Filipíny, so svojimi viac ako 7000 ostrovmi v teplom Indickom oceáne, ponúkaju nekonečne veľa možností pre oddych na pláži a kúpanie v mori. Vzhľadom na naše časové možnosti sme sa počas dovolenky na Filipínach rozhodovali pre tú najlepšiu z nich. Po dôkladnom zvážení padla voľba na ostrov Palawan – top destináciu na Filipínach pre „island hopping“ – výlety a plavby loďkami po okolitých miniostrovčekoch, objavovanie skrytých lagún, šnorchlovanie a kúpanie na nádherných plážach s bielym pieskom. Tu je náš výber 5 najkrajších pláží na Palawane, kde sa zaručene budete cítiť ako v raji. 🙂

5 – El Nido, pláž Las Cabanas (Maremegmeg)

Každý, kto príde na Palawan, smeruje do El Nida. Nie preto, že by El Nido bolo samo o sebe pekné miesto (skôr naopak), ale preto, že je hlavným východzím bodom k Bacuitským ostrovom (Bacuit Archipelago), ktoré sú najväčším lákadlom na Palawane. V každom prípade, keď tu už budete, stojí za to preskúmať aj jeho okolie. Najdostupnejšia pláž pre všetkých, čo prídu do El Nida je Las Cabanas. Z centra El Nida vás na ňu dovezie trojkolka za 150 PHP. Na to, že je táto pláž pomerne blízko, je čistá a nie je preplnená (je dosť dlhá). Odporúčame romantický západ slnka a večeru v reštaurácii na konci pláže.

Romantika na pláži Las Cabanas, El Nido, Filpíny
Romantika na pláži Las Cabanas, El Nido, Filpíny

4 – Pláž Nacpan (Nacpan beach)

Krásna pláž Nacpan je z El Nida dostupná trojkolkou (cca hodinu). Šofér tam na vás bude celý deň čakať, takže si prichystajte približne 3000 PHP. Lacnejší variant je prenajať si skútre. Odvážnejší môžu vyskúšať aj bajky, ale treba počítať s tým, že je to cca 20km po kopcovitom teréne. Cestou na pláž sa môžete zastaviť vykúpať aj na Nagkalit-kalit vodopádoch.

Pláž Nacpan (Nacpan beach), El Nido, Filipíny
Pláž Nacpan (Nacpan beach), El Nido, Filipíny

3 – Bacuit Archipelago (ostrovčeky v zálive Bacuit)

Tieto pláže sú dostupné už iba loďkami z El Nida. V každom prípade, do El Nida sa chodí práve kvôli nim, takže neváhajte ani sekundu. Doslova v každom hoteli a každom „stánku“ v El Nide vám ponúknu nejaký variant celodenného „island-hoppingu“. Ktorýkoľvek si vyberiete, nebudete ľutovať. Pýtajte sa a rozhodnite sa podľa vašich preferencií. Niektoré sú zamerané viac na kúpanie na plážach, niektoré na objavovanie skyrtých lagún a šnorchlovanie. Výlety stoja 1200 – 1400 PHP (ceny sú regulované, takže sa nedá zjednávať). V cene je aj super obed (grilovaná čerstvá ryba, kuracie aj bravčové mäsko, ryža, šalát, ovocie) a šnorchel s maskou. Nezabudnite si so sebou zobrať veľa vody a krém na opaľovanie. My sme si požičali aj neoprénové topánky (kvôli koralom) – silno odporúčame! Dostupné sú aj výlety s prenocovaním. Môžu byť super, ale žiaľ nemali sme čas ich vyskúšať.

Ostrovčeky, pláže a lagúny v zálive Bacuit, El Nido, Filipíny
Ostrovčeky, pláže a lagúny v zálive Bacuit, El Nido, Filipíny

2 – Port Barton

Ak túžite po väčšej romantike a menšom počte turistov, táto (pôvodne rybárska) dedinka je stvorená pre vás. Budete mať pocit, že sa tu zastavil čas. Pláž sama o sebe je veľmi pekná, ale samozrejme – rovnako ako v El Nide – aj tu si môžete vybaviť island hopping po okolitých ostrovčekoch. Nám sa tu island hopping páčil ešte viac ako v El Nide. Ak budete mať šťastie, celú loď budete mať sami pre seba. Na ostrovčekoch s vami budú maximálne 2-3 ďalšie posádky, takže sa s nikým nebudete tlačiť a na bielych plážach sa budete vyvaľovať prakticky sami 🙂 Ďalšou výhodou je nižšia cena.

Pláž v Port Barton, Filipíny
Pláž v Port Barton, Filipíny

1 – Súkromná pláž na Albaguen Island

Keď budete v Port Bartone, vybavte si ubytko na jednom z okolitých ostrovov. My sme sa rozhodli pre Albaguen Island (konkrétne Blue Cove resort). Čistá romantika – elektrinu vyrába generátor iba 4 hodiny ráno a 4 hodiny večer 🙂 Mali sme to šťastie, že v celom “rezorte” (rozumej 6 bungalovov postavených z palmových listov) sme boli prakticky sami. V noci po desiatej je absolútna tma a jediné čo budete počuť je šum mora. Cez deň oddychujte na pláži v hojdacej sieti pod palmami, alebo si požičajte morský kajak a dopravte sa na jednu z okolitých súkromných plážičiek. TOP zážitok!

Náš "privátny" ostrov, pláž a chatka, v ktorej sme bývali. Albaguen Island, Filipíny
Náš „privátny“ ostrov, pláž a chatka, v ktorej sme bývali. Albaguen Island, Filipíny

Tak čo, kedy vyrážate? 🙂 Ak vás zaujímajú nejaké ďalšie informácie, ktoré sme zabudli spomenúť, napíšte nám do komentárov.

 

Pridaj komentár