Tohtoročnú Veľkú noc sme sa opäť rozhodli osláviť cestovaním 🙂 Našou destináciou bol tentokrát Dublin, kam sme prišli navštíviť kamošov. Keď sme bookovali letenky, v kútiku duše sme dúfali, že nám zapraje aj počasie a bude svietiť slniečko. Hoci slniečko takmer nesvietilo a bola riadna zima, výlet sme si užili parádne 🙂 Čítajte naše tipy čo vidieť a zažiť v Dubline počas predĺženého víkendu.

Letenka a cesta do Dublinu

Do Dublinu sme leteli z Bratislavy cez Ryanair v piatok skoro ráno (6:45), čo bolo síce náročné na vstávanie, no získali sme tak jeden plnohodnotný deň v Dubline navyše. O termíny letov nie je núdza, Ryanair lieta z Bratislavy do Dublinu každý deň. Ceny leteniek sú rôzne – nedávano sme videli víkendové lety za cca 80 EUR. Nás v tomto termíne vyšli na 160 EUR za osobu.

Tento pohľad jednoducho milujeme
Tento pohľad jednoducho milujeme

Centrum Dublinu

Dublin je hlavným a zároveň najväčším mestom Írska – žije tu niečo vyše jedného milióna obyvateľov. Geograficky je mesto rozdelené skoro presne na dve polovice riekou Liffey, ktorá sa vlieva do Írskeho mora. Centrum Dublinu sa sústredí práve okolo tejto rieky a je veľké tak akurát – v pohode sa dá zvládnuť celé „na pešo“.
Prvý deň sme začali na jednej z najväčších ulíc – O’Connell Street  na ktorú natrafíte veľmi jednoducho – stačí sa orientovať podľa 120 metrov vysokého monumentu Spire of Dublin, ktorý určite nepriehliadnete.

Spire of Dublin je taký vysoký, že sa skrátka nezmestí do zabéru :)
Spire of Dublin je taký vysoký, že sa skrátka nezmestí do zabéru 🙂

Ďalej naše kroky smerovali do najbližšieho obchodu s dáždnikmi 🙂 Vyzbrojení proti dažďu sme pokračovali prechádzkou pozdĺž rieky Liffey. Zastavili sme sa na hradnom námestí a zvažovali aj návštevu hradu (Dublin Castle). Nakoniec sme sa však rozhodli ďalej túlať mestom. Nazreli sme aspoň do hradných záhrad, ktoré sú zadarmo. Pokiaľ by ste mali chuť na prehliadku hradu, za vstup s audio sprievodcom zaplatíte 7 EUR / dospelý.

Farebný pohľad z hradných záhrad
Farebný pohľad z hradných záhrad

Pokračovali sme smerom ku Christ Church Cathedral. Vstup do katedrály stojí 7 EUR / dospelý. Ďalšou zastávkou bol park St Stephen’s Greenktorý bol krásne upravený, miestami aj rozkvitnutý a voňavý. Aspoň na chvíľu sme cítili jar :).

Christ Church Cathedral, Dublin
Christ Church Cathedral, Dublin

Výlet do Dublinu by nebol kompletný, ak by sme sa nezastavili v Trinity College, jednej z najstarších a najlepších univerzít v Európe. Univerzita sa pýši krásnym areálom a parkom, v ktorom môžete stráviť príjemný čas. Môžete tiež nazrieť do monumentálnej Starej knižnice (Old Library) a prezrieť si slávnu knihu Book of Kells. V týždni je knižnica prístupná od 8:30 do 17:00, v nedeľu od 9:30. Počas obdobia október-apríl sú brány knižnice otvorené od 9:30 do 17:00, v nedeľu od 12:00 do 16:30. Vstup na osobu je 14 EUROdporúčame lístky kúpiť online, vyhnete sa tak dlhým radom.

Ďalšie tipy čo vidieť v centre Dublinu

Ak chcete priehliadku centra mesta absolvovať trošku netradične, vyskúšajte „obojživelné auto“ – Viking Splash. Jazdí za každého počasia či už po meste alebo na vode :).

Milovníci piva neobíďte prehliadku pivovaru Guinness. Lístky booknete online, cena lístka sa pohybuje je od 17,50 EUR – 22,50 EUR,  závisí v akom čase si prehliadku objednáte. V cene lístka je samozrejme aj pravá Guinness koštofka.

Ak pred pivom radšej uprednostňujete niečo tvrdšie, nechajte sa zlákať vôňou a chuťou príbehu o pravej írskej Jameson Whiskey alebo sa rovno naučte vyrábať koktejly z whiskey. 🙂 Taktiež odporúčame kúpiť lístky online. 

Pokiaľ chcete navštíviť v Dubline viac atrakcií, môžete si kúpiť Dublin Pass. V cene máte okrem voľných vstupov na top atrakcie aj Hop on, hop off bus a fast track, čím ušeríte čas. Dublin Pass začína na 59 EUR /  jednodňový, až po 114 EUR / 5 dňový / dospelá osoba.

