Zažiť dobrodružstvo na kolesách. Požičať si karavan. Žiť v minipriestore ako kočovníci, slobodne sa presúvať kam a kedy sa nám zachce. Stráviť týždeň v prírode, trošku sa popasovať s (ne)komfortom, bývať v kempoch.

Rozhodli sme sa, že takto bude vyzerať naša letná dovolenka. Tentokrát v zostave šiestich ľudí. Päť chlapov – z toho dva kusy detí a traja ítečkári – a k tomu jedna baba. Za cieľovú destináciu sme si zvolili Slovinsko a jeho krásnu prírodu v okolí jazier Bled a Bohinj. Čítajte, ako to celé dopadlo 🙂

Naša posádka s KaravanRent. Delegátka - ako ma chalani volali, za fotoaparátom :-)
Naša posádka s KaravanRent. Delegátka – ako ma chalani volali, za fotoaparátom 🙂

💡 Ak sa chcete vydať na dovolenku karavanom, všetky užitočné informácie a tipy sme pre vás spísali do samostatného článku.

1. Deň – Príchod do Slovinska k jazeru Bled

 • Prvá jazda karavanom, vyrážame do Slovinska!
 • Naša cesta vedie k najznámejšiemu jazeru v Slovinsku – jazeru Bled.
 • Ubytovanie v kempe Šobec, cca 3,5 km od jazera Bled.

Na vlastnej koži overené: Kemp Šobec sa nachádza pri rieke Sáva, neďaleko jazera Bled. Má vynikajúcu vybavenosť –  supermarket, reštiku, vybudované prírodné kúpalisko s vodnými atrakciami, detské ihriská na každom kroku, tenisové kurty, pinpong a rôzne iné „vyžitia“.

Miesto v kempe sme si rezervovali vopred (v top sezóne určite odporúčame). Na výber je viacero možností, v rôznych cenách. Najvychytenejšie (a je ich aj najmenej) sú miesta priamo pri prírodnom kúpalisku.

Veľký a krásne upravený kemp Šobec
Veľký a krásne upravený kemp Šobec

Na vlastnej koži overené: My sme si na naše prvé kemperské noci zvolili miesto pri rieke (Superior river, konkrétne č.238) a strááášne tento spot odporúčame. Na dosah k pitnej vode, k umyvárkam, súkromíčko, s výhľadom na rieku. Kemp Šobec je najviac kids friendly miesto, lepšie ako ktorýkoľvek hotel. Ako bonus nádherná príroda, čistý vzduch, ticho a pokoj. 

Kemp Šobec - na rieke, ideálny aj pre bajkerov
Kemp Šobec – na rieke, ideálny aj pre bajkerov

Na vlastnej koži overené: Pozor pri kúpe diaľničnej známky na karavan v Slovinsku. Od roku 2014 sú v Slovinsku zavedené diaľničné známky pre vyššie autá. Vyšším autom sa rozumie auto s výškou presahujúcou 1,3 m nad prednou nápravou. Našťastie karavany majú výnimku, a teda stačí kúpiť klasickú diaľničnú známku 2A.

2. Deň – Výlet na bajkoch okolo jazera Bled

 • Sadáme na bajky a ideme pozrieť jazero Bled.
 • Člnkový výlet na ostrovček v jazere (Blejski otok).
 • Výborný obed v reštike Grajska plaža

Na vlastnej koži overené: Z kempu Šobec je jazero Bled vzdialené cca 3,5 km. K jazeru sa dostanete po cykloceste, ktorá je veľkú časť do mierneho kopca. Okolo jazera vedie takisto cyklocesta, dlhá je šesť kilometrov a vedie po rovinke. Na jazere sa určite vyberte k fotogenickému ostrovčeku. Dostanete sa naň na typickej drevenej loďke s plátennou strieškou, ručne pádlovanou. Takáto cesta loďkou na ostrovček vyjde dospeláka 14 EUR a dieťa 11 EUR. 

