Nie je nič lepšie na spríjemnenie nekonečného Korona obdobia ako vybrať sa na výlet. Na „ozajstné“ cestovanie si budeme musieť ešte počkať a tak sme sa namiesto toho rozhodli spoznávať naše bezprostredné okolie vrámci Bratislavského kraja. Každý víkend podnikáme minimálne jeden mini-výlet na miesto, kde sme ešte neboli. A každý víkend sa nestačíme diviť, koľko pekných miest máme rovno „pod nosom“. Čítajte naše tipy na pekné výlety v okolí Bratislavy.
Lesopark Vrakuňa
Jeden by neveril, koľko pekných parkov sa nachádza v Bratislave. Jedným z nich je aj lesopark Vrakuňa, ktorý sa nám veľmi zapáčil a potešil super polohou priamo pri ramene Malého Dunaja. Vrakunský lesopark je ideálne miesto na strávenie dňa v prírode alebo s deckami na detských ihriskách, na opakačke, či posedkávaní v altánkoch, prípadne jazdení na neveľkej bikrosovej dráhe. Bonus na tomto mieste je drevená 17 metrová rozhľadňa, z ktorej si môžete vychutnať výhľady na okolie parku. Drevená rozhľadňa so šiestimi poschodiami sa nachádza hneď na začiatku parku a je príjemným spestrením. Pri výstupe na ňu buďte opatrní – je pomerne strmá. Na výlet do lesoparku Vrakuňa odporúčame zobrať bicykle, je tu niekoľko cyklotrás, ktorými sa môžete vydať pozdĺž ramien Dunaja. Vrakunský lesopark rozhodne odporúčame navštíviť!
Náučný chodník Na dobrej stope – Malinovo
V Malinove dávame do pozornosti príjemný výlet po náučnom chodníku – Na dobrej stope. Tento náučný chodník vznikol v roku 2017, má dĺžku približne 3 kilometre a vedie po rovinke v blízkosti Malého Dunaja. Má niekoľko zaujímavých zastávok, na ktorých sa rozhodne nebudete nudiť. Okrem náučných tabulí, je jednou zo zaujímavostí vyhliadka Hniezdo, ktorá vyrástla v korunách lužných lesov do vo výšky 7 metrov. Ďalej naďabíte na pekné prírodné detské ihrisko, kde sa môžu vaše decká (alebo aj vy :)) vyšantiť, prípadne posedieť v drevenom altánku a vychuntávať atmosféru Malého Dunaja. Náučný chodník má v topoľovom lese ešte jednu zaujímavú zastávku – je ňou Bobrí hrad. Ide o drevenú konštrukciu bobrej nory. Ozaj, vedeli ste, že bobor vodný je najväčší európsky hlodavec, ktorý dorastá až do dĺžky 100 centimetrov? Na návštevu bobrieho hradu stačí preliezť závoru, ktorá sa nachádza pri detskom ihrisku. A ako sa na Náučný chodník Na dobrej stope dostanete? Veľmi jednoducho. Zaparkujte pri cintoríne v Malinove a odiaľ sa vydáte po vlastných na koniec dediny, kde vás už informačné tabule zavedú na tú správnu stopu. Výlet sa dá bez problémov absolvovať aj s kočíkom.
Turistika – Jelenia Hora
Tipov na nenáročnú turistiku, ktorá nezaberie celý deň nie je nikdy dosť. Ďalším našim odporúčaním je výšľap na kopec Jelenia Hora. Na Jeleniu Horu sa štartuje priamo z obce Plavecký Mikuláš. Na cestu vás nasmeruje žltá turistická značka, ktorá vás navedie na cestu pomedzi polia až do lesa, kde sa následne napojíte na zelenú turistická značku (nájdete ju na ľavej strane cesty, trošku zašitú medzi stromami). Zelená turistická značka vás dovedie strmším kopcom priamo na Jeleniu Horu, odkiaľ je pekný výhľad na Malé Karpaty a v diaľke sa vypínajúci Plavecký hrad. Naspäť sa môžete vracať po tej istej trase alebo pokračovať ďalej a zvoliť si okruh späť do Plaveckého Mikuláša cez neznačené lesné cestičky (odporúčame stiahnúť Mapy.cz). Ak máte viac času, môžete si urobiť aj väčší okruh v Malých Karpatoch – tj. pokračovať ďalej po zelenej značke. Nám táto prechádzka s občerstvovacou pauzičkou zabrala cca 2,5 hodiny pohodovým tempom. Výlet je vhodný aj s deckami, väčšinou sa ide po rovnike a finišujúci stupák s trochou motivácie určite zvládnu.
Rozhľadňa na vrchu Kukla
Potulky za rozhľadňamni proste musia byť! Jasný cieľ, pekná prechádzka a ako bonus výhľad. Na neveľkú 12-metrovú rozhľadňu na vrchu Kukla, ktorý leží vo výške 564 m.n.m., sme sa vybrali zo smeru od Zochovej chaty, ktorá sa nachádza nad obcou Modra. Zaparkovali sme tesne pod Zochovou chatou, pri ceste na rázcestí Tri Kamene (nenápadný „priestor“ na zaparkovanie, nie je to označené parkovisko). Následne sme prešli na druhú stranu cesty, križovali potok a nasmerovali sa na náučný chodník – po modrej turistickej značke. Cestou sme videli aj Medvediu skalu a rôzne iné skalnaté zoskupenia. V úvode tento výlet obnáša strmšie stúpanie, no nech vás to neodradí, čoskoro sa dostanete na pozvoľný terén. Strmšia časť si vás opäť počká v závere, kde už budete na vrchu Kukla a pred vami sa bude vypínať rozhľadňa. Drevená rozhľadňa má dve poschodia a výstup na ňu je po strmších schodoch, tak buďte opatrní.
Pokiaľ sa späť z výletu nechcete vracať po tej istej trase, pokračujte daľej po modrej turistickej značke. Po dobrom výlete sa nezabudnite zastaviť na fantastickú kávu a koláč v Hollerung Harmonia. Výlet vám bude trvať približne 2,5-3 hodiny, zvládnete ho aj s deťmi. Možno budú na kopcovitejší terén trošku frfľať, tak si do batohu zbaľte viac sladkostí. 🙂
Tajomný Písaný Kameň
Bratislavský lesopark máme pomerne dobre preskúmaný, ale v lese nad Záhorskou Bystricou sme boli prvýkrát. Práve zo Záhorskej Bystrice sme sa totiž rozhodli vydať k cieľu cesty – k Písanému kameňu. Ide o pohraničný kameň ešte z roku 1600, kde je viditeľný erb Bratislavy. Na kameni nájdete aj číslo 11, ktoré údajne označuje poradie kameňa v línii pohraničných kameňov. Výlet sme začínali na konečnej zastávky „Strmé vŕšky“ v Záhorskej Bystrici. Odtiaľ sa treba vydať smerom hore po neznačenom chodníku až kým sa nedostanete na lesnú cestu označenú červenou a žltou turistickou značkou. Odtiaľ je Písaný kameň už len kúsok a pomocu mapy sa tam bez problémov dostanete (samotný Písany kameň nie je označený). Tu sme už spoznali miesta, kde chodíme pravidelne (kúsok odtiaľto je známa lúka Kačín). Výlet je nenáročnou prechádzkou po lese, väčšinu času po rovinke alebo do mierneho kopca. Nabudúce vyskúšame na bajkoch.
Aké sú vaše „skryté“ miesta, ktoré ste v poslednej dobe vo vašom regióne objavili?