v byte (vo svojej izbe) a všadeprítomný cigaretový zápach.

Do Lisabonu sme leteli cez TAP Portugal. Už dlho sme nezažili taký chaos s príručnými batožinami a nezogranizovanosť pri boardingu (+vyše hodinové meškanie). Môže sa vám ľahko stať, že vás s príručnou batožinou nepustia do lietadla (hoci spĺňa požadované parametre a ostatní cestujúci s takou istou batožinou do lietadla nastupujú).

Pre cestovaniachtivých do Lisabonu máme dobrú správu. Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizzair od februára 2019 spúšťa novú linku Viedeň-Lisabon. Takže do Lisabonu už poletíte omnoho výhodnejšie ako my cez TAP Portugal. 🙂 Letenky môžete skúsiť nájsť aj cez Letenky za Babku alebo iné podobné portály.

1. deň – Túlanie sa uličkami Lisabonu

Výhľad na strechy domov z São Jorge Castle
Výhľad na strechy domov São Jorge Castle

Na vlastnej koži overené: Na raňajky odporúčame výhodné raňajkové trojkombo: káva, chlieb (alebo croissant) so šunkou a syrom a pomarančový fresh. Za 3 eurá raňajky ako lusk. Ku káve si ochutnajte typický portugalský koláčik – Pastel de Nata.

Na hradnom nádvorí São Jorge Castle sa vďaka množstvu stromov výborne schováva pred slniečkom. Tu sme si zo stánku na kolesách dopriali pohár dobrého vínka –  Wine with a view. Mimochodom – v areáli hradu majú pávy, ktoré radi pózujú pred objektívom 🙂

Ak bažíte po krásnych výhľadoch na Lisabon –  zájdite do centra mesta k výťahu Santa Justa, ktorý zhotovil žiak Gustava Eiffela. Stavba je to krásna, no rady na výťah sú na hodiny. My sme to jednoducho vzdali :-). Ževraj skoro ráno sú pri výťahoch kratšie rady, tak vyskúšajte 🙂

Výhľad z hradného nádvoria
Výhľad na Lisabon z hradného nádvoria
Wine with a view.
Wine with a view.

Na vlastnej koži overené: V Lisabone máte do mnohých pamiatok vstupy zadarmo. Inak to nie je ani v prípade vstupu do katedrály Sé. Väčšia časť katedrály je sprístupnená zdarma. Pokiaľ chcete vidieť viac (klenotnice a gotické ambity) zaplatíte 2,50 EUR / osoba.

Ak chcete nakuknúť do národného Pantheonu – Church of Santa Engrácia – v období marec – sepmeber je táto krásna stavba otvorená od 10:00 do 18:00, mimo hlavnú sezónu do 17:00.

Katedrála Sé
Katedrála Sé, Lisabon

2. deň – Belém na bajkoch

Na vlastnej koži overené: Lístok na žltú elinu kúpite aj priamo u vodiča – je však drahší – stojí 2,90 EUR. Za lístok v stánku alebo automate zaplatíte 1,40 EUR.

Typická žltá elina 28
Typická žltá lisabonská električka č. 28

Na vlastnej koži overené: Ak sa aj vy v Lisabone rozhodnete požičať bicykle, odporúčame zamieriť do požičovne hneď ráno, aby sa vám bajky ušli. My sme sa do mesta dostali dosť neskoro (okolo 11:30) a požičovne už zívali prázdnotou. Posledné voľné bajky sme našli až v Iberiabikes, aj to len v kategórii – ultra super pohodlné bicykle. Inými slovami – obyčaný bajk len požičanie bolo dvojnásobne drahšie. 🙂 Deň požičania takéhoto bicykla stál 25 EUR. Za bežný bajk zaplatíte 14 EUR/ deň. V požičovni nie je možné platiť kartou, okrem ID si od vás vypýtajú aj 20 EUR zálohu. Ak by ste dostali náhodou defekt – zálohu vám nevrátia.

Odporúčame požičovňu – Biclas. Tu požičanie bajku stojí 12 EUR/ deň a v ponuke majú aj elektrobajky – 25 EUR/ deň. Táto požičovňa je otvorená oproti BikeIberia o hodinu dlhšie – až do 19.30, určite by sme bajky požičiavali tu.

Na bajkoch popri rieke Tejo
Na bajkoch v Lisabone – popri rieke Tejo

Na vlastnej koži overené: Cyklotrasa popri rieke Tejo sa hemžila davmi ľuďí, čo nám trošku vadilo. Pokiaľ chcete Belem Tower navštíviť, zvážte prednostný lístok bez čakania v rade. Môžete si ho kúpiť tu. Ďaľšou top atrakciou Belému je Unesco kláštor Mosteiro dos Jerónimos, ktorý dlhé storočia obývali mnísi radu sv. Jeronýma a neskôr slúžil ako škola a sirotinec. Cena vstupu do kláštora je 12 EUR / dospelá osoba. Ako inak – pripravte sa na dlhé rady. Ak si chcete čakanie urýchliť, tiež sa dá kúpiť prednostný lístok bez čakania, zaplatíte však o 6 EUR viac. Pokiaľ uprednostňujete pobyt na čerstvom vzduchu, do botanických záhrad Jardim Botânico Tropical sa dostanete len za 2 EUR / osoba.