Azúrové jazero Bled
Azúrové jazero Bled, Slovinsko

Na vlastnej koži overené: Druhou možnosťou je požičanie dreveného člnu (pre 6 ľudí alebo 4 ľudí). Za hodinu požičania člnu pre 6 ľudí zaplatíte od 25 EUR do 15 EUR. Závisí, v ktorej časti jazera si ho požičiate. My sme si čln požičali na Sodniški stolp za 20 EUR. Hodina na člnku vám bude stačiť. Na ostrovček dopádlujete za 10 minút a zvyšný čas môžete využiť na prehliadku kostola Matky Božej na jazere, aj s vyhliadkou veže. Cena vstupného je pre dospelého 6 EUR, pre dieťa 1 EUR

Ostrovček na Blede
Ostrovček na Blede

Na vlastnej koži overené: Keď sa budete okolo Bledu potulovať, určite nevynechajte prehliadku Bledského hradu, ktorý sa vypína nad jazerom. Priamo pod reštikou Grajska plaža sa nachádza veľmi pekné kúpalisko so skákacími vodnými trampolínami a pekným areálom. Cena za vstup na kúpalisko je 8 EUR/dospelý,6 EUR/dieťa. Jazero Bled je jedno z najdrahších miest v Slovinsku a ceny sú tu dosť vysoké. 

3. Deň – Prechádzka cez Vintgar Gorge

Na vlastnej koži overené: Vychádzka roklinou Vintgar je príjemná a nenáročná, vedúca cez drevený 1,6 km chodík nad riekou. K rokline sme sa dopravili na bajkoch, ktoré sme nechali odparkované v dedinke Podhom. Bajky si môžete nechať odložené aj pred vstupom do rokliny. Cena vstupného do Vintgar Gorge je 5 EUR/dospelý, 2,50 EUR/dieťa od 6 rokov. Za dieťa do 6 rokov zaplatíte symbolických 0,80 centov. Späť sme sa vydali cez les okolo kostola sv. Kataríny.

Cestou z prechádzky sme sa zastavili v Dinoparku. Dinopark bol veľké sklamanie. Dinopark pôsobil veľmi schátralým dojmom a vstupné absolútne nezodpovedá kvalite. Za dieťa zaplatíte 10 EUR, za dospelého 15 EUR. Odporúčame sa parku vyhnúť.

Prechádzka cez Vintgar Gorge
Prechádzka cez Vintgar Gorge, Slovinsko

4.deň – Na bajkoch do dedinky Radovljica

Na vlastnej koži overené: Radovljica je krásne malebné mestečko. Z kempu Šobec sa do mestečka dostanete po cykloceste cez lesík a jeden menší kopček. 🙂 Check out z kempu Šobec je až o 15.00. 

Kemp Zlatorog je prírodný, veľmi jednoduchý kemp, málo udržiavaný (v porovnaní s kempom Šobec). V kempe sa nachádza len jedna umyváreň, ľudia kempujú hocikde a hociako, čo robí problém pri zaparkovaní a nájdení miesta. Miesta v kempe Zlatorog sa nedajú vopred rezervovať. V čase, keď sme prišli do kempu, kemp praskal vo švíkoch (mimimálne časť pre karavany a autá) a mali sme problém zaparkovať. 

Výlet do mestečka Radovljica
Výlet do mestečka Radovljica, Slovinsko

 Zlatorog je super svojou polohou, pre ľudí, ktorí chodia trekovať, sú v srdci Triglavského národného parku priamo pri krásnom jazere lemovanom horami. V sezóne sa cena za noc v kempe hýbe od 12 EUR, počítajte aj s príplatkom za prípojku na elektrinu (3,50 EUR). Priamo v areáli si môžete požičať paddle board alebo kanoe. Cena je jednotná – za deň požičania zaplatíte 29 EUR, na hodinu 9 EUR

5. Deň – Výlet k vodopádom Savica

 • Raňajky v kempe Zlatorog.
 • Vydávame sa na prechádzku k vodopádom Savica.
 • Presun do kempu Danica.

Na vlastnej koži overené: Z kempu Zlatorog je check out do 12:00, po raňajkách sme vyrážali preč. K vodopádom Savica sa môžete doviesť priamo autom alebo sa prejsť asi tri kilometre cez les. Bezprostredný výšľap k vodopádom trvá cca 20 minút, po kamených schodoch. Za vstup k vodopádom zaplatí dospelý 3 EUR a dieťa 1,5 EUR. Obed sme si dali v novej drevenej chate pod vodopádmi – chutné a veľké porcie. 🙂 

Za azúrovými riekami netreba chodiť ďaleko
Za azúrovými riekami netreba chodiť ďaleko

6. Deň – Lenivé ráno a výlet na bajkoch k jazeru Bohinj

 • Dovolenkový mód, na raňajky domáci puding s ríbezľami.
 • Bajkami z kempu Danica k jazeru Bohinj.

