Vedieť koľko to celé bude stáť, je jedna zo základných otázok, ktorú každý z nás pred dovolenkou rieši. Veľa ľudí má predstavu, že cestovanie do „ďalekých krajín“ je veľmi drahá záležitosť. Budete možno prekvapení, ale s trochou plánovania to tak vôbec nemusí byť.

V skutočnosti vás dva týždne na exotickej Srí Lanke môžu vyjsť menej, ako dva týždne klasickej „all inclusive“ dovolenky kdekoľvek v Európe. Podstatné je zabudnúť na cestovku a vziať cestovanie doslova do vlastných rúk 🙂

V tomto článku vám poradíme, ako jednoducho naplánovať financovanie (rozpočet) vašej dovolenky na vlastnú päsť s cieľom neminúť na dovolenke viac, ako si môžete dovoliť. Najväčšou výhodou cestovania na vlastnú päsť je to, že všetko – a teda aj výsledná cena dovolenky – je len a len vo vašich rukách.

Čítajte aj: Päť krokov ako si splniť vlastnú dovolenku snov

Hlavné výhody dobrého plánovania rozpočtu dovolenky

Prečo vôbec venovať svoj vzácny čas nejakému plánovaniu?

Lebo:

  1. Budete dopredu vedieť, koľko peňazí na dovolenku NAOZAJ potrebujete. Ak je to menej ako si v danom momente môžete dovoliť, viete si vypočítať ako dlho na dovolenku ešte potrebujete šetriť.
  2. Vďaka plánovaniu si spravíte prehľad cien v krajine, ktorú sa chystáte navšťíviť, ešte pred tým ako vycestujete. To znamená, že na dovolenke vás už niečo len tak ľahko neprekvapí a nenecháte sa nachytať nevýhodnými ponukami, ktoré na vás budú striehnuť na každom kroku.
  3. Viete si adekvátne nastaviť štandard dovolenky presne taký, aký vyhovuje vám. Je len na vás, či budete spať v hosteloch, alebo 5 hviezdičkových hoteloch.

Trocha teórie na začiatok

Treba si uvedomiť, že každý rozpočet má vždy dve zložky.

  1. Fixné náklady
  2. Variabilné náklady

Fuuuu, znie to ako z nejakej učebnice ekonómie, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Takže nezúfajte a čítajte ďalej 🙂

Fixné náklady sú všetky náklady, ktoré zaplatiť jednoducho musíte. Bez nich by sa žiadna dovolenka nekonala. Jediné, čo vám ostáva, je snaha o ich minimalizáciu (samozrejme, pozrieme sa ako na to).

Medzi fixné náklady patrí:

  • Doprava do vašej dovolenkovej destinácie (inými slovami, cena letenky)
  • Poistenie (bez neho neodchádzajte!)
  • Predom plánované transfery v mieste dovolenky (také, ktoré musíte absolvovať)
  • Počiatočné investície do špeciálnej výbavy (napríklad batoh, topánky, atď)
  • Víza (ak sú potrebné)

No a variabilné náklady sú v podstate všetky ostatné. Ich spoločným menovateľom je to, že nad ich výškou máte oveľa väčšiu kontrolu. Ale hlavne – čím viac prostriedkov si v rozpočte viete na variabilné náklady vyčleniť, tým viac si vašu dovolenku môžete vychutať! 🙂

Medzi variabilné náklady patrí:

  • Ubytovanie
  • Strava
  • Vstupné do pamiatok a národných parkov
  • Vstupné na atrakcie (výlet loďou na super ostrov, potápačský kurz, atď.)
  • Vreckové (na kávu, na zmrzlinu, na pivko, na lehátko na pláži, atď.)
  • Suveníry a iné zbytočnosti 🙂

Začíname plánovať rozpočet dovolenky

Tak, keď už máme teóriu za sebou, môžeme začať so samotným plánovaním rozpočtu.

Najviac času zaberie prieskum cien. O niektorých položkách máte od začiatku jasnú predstavu (napríklad ceny za víza, alebo vstupné do pamiatok sa dajú zistiť veľmi ľahko), iným budete musieť venovať viac času (letenka, ubytovanie, doprava,…).

