Ak radi lyžujete a máte chuť na kvalitné svahy dostupné za relatívne krátky čas (z Bratislavy cca 4h), región Ski Amadé je ideálnym miestom. Ide dohromady o 5 top rakúskych lyžiarskych oblastí v rámci 25 dedín, spolu ponúkajúcich až 270 lanoviek a 760 svahov, všetko zahrnuté v cene jedného skipasu.

My sme sa rozhodli pre oblasť neďaleko Salzburgu (Salzburger Sportwelt), konkrétne sme lyžovali v strediskách Flachau, Wagrain a Zauchensee.

Tentokrát nám na jarnú lyžovačku musel stačiť iba predĺžený víkend – stálo nás to jeden deň dovolenky a lyžovali sme takmer 3 plné dni. Veď čítajte, čo môžete očakávať.

Ubytovanie

Nájsť v Rakúsku ubytovanie za slušný peniaz (obzvlášť keď ho hľadáte na poslednú chvíľu) je poriadna fuška. Nakoniec sa nám podarilo nájsť ubytovanie v dedinke Eben im Pongau situované pri ceste (asi 6km od zjadoviek) odkiaľ bol veľmi dobrý vjazd na diaľnicu k strediskám.

Prenajali sme si starší, ale krásne zrekonštruovaný apartmán s kapacitou 5 ľudí za 270 EUR na 3 noci. Na predĺženom víkende sme boli nakoniec len traja a ubytko nás vyšlo – 90 EUR / 3 noci / osoba čo je na rakúske pomery celkom dobrá cena (treba si pripočítať ešte miestnu daň 1,30 EUR osoba / deň). Nezabudnite mať pri sebe hotovosť, ubytovanie sa nedá platiť kartou.

Ubytovanie hodnotíme ako perfektne čisté, voňavé. Hoci bolo pri ceste – bolo tiché a jeho poloha je veľké plus. Pre 5 ľudí možno trošku tesné (gauč v jedálenskej časti), no na pár dní zvládnuteľné. Odporúčame.

Pokiaľ by ste išli lyžovať len vo dvojici – pokukovali sme po ubytku cez Airbnb. Dokonca aj s raňajkami v cene.

Ubytovanie, ktoré vrelo odporúčame
Ubytovanie, ktoré vrelo odporúčame

Skipas Amadé

Kupovali sme si dvojdenný skipas (na piatok a sobotu) za 102,50 EUR + 3 EUR záloha na kartičku. V nedeľu sme lyžovali na poldennom skipase – platí do 13.00 a stojí 41,40 EUR. Za jednodenný skipas zaplatíte 51,50 EUR. Pôvodne sme zvažovali kúpiť trojdenný lístok za 153 EUR, no nakoniec sme kombináciou 2,5 denného Skipasu ušetrili okolo 10 EUR. Vylyžovaní sme boli do sýta, poobedný svah je už aj tak skôr trápenie. Skipas Amadé platí vo všetkých spomínaných strediskách, ktoré sme navštívili.

Stredisko Flachau a Wagrain

V piatok sme zahájili lyžovačku v stredisku Flachau a okolo obeda sme sa presunuli do Wagrain. Flachau a Wagrain sú strediská susediace vedľa seba, prepojené veľkou lanovkou G-Link, s kapacitou 130 ľudí.

Vo Flachau sa nám lyžovalo dobre, hoci slniečko urobilo so svahom svoje 🙂 Primárne sme lyžovali na úplnom vrchu – na čiernej zjazdovke (zjazdovka 24b). Mimochodom je tu krásna reštika s lehátkami a hojdacou sieťou.

Aj vo Flachau aj Wagrain sa to na každom kroku hemží krásnymi drevenými reštauráciami s lehátkami. Bolo celkom náročné odolať týmto nástrahám a lyžovať 🙂 (obzvlášť keď krásne slnečné počasie lákalo na posedkávanie v bufáči 🙂

Pozor – v žiadnej reštaurácii sa nedalo platiť kartou!!! Samozrejme, že sme nekontrolovali všetky, no určite si vyberte hotovosť. Bankomaty boli k dispozícii na každom parkovisku.