Unesco kláštor Mosteiro dos Jerónimos
Unesco kláštor Mosteiro dos Jerónimos

3. deň – Výlet v okolí Lisabonu, do rozprávkového mestečka Sintra

Na vlastnej koži overené: Vlak z Lisabonu do Sintry chodí každých cca 15 minút, vystúpite na konečnej zastávke. Cena obojsmerného lístka je 5 EUR. Ak sa vám nechce čakať na stanici v rade na lístok (alebo na automat), v turisitickom stánku (na stanici na boku – stánok zelenej farby) vám predajú lístok za 6 EUR, bez čakačky v rade.

Po príchode do Sintry odporúčame zobrať mapku v turisitckom centre (zdarma, ale musíte povedať že stojíte v rade na lístky, inak vám ju nedajú :)) a vyraziť do centra Sintry. Lístky na pamiatky nie je potrebné kupovať v turistickom centre, dajú sa zakúpiť aj pred každou pamiatkou (je to rýchlejšie). Po Sintre sa môžete pohybovať pešo alebo autobusom, ktorý vás vyvezie kam budete potrebovať.

Sintra ponúka veľa možností na objavovanie – my sme zvolili vyhliadku Maurského hradu a Paláca Pena so záhradami. Za vstup do týchto dvoch pamiatok zaplatíte 20,50 EUR / osoba. Vstupy sa oplatí skombinovať, ušetrili sme tak cca 2 EUR / osoba.

Prechádzka cez les k Maurskému hradu
Prechádzka cez les k Maurskému hradu

Na vlastnej koži overené: Po prehliadke hradu sa po hlavnej ceste dostanete k palácu a záhradám Pena. Palác Pena nám pripomínal rozprávku z Tisíc a jednej noci – farebné vežičky, krásne námestie. V paláci bolo veľa ľudí – pohybovali sme sa v rade ľudí a postupne pomaly prechádzali cez jednotlivé miestnosti. Vnútorná prehliadka paláca však netrvá dlho – maximálne 30 – 40 minút. Príjemným oddychom sú záhrady v okolí paláca s krásnymi stromami a jazierkami. Výlet z Lisabonu do Sintry odporúčame počas týždňa, vtedy tu (ževraj) býva menej turistov ako cez víkendy.

Palác Pena, Sintra
Palác Pena, Sintra
Palác Pena, Sintra
Palác Pena, Sintra
Záhrady v areáli paláca Pena
Záhrady v areáli paláca Pena

A koľko nás výlet do Lisabonu stál?

 • Izba v Lisabone na 4 noci – 258 EUR / dve osoby
 • Letenka do Lisabonu bez prestupov – 220 EUR / osoba (áno, bola pekne drahá)
 • Vstup do hradu São Jorge Castle –  7,50 EUR / osoba
 • Lístok na žltú lisabonskú električku –  2,90 EUR / osoba
 • Požičanie bajkov v Lisabone – 25 EUR / osoba
 • Lístok na vlak z Lisabonu do Sintry – 6 EUR / osoba
 • Vstup do pamiatok v Sintre – 20,50 EUR / osoba
 • Orientačné ceny jedla: raňajky – 3 EUR / osoba, obedové kombo menu predjedlo + hlavné jedlo (kura alebo sardinky) + dezert 12 EUR / osoba, víno od 1,75 EUR / osoba / pohár, koláčik Pastel de Nata 1 EUR

Naše ďaľšie lisabonské tipy a postrehy

 • V Lisabone majte so sebou hotovosť. Vo väčšine reštaurácií, pasterií sa nedá platiť kartou. Obzvláš keď si sadnete do tých lokálných. Bankomaty sú na každom kroku, čiže vybrať hotovosť nie je problém.
 • Ak máte radi podmorský svet – zájdite do lisabonského oceanáriaByť v Lisabone o niečo dlhšie, ideme omrknúť aj rybky 🙂 Cena lístka pre dospelého je 16,20 EUR, za dieťa zaplatíte 10,80 EUR.
 • Pokiaľ máte aj vy chuť požičať si bajk a brázdiť lisabonské cyklotrasy – sadnite na trajekt (z Belému) do Traffarie a vychutnajte si cyklotrasu, ktorá vás dovedie k pláži Costa da Caparica. Toto bol náš pôvodný plán a určite by sme ho dali, keby sme si lepšie pozreli ako cez víkend premávajú trajekty 😉 Mrknite na časový harmonogram tu. Cena za trajekt je 1,20 EUR. Viac užitočných informácií o lodnej preprave si môžete pozrieť na tejto stránke. 
 • V Lisabone si môžete zakúpiť lisabonskú kartu vďaka ktorej máte voľné vstupy do top pamiatok či zdarma dopravu. Kartu si môžete zaobstarať na jeden, dva alebo tri dni. Cena sa pohybuje od 19 EUR / dospelá osoba.
 • Lisabon je špinavšie mesto ako sme si mysleli. Ulice Lisabonu sú krásne, no zdali sa nám neudržiavané, domy popísané graffitmi a tak trošku ošarpané. Je to asi len uhol pohľadu a vec vkusu- Lisabonu to však na jeho atmosfére rozhodne neubralo. 🙂
 • Ak mesto nevádzete brázdiť po vlastných – odvezte sa na lisabonskom Tuk- Tuku. Stoja na každom rohu, teda kopci 🙂 Napríklad Tuk on me organizuje rôzne vyhliadkove jazdy. Stačí si len vybrať.

Dúfame, že sme vás trošku navnadili na výlet do Lisabonu. Tak kedy to bude?  😉

Pridaj komentár