Keď už máte prehľad o cenách, naplánovanie rozpočtu je veľmi jednoduché:

  1. Spočítame všetky fixné náklady: cenu za letenky, víza, poistenie, atď. 
  2. Nastavíme si (odhadneme) denný limit – priemernú výšku variabilných nákladov na jeden deň. Samozrejme, najväčšiu časť bude tvoriť ubytovanie a strava, ale nesmieme zabudnúť ani na ostatné náklady. Ako základ môže slúžiť náš zoznam vyššie, ale veľmi závisí od vašej konkrétnej dovolenky – kam a kvôli čomu na ňu idete. Na záver odporúčame odhad zvýšiť min. o 10%, čo bude slúžiť ako rezerva na neočakávané náklady počas dovolenky.
  3. Denný limit vynásobíme počtom dní, ktoré budeme na dovolenke a získame odhad variabilných nákladov na celú dovolenku.
  4. Ako už vieme, finálny rozpočet je súčtom fixných a variabilných nákladov – toto je výsledná suma, ktorú potrebujete na vašu dovolenku.

Samozrejme, „matematika zo základnej školy“, poviete si. Ale je dobré si uvedomiť – a opäť to chceme zdôrazniť – kým fixné náklady môžete ovplyvniť len veľmi obmedzene (skoro vôbec), nad variabilnými nákladmi máte oveľa väčšiu kontrolu. Závisí od vašich finančných možností, koľko prostriedkov si vyčleníte na ubytovanie, stravu, pamiatky, atrakcie, národné parky, vreckové…

Ak vám variabilná časť rozpočtu vychádza veľmi vysoká, máte dve možnosti:

  1. Rozhodnete sa uskromniť a znížite ju (v preklade to znamená budete bývať jednoduchšie, jesť menej, prípadne neuvidíte všetko čo by ste chceli…),
  2. Alebo sa rozhodnete zachovať štandard a raďšej začnete viac šetriť (a prípadne oddialite odchod na dovolenku).

Je to vaše rozhodnutie!

A teraz to najpodstatnejšie – ako čo najviac ušetriť

1. Letenka

Vzhľadom na to, že letenka bude tvoriť jednu z najväčších položiek vásho rozpočtu, treba jej venovať dostatok pozornosti. Cena letenky bude veľmi závisieť od vašej flexibility, ale aj keď máte striktné časové obmedzenia, nezúfajte. My sa napríklad do našich ciest vždy snažíme „vtesnať“ aspoň jeden sviatok a všetky priľahlé víkendy, aby sme maximalizovali počet dní voľna a minimalizovali nutný počet dní dovolenky. O flexibilite sa teda v tomto prípade nedá hovoriť, napriek tomu sme doteraz vždy leteli za veľmi slušné ceny.

Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo – čím skôr letenku kúpite, tým lacnejšia bude. Nám sa osvedčilo kupovať letenky približne 4 až 5 mesiacov dopredu. Vtedy už viete dobre zafixovať termín dovolenky a ceny leteniek nebudú neprimerane vysoké. Nezabudnite s prieskumom cien okolitých termínov. Víkendové lety bývajú vo všeobecnosti drahšie ako lety v strede týždňa.

Ďalší faktor, ktorý vplýva na cenu letenky je počet prestupov. Zvážte si, či vám ušetrenie x EUR stojí za to, že budete musieť viac prestupovať a dlhšie cestovať, prípadne letieť zo vzdialenejšieho letiska. My vždy radšej volíme kratšie lety, aby sme mohli byť čo najdlhšie v cieľovej destinácii. Ak ale čas nehrá proti vám, je to dobrá možnosť ako trochu ušetriť.

O tom, ako získať čo najlacnejšie letenky sa už na slovenských internetoch popísalo veľa. Tu je zoznam webov, cez ktoré letenky vyhľadávame my:

Mnohé ponúkajú aj nastavenie agentov – sledovanie vývoja cien vami vybranej letenky, čo je perfektná vec a vrelo ju odporúčame.

Hurá, máme letenky do Ríma
Hurá, máme letenky do Ríma

2. Ubytovanie

OK letenku už máte. V ďalšom kroku je potrebné odhadnúť koľko peňazí miniete na strechu nad hlavou. Existuje množstvo portálov, ktoré môžete použiť na rezerváciu (resp. overenia ceny) ubytovania, ktoré zodpovedajú vášmu štandardu. Niekomu nevadí spať v hosteli s ďalšími 10 dobrodruhmi na izbe a sprchou o poschodie vyššie. Niekomu nevadí spať v stane. A niekto sa nezaobíde bez 4 hviezdičkového hotela s raňajkami do postele. V každom prípade, majte dopredu zarezervovanú minimálne prvú noc vo vašej cieľovej destinácii. Rozhodne tak ale nemusíte rezervovať dopredu celý pobyt. Čím dlhšie v danej krajine budete, tým lepšiu predstavu budete mať, čo za vaše peniaze dostanete. Častokrát tiež na mieste dokážete zjednať lepšiu cenu. Pre naplánovanie rozpočtu je však dôležité spraviť si prieskum, aby ste vedeli odhadnúť výšku variabilných nákladov. Nakoniec možno niektoré noci ušetríte, a inokedy sa rozhýčkate a doprajete si väčší luxus.