Zjazdovky a výhľady vo Flachau
Zjazdovky a výhľady vo Flachau

Stredisko Zauchensee a Flachauwinkl

Vďaka univerzálnym skipasom Amadé sme v sobotu vyrážali zo strediska Flachauwinkl, kde sme dali pár jázd a neskôr prelyžovali do Zauchensee.

Dlhé a široké pohodové zjazdovky v Zauchensee sme si ihneď obľúbili (zjazdovky 9 a 2). Vyskúšali sme aj ľavú stranu kopca, kde odporúčame zjazdovku 11 s kotvou na ktorej je málo ľudí.

Stredisko Zauchensee nám na lyžovanie vyhovovalo najviac. V nedeľu ráno sme sa priviezli priamo do Zauchensee, (cca 24km od nášho ubytovania). Bola to najvýhodnejšia kombinácia – intenzívne sme lyžovali do 13:00 (kým nevypršala platnosť skipasov), končili obedom na svahu a neboli sme odkázaní na lanovku, ktorá by nás vyviezla  zo Zauchensee do Flachauwinkl. Nedeľu sme končili na ľavej strane kopca na svahu s kotvou (zjazdovka 11). Mimochodom – na tejto zjazdovke nie sú turnikety na kontrolu skipasov, takže ak ste odvážni, môžete lyžovať aj po vypršaní vášho skipasu. Pozor však na pokuty – robia námatkové kontroly a takáto jazda by vás mohla vyjsť až na 250 EUR.

Na neskoré obedy sa nám osvedčila reštaurácii Sonnalm – kde fantasticky varia. Odporúčame Chilli con Carne, zemiakovú panvičku a samozrejme rízek 🙂 Ani v tejto reštaurácií sa nedá platiť kartou – zoberte si hotovosť!!!

Zauchensee sme si zamilovali
Zauchensee sme si zamilovali

Sobotný wellness v Therme Amadé

Vstup do wellness centra + saunového sveta vás na 2 hodiny vyjde 19 EUR. Pokiaľ sa zdržíte dlhšie – za každú začatú pol hodinu doplatíte navyše 1,50 EUR. Ak chcete navštíviť len spa – za 2 hodiny zaplatíte 16 EUR. Viac info k cenám sa dozviete tu.

Nezabudnite si so sebou priniesť vlastné uteráky, prípadne župan. Ani pri vstupe do sauny nie je uterák či plachta v cene. Za požičanie uteráka zaplatíte 3 EUR.

V bazénovom svete máte k dispozícií vnútorný bazén – púšťajú aj umelé vlny, vonkajší bazén, plavecký bazén, 3 tobogány (jeden nefungoval) a dve teplé výrivky. Dokonca sme zažili aj svetelnú show v bazéne. Čo vnímame negatívne – do bazénov vidno cez priehľadné sklo od recepcie.

V saunovom svete máte k dispozícií niekoľko vnútorných a vonajších sáun, rovnako tak výrivku a bazén aj s prechodom von. V celom saunovom svete je zakázaný pohyb v plavkách. Saunový svet je spojený aj s barom v časti kde sú lehátka na odpočívanie, čo nás pri oddychu rušilo.

Jarná lyžovačka na jednotku

Našej jarnej lyžovačke nie je čo vyčítať. Mali sme krásne počasie, teplé jarné slniečko a na naše prekvapenie v piatok a v nedeľu aj málo ľudí na svahoch.

Výlet sme zakončili v dedinke Altenmarkt na zaslúženej káve a štrúdli s vanilkovým pudingom v krásnej a chutnej reštaurácií Rosner a mohli vyraziť domov. 🙂

Na záver dopĺňame orientačné ceny v strediskách. Čo si budeme hovoriť- ceny v Rakúsku nie sú úplne „ľudové“.:-)

Orientačné ceny

  • rezeň 12, 20 EUR
  • chilli con carne – 9,90 (vo Flachau aj viac okolo 12,50)
  • kapučíno 3,30 EUR
  • štrúdla 4,80 EUR
  • voda s citrónom cca 3,70 EUR
  • sóda s jablkovým džúsom 3,90 EUR
  • polievka okolo 5 EUR
  • radler 3,90 EUR

Tak čo, stihnete ešte tento rok aj vy jarnú lyžovačku? Máte pre nás tipy na overené strediská?

Pridaj komentár