Na vlastnej koži overené: Kemp Danica nám ulahodil a nachádza sa len pár kilometrov od jazera Bohinj. Krásny, menší kemp opäť pri rieke, s tenisovými kurtami a reštauráciou. V kempe je len pekáreň, potraviny sú však od kempu vzdialené cca 300 m. Pokiaľ chcete v kempe zaparkovať pri rieke – musíte v ňom zostať minimálne tri dni. Výhodou však je, že cena miesta v kempe je všade rovnaká. V lete zaplatíte za miesto v kempe 6 EUR/deň. Dospelá osoba stojí 9,50 EUR/noc, dieťa 6,40 EUR/noc. Aj v kempe Danica, platíte navyše elektrinu – 4,10 EUR/deň. 

💡 Ak obľubujete aquaparky, neďaleko kempu Danica je aquapark Bohinj. 

Jazero Bohinj
Jazero Bohinj, Slovinsko

7.Deň – Presun do Rakúska

 • Posledná zastávka – rakúsky kemp Rosental Rož 
 • Chvíľkové slniečko nám umožnilo vyblázniť sa vo vode a na šmykľavkách.

Na vlastnej koži overené: Posledný deň sme sa aj kvôli škaredému počasiu rozhodli trošku “priblížiť” k Bratislave a mať pred sebou kratšiu cestu domov. Rakúsky kemp Rosental Rož má v strede kempu jazierko, tri vodné šmykľavky, čisté a veľké umyvárky a toalety, mini supermarket, reštiku, pre deti divadielko s kúzelníkom ako večerný program. Cena na dospelého je 9,90 EUR/noc, dieťa nad 6 rokov 8,90 EUR/noc, miesto v kempe stojí 12,90 EUR/deň. Bolo v ňom naozaj super. Odporúčame.

Moja najobľúbenejšia momentka z výletu. Vystihujúca našu dovolenku. Detské šibalstvo a štastie. Pre dospelákov kávička, koláčik a veget.
Najobľúbenejšia momentka z výletu. Vystihujúca našu dovolenku. Detské šibalstvo a štastie. Pre dospelákov kávička, koláčik a veget.

8. Deň – Návrat domov a vybaľovanie

 • Príchod domov o 14:00, vrátenie karavanu
 • Vybaľovanie, pranie a upratovanie, taká ideálna sobota 🙂

Na vlastnej koži overené: Posledný deň sme boli už len na ceste. S prenajímateľom karavanu si nezabudnite dohodnúť presný čas odovzdania karavanu, prípadne dovezenia do požičovne. My sme karavan museli odovzdať už o 14.00

A ide sa vybaľovať, prať a spratávať! Hurá!!
A ide sa vybaľovať, prať a spratávať! Hurá!!

Pocity z dobrodružnej dovolenky karavanom

Dovolenka karavanom bola pre nás úžasným štartom leta a nezabudniteľným zážitkom. Kempovanie v prírode, pokoj a aktívny oddych je ako balzam na uponáhľané duše. Deti boli nadšené, my tiež. Bývanie v karavane je veľmi pohodlné a obrovskou výhodou je rýchle vybaľovanie po príchode do kempu. Stačí len dobre zaparkovať a vytiahnuť markízu a stoličky a oddychovať 🙂

Čo musíme zdôrazniť – požičanie karavanu nie je lacná záležitosť (v sezóne za deň okolo 140 EUR). Počítajte s tým, že vás dovolenka karavanom môže vyjsť porovnateľne ako dovolenka lietadlom pri mori. Viac informácií v samostatnom článku.

Čo hovoríte na našu dovolenku v Slovinsku karavanom? Išli by ste aj vy? Napíšte nám. 🙂

8 komentárov

 1. Pingback: Dovolenka karavanom - podrobný návod, ako na to | Po vlastných

 2. Pingback: Slovinsko - Piran a okolie, tip na úžasný predĺžený víkend | Po vlastných

 3. Pingback: Cestovateľské zážitky, ktoré v roku 2019 musíte zažiť | Po vlastných

 4. Miriam Kobolová

  Dobrý deň, chcem poďakovať za miesto v campe Šobec, vybrali sme ho na základe tohoto článku a bolo mega 😉

 5. Dobry den Miriam, dakujeme pekne za komentar 🙂 Sme velmi radi, ze vam nase informacie pomohli a ze ste mali rovnaku super skusenost s tymto krasnym kempom 🙂

 6. Velmi napomocny itinerar, diky. Šˇ

Pridaj komentár