Tu je zoznam webov, cez ktoré ubytovanie vyhľadávame my:

  • Booking.com – jedna z najväčších databáz ubytovania po celom svete. Rada: pozorne sledujte recenzie ostatných návštevníkov a nikdy nechoďte do hotela, ktorý má horšie hodnotenie ako 6. Pozor, rezervujte si vaše ubytovanie cez tento link a získajte pre seba zľavu 15US$ z vašej rezervácie! 
  • Airbnb.com – perfektná alternatíva ku klasickým hotelom, často za oveľa lepšie ceny. Môžete sa rozhodnúť, či chcete spať v izbe v „podnájme“ u domácich, alebo v samostatnom apartmáne, ktorý je celý iba váš.
  • Agoda.com – výborná stránka na vyhľadávanie ubytka v Ázii.
Je na vás, či sa rozhodnete ubytovať v 5* Sheratone (Portugalsko)...
Je na vás, či sa rozhodnete ubytovať v 5* Sheratone (Portugalsko)…
...alebo v slamenej chatke na pláži (Filipíny).
…alebo v slamenej chatke na pláži (Filipíny).

Na záver ešte na tip na vyčerpávajúci zoznam snáď všetkých možností ako hľadať ubytovanie vo svete.

3. Strava

Opäť závisí od vašich preferencií. Pri extrémnom šetrení sa dá vydržať dva týždne na paštétach a horalkách, my si však myslíme, že krajiny treba spoznávať aj cez chuťové bunky. Netreba ísť do najdrahších reštaurácií, častokrát si oveľa lepšie pochutíte na vychytenom lokálnom streetfoode (stačí si vybrať ten, kde je veľa ľudí).

Na zorientovanie sa v cenách a výbere jedál používame vždy naše obľúbené „lonelyplanetky“.

Námestie Jemaa el-Fna v marockom Marakéši sa večer mení na jednu veľkú open-air reštauráciu.
Námestie Jemaa el-Fna v marockom Marakéši sa večer mení na jednu veľkú open-air reštauráciu.

OK, rozpočet máme naplánovaný, čo ďalej?

Gratulujeme! Môžete s kľudným svedomím vyraziť na vašu vysnívanú dovolenku 🙂 Nezabúdajte však, že ani najlepší rozpočet vám nepomôže, ak sa ho v realite nebudete naozaj aj držať…

Ako už viete, najdôležitejšie bude, aby ste si „ukontrolovali“ skutočnú výšku vašich denných nákladov – inými slovami, aby ste „neprešvihli“ váš denný limit. Chce to trocha sebakontroly, ale je to veľmi jednoduché.

Najideálnejšie bude, ak si každý váš výdavok budete hneď zapisovať. Tento jednoduchý mikro-návyk vás uchráni pred neplánovaným navýšením nákladov. Samozrejme, niektoré dni sa vám môže stať, že miniete trochu viac, ako ste plánovali. Dobrá správa je, že ďalší deň máte na kompenzáciu. Takže ak ste dnes minuli napríklad o 20 EUR viac, zajtra znížte váš denný limit o túto čiastku. Odoprite si zmrzlinu a pivo si kúpte namiesto v bare v obchode… Inokedy to môže vypáliť naopak (to je ten lepší prípad). Ak ste minuli menej ako je váš denný limit, odporúčame navýšť rezervu. Ak všetko pôjde OK a na rezervu celý čas nesiahnete, na záver dovolenky si môžete dopriať 🙂

Tak čo, už máte váš vlastný dovolenkový rozpočet hotový? Zabudli sme na niečo dôležité? Máte nejaké vaše tipy a triky ako plánovať a potom aj dodržiavať rozpočet na dovolenke? Dajte nám vedieť! 🙂

Jeden komentár

  1. Pingback: Tanzánia na vlastnú päsť - všetko čo potrebujete vedieť | Po vlastných

Pridaj komentár