Južná Morava – to je krásna príroda, zvlnené kopce posiate vinicami, vínne „sklípky“, kilometre cyklotrás, fantastické jedlo a pocit akoby ste boli v Toskánsku. Musíme sa s vami podeliť o labužnícky zážitok z víkendu na Južnej Morave. Spôsobil nám príval energie a bol jedným slovom dokonalý. Poďte po našich stopách a nebudete ľutovať.

Ubytovanie na Južnej Morave

Ako u nás býva zvykom – opäť sme sa vyhli hotelom a rušným turistickým miestam. Na ubytovanie sme si zvolili dedinku Kurdějov s rozprávkovou izbou v dome pani Hanky. Ubytovanie, terasa a prostredie mali pre nás presne atmosféru, ktorú máme radi – atmosféru domácej pohody. Za ubytovanie na dve noci pre dvoch zaplatíte 133 EUR. V cene máte kávu, na ubytovaní si môžete kúpiť vínko od lokálnych výrobcov.

Južná Morava - Kurdějov
Krásny dvor v našom ubytku Kurdějov 52
Južná Morava -naše ubytovanie
Takto vyzerá spálňa
Tip: Nabudúce plánujeme návštevu tohoto krásneho penziónu – Vinný tunel. Vyzerá dobre, no nie? 🙂
Južná Morava - Kurdějov
Kurdějov

Hoci je dedinka Kurdějov relatívne malá – nájdete tu všetko podstatné :-). Vínne sklepy, „hospodu“ Pod Radnicí a krásnu reštauráciu Barrio Gotico Cafe Kurdějov. Pochutnáte si v nej na tapasoch a výbornom víne. Bonus – krásna teraska s výhľad na kostol.

Južná Morava - Barrio Gotico Cafe Kurdějov
Barrio Gotico Cafe Kurdějov

Čo na Južnej Morave podniknúť

Bol by hriech ocitnúť sa na Južnej Morave a nesadnúť na bicykel! Ako sme spomínali – cyklotrás je v tejto oblasti množstvo. Veľmi pohodlná a nenáročná je moderná a pekne vybudovaná cyklotrasa (5124) okolo Věstonickej vodnej nádrže. Okruh lemujú krásne lužné lesy, zastávky na vínko či lavičky na pohodové posedávanie pri vode.

Tip: Ak máte chuť navštíviť aj iné časti Moravy, prečítajte si náš článok plný tipov o tom, čo vidieť a zažiť v Brne.
Na bajku okolo Věstonickej vodnej nádrže
Na bajku okolo Věstonickej vodnej nádrže

Vodnú nádrž sme chceli využiť na schladenie v horúcom dni. Voda sa nám však na kúpanie nezdala príliš lákavá. Šancu na kúpanie sme dali aj v časti nádrže Nové Mlýny – dolní, z kempu pri vjazde do Pavlova. Voda bola pre nás rovnako nevhodná.

Takto dopadnú premotivovaní cyklisti
Takto dopadnú premotivovaní cyklisti :)))

Samotný kemp sa nám však veľmi pozdával – ideál miesto pre tých, čo obľubujú spanie a atmošku v stane. Za vstup do kempu sme zaplatili 42 CZK/osoba – polebedili na tráve a ovlažili sa v sprche. V areáli si môžete požičať aj vodný bicykel či paddle board.

Pekný kemp pri Vodní nádrži Nové Mlýny
Pekný kemp pri Vodní nádrži Nové Mlýny, priamo pod Pavlovom.
Tip: Ak máte chuť na kúpačku – zablúďte do Aqualand Moravia. Pekné lokálne kúpalisko nájdete aj v dedinke Nemčičky.

Za návštevu rozhodne stojí aj dedinka Pavlov. Okrem vínnych sklepov a zastávky na kávu v miestnom podniku Sousedi sa tu nachádza aj unikátne múzeum – Archeopark Pavlov, v ktorom sa budete môcť vydať po stopách lovcov mamutov a dozvedieť sa zaujímavosti o jednej z najvýznamnejších pravekých lokalít na svete.

Prechádzka v Pavlove
Prechádzka v Pavlove

V Dolných Věstnoniciach sa nezabudnite zastaviť na super koláče či sendvič v kaviarni Kafana – Habánsky Dům.

Krásnym miestom sú aj Bořetice a prechádzka okolo vínnych sklepov či prechádzka k neďalekej rozhľadni Slunečná.

Zladenie vo farbe vinného "sklípku" čisto náhodné :-)
Zladenie vo farbe vinného „sklípku“ čisto náhodné 🙂
Tip: Ak vychytáte sezónu – zablúďte na levanduľové polia a potešte seba či svojich blízkych ručne nazbieranou levanduľou.

Povinnými zastávkami na potulkách Južnou Moravou je samozrejme mesto Mikulov a legendárny Lednicko – Valtický areál. Tieto miesta sme navštívili minulý rok. Zažili sme jazdu na konskom náhone po Lednicko – Valtickom areáli, plavbu loďkou a výhľad z minaretu. O rôznorodý program v areáli naozaj nie je núdza. Tieto miesta sú krásne a turisticky rušnejšie.

Južná Morava - Lednicko - Valtický areál
Lednicko – Valtický areál

Gastro zážitky na Južnej Morave

Okrem mnohých pohárov vínka sme neobišli ani miesta, kde sme ulahodili našim gurmánskym jazýčkom. V Kurdějove sa zastavte na tapas do spomínaného Barrio Gotico Cafe Kurdějov.

Rezervačku si rozhodne urobte na raňajky v Cafe Wine Bistro Dvorek v Bořeticiach. Krásne miesto, nebude sa vám odtiaľ chcieť odísť.

Café FARA v Klentnici vám vyrazí dych – atmoška, jedlo, prostredie a v neposlednom rade aj krásny penzión, kde sa môžete ubytovať.

Tak čo hovoríte na víkend na Južnej Morave? Kedy sa vydáte na potulky týmto krásnym krajom? My už opäť hľadáme voľný víkend nech sa na Južnú Moravu čoskoro vrátime. 🙂

Pridaj komentár