Tip na dobrú kávu a niečo pod zub

Ľúbite sendviče minimálne tak ako Danko? 🙂 Navštívte Deli 147, neoľutujete. Ak budete mať štastie, chytíte aj flek na sedenie, ináč si sendvič budete musieť zobrať so sebou. Kávu si tu radšej nedávajte. (odskúšané 🙂 )

Výbornú kávu (a koláčik) sme si vychutnali v útulnej kaviarničke Dolce Sicily (v uličke neďaleko od parku St Stephens Green).

Malahide Castle a Howth Cliff Walk

Ďalší deň sme sa rozhodli navštíviť hrad Malahide, kde vyše 800 rokov žila a vládla rodina Talbotovcov. Hrad sa nachádza v rovnomennom mestečku, kúsok na sever od Dublinu. Pohodlne sa sem dostanete vlakom DART. Okolo hradu sa rozprestierajú krásne záhrady, v lete to musí byť ešte o niečo krajší zážitok. Prehliadka hradu trvá cca 50 minút. Za vstupné do hradu na osobu zaplatíe 12,50 EUR. Pokiaľ chcete navštíviť len záhrady – cena je 7,50 EUR / osoba. Ak sem idete aj s deťmi – je tu super ihrisko, určite sa na ňom na chvíľu zastavte.

Malahide Castle
Malahide Castle

Po vyhliadke hradu sme sa vrátili do Dublinu a navštívli prístav Howth, kde sme si dali parádne čerstvé fish & chips v Octopussy´s Seafood Tapas Restaurant.  Mimochodom – v prístave si môžete kúpiť aj čerstvé rybky, kaviár či údeného lososa.

Po geniálnom jedle sme sa prešli po známej Cliff Walk, kde je niekoľko možností na prechádzky – od kratšieho 1,5h okruhu, po náročnejší 3 hodinový. V prístave je turistické centrum, kde máte k dispozícií mapky trekov a všetky dôležité informácie o výletoch v okolí.

Priamo z prístavu sa môžete vybrať na výlet loďou – napríklad so spoločnosťou Dublin Bay Cruises či Island Ferries. Ceny výletov a aj dĺžky plavieb sú rôzne – od 10 EUR do desiatok EUR za niekoľkohodinový výlet. Loďku sa dostanete aj priamo do centra mesta.

V prípade, že máte radi prístavy tak ako my – tip na ďaľšie super miesto je Dun Laoghairekde si môžete požičať paddle – boardy a zažiť zábavu priamo na vode alebo sa len tak poprechádzať v neďalekom People´s Park.

Prechádzka v Phoenix parku a Národné múzeum

Náš posledný deň sme sa rozhodli stráviť v najväčšom mestskom parku v Európe – Phoenix ParkPark sa nachádza približne 6 km od hlavného centra a dostanete sa do neho pomerne jednoducho – busom či vlakom.

V parku sa dajú požičať bicykle, takže o „dopravu“ v parku je postarané. Azda najväčšou „vychytávkou“ parku sú stáda jeleňov, ktoré v parku žijú a môžete ich voľne pozorovať. Hoci sú zvyknuté na ľudí, pozorovanie odporúčame len z bezpečenej vzdialenosti, kŕmenie je samozrejme zakázané. My sme navštívili aj časť parku Farmleighkde sa konajú víkendové farmárske trhy, nezabudnite sa tu zastaviť na fantastický hot dog. 😎

Po prechádzke na čerstvom vzduchu sme sa presunuli opäť do centra Dublinu – zohriať sa v Národnom múzeu. Zohriatie sa síce nekonalo (v múzeu nekúrili), no videli sme zaujímavú prehliadku živočíchov – odporúčame navštíviť najmä s deťmi.

Vstup do múzea je zadarmo, pre verejnosť je prístupné každý deň okrem pondelka v čase od 10:00 do 17:00. V nedeľu múzeum otvárajú až v popoludňajších hodinách – o 14:00. Ak ste fanúšikmi umenia – vedľa múzea sa nachádza Národná Galéria. Vstup na špeciálne výstavy môže byť spoplatnený, trvalá vystavená expozícia je prístupná verejnosti zdarma. Galéria je otvorená počas celého týždňa, vo štvrtky dokonca do 20:15.

Tak teda Dublin či Trublin?
Tak teda Dublin či Trublin?

A aký je Dublin?

Príjemné malé-veľké mesto plné krásnych parkov a zelene. Veľa indoorových a outdoorových možností ako tráviť čas. Myslíme si, že za každého počasia má toto miesto svoje čaro a už sa tešíme ako jeho ďalšie zákutia a krásne okolie prebádame v lete. Po tomto predĺženom víkende sme sa rozhodli zaradiť nielen krásy Dublinu, ale aj írskej okolitej prírody, na náš cestovateľský zoznam  🙂 A čo vy?

Pridaj komentár