Dovolenka karavanom? Áno alebo nie? My sme si splnili náš detský sen, požicali si karavan a vydali na úžasnú letnú dovolenku do Slovinska. Nevedeli sme čo nás čaká, ako sa karavan šoféruje a či je dovolenka karavanom naozaj taká „cool“ ako sa na prvý pohľad zdá. Ak aj vy túžite karavan vyskúšať, čítajte na čo sa pripraviť. A mimochodom – dofča karavanom naozaj je „cool“ 🙂

Rezervovanie karavanu

Požičanie karavanu rozhodne nenechávaje na poslednú chvíľu. My sme karavan bookovali v januári (čiže 6 mesiacov pred plánovaným odchodom) a všetky požičovne karavanov v okolí Bratislavy boli na náš termín beznádejne vybookované.

Nakoniec sa nám podarilo zohnať karavan značky Fiat Sunlight A70I cez požičovňu KaravanRent z Martina. Požičovňa KaravanRent je skvelá, majiteľ požičovne je veľmi príjemný a ústretový. Požičiavali sme si karavan pre 6 ľudí, k dispozícii majú aj menšie karavany – pre 4 ľudí. Pokiaľ si objednávate karavan mimo vášho mesta, pre karavan je potrebné prísť alebo si ho nechať pristaviť. Niektoré požičovane majú pristavenie karavanu v rámci určitého rádiusu grátis, iné si účtujú dodatočné poplatky.

Nás stálo pristavenie karavanu z Martina do Bratislavy 80 EUR navyše.

náš karavan a super miestečko pri rieke
Náš karavan a super miestečko pri rieke

V sezóne je minimálna dĺžka požičania karavanu 7 dní, niektoré požičovne majú ohraničenú aj dĺžku požičania mimo sezóny – aspoň na 3 dni.

💡 Naše tipy na iné požičovne karavanov: KaravanyCaravaniaKaravany Trnava. Keď si budete požičiavať karavan, odporúčame skontrolovať rok výroby vozidla. Čím novšie vozidlo, tým zachovalejšie.

Rozpočet dovolenky s karavanom

Ak si myslíte, že dovolenka karavanom rovná sa lacná dofča, tak sa veru mýlite.

Len požičania karavanu (6 miestneho) vás vyjde od 130 EUR/deň v hlavnej sezóne. My sme za týždeň (8 dní) požičania karavanu platili 1 070 EUR. (140 EUR/deň) V cene bol prenájom a jednorázový servisný poplatok. Okem toho sme platili 160 EUR dovoz/odvoz karavanu.

Okrem tejto základnej investície treba počítať aj s ostatnými dodatočnými vyššími výdavkami ako:

  • Tankovanie. Spotreba karavanu je vyššia ako na osobnom aute (okolo 11 litrov/100km)
  • Diaľničné známky. Slovenská diaľničná známka (a niekedy aj rakúska) je štandardne v cene požičania karavanu. Pred cestou si zistite aký typ diaľničnej známky na karavan potrebujete. Napríklad v Slovinsku, kde sme sa potulovali my, sú 2 kategórie známok pre vozidlá do 3,5 tony. Karavany, hoci majú max. výšku nad prednou nápravou vyšsiu ako 1,3m, majú výnimku a spadajú do rovnakej kategórie ako osobné autá (2A). Nekupujte teda zbytočne drahšiu známku 2B! Tu sa dočítate podrobnosti.
  • Pobyt v kempoch. Pokiaľ nechcete kempovať „na pankáča“ na odpočívadlách a chcete bývať v kempoch, počítajte s priemernou cenou za kemp 15 EUR/dospelá osoba (skúsenosť zo Slovinska a Rakúska). Aj ceny za kempovanie závisia od sezóny. V kempe platíte aj za „camping pitch“ tj. miesto na státie cca 5-8 EUR/deň (cena závisí od atraktivity miesta), daň, prípadne rezervačný poplatok. V niektorých kempoch jednorázovo doplácate cca 4-5 EUR za prípojku na vodu a elektrinu.
Karavanom na výlete
Karavanom na výlete

Vybavenie karavanu

Predtým ako spokojne nasadnete do karavanu, preverte si aké máte vybavenie karavanu v cene prenájmu. Každá karavanová spoločnosť ponúka v cene prenájmu trošku iný set vecí.

Medzi základné veci patria: stôl, stoličky, markíza, koberec pod markízu, stojan na bajky, trezor, periny, vybavenie kuchynky, wc papier (špeciálny do chemických záchodov), chémia do WC, parkovacie kliny, plynová fľaša.

My sme mali v cene dokonca aj uteráky, kuchynské utierky, povliečky na postele, hubky na umývanie riadu a jar. V karavane je obrovský úložný priestor, dostupý z vonkajšej strany. Okrem batožiny do neho odložíte aj bicykle či skúter. My sme so sebou mali bajky (6 kusov) a chodili sme s nimi nielen na výlety po okolí, ale boli našim „presúvadlom“  aj v kempoch – do spŕch, na WC, do obchodu.

Čunder na jednotku :-)
Čunder na jednotku 🙂

Obsluha karavanu

Aj vám víria v hlave otázky ako to je s vodou či elektrinou v karavane? Ako budete karavan obsluhovať?

Ničoho sa netreba báť, hoci aj pre nás to bola španielska dedina. Pred preberaním karavanu dostanete inštruktáž, ktorá trvá cca 2 hodiny a vysvetlia vám na čo sa používa každá páčka a tlačítko v karavane. Naša skúsenosť-  obsluha karavanu na prvý pohľad vyzerá hrozivejšie ako v skutočnosti nakoniec je. My sme mali v karavane dokonca aj detailne popísanú príručku používania karavanu s fotkami. A pre prípad potreby aj majiteľa na telefóne 🙂 (toto poradenstvo nebolo potrebné využiť :))

Medzi základné „údržbové aktivity“ patrí napájanie karavanu na elektrinu, vylievanie WC a napĺňanie vody v karavane. Všetky tieto aktivity (hoci nemusia na prvý pohľad vyzerať atraktívne a voňavo:-) robíte v kempe na špeciálne vyhradených miestach a netrvajú dlhšie ako pár minút.

Momentka z vylievania chemického WC:)
Momentka z vylievania chemického WC:)

Šoférovanie & jazda karavanom

Karavan je vozidlo s hmotnosťou do 3,5 tony a šoférovať ho môže každý kto má  „klasický“ vodičák skupiny B. Maximálna jazdná rýchlosť karavanom je okolo 110 km/hod, majte to na pamäti hlavne pri dlhších vzdialenostiach. Niektoré spoločnosti, ktoré prenajímajú karavany obmedzujú denný limit (okolo 400 km), ktorý môžete karavanom prejsť. Karavan sa šoféruje veľmi pohodlne, máte super výhľad na cestu, skoro ako z kamióna 🙂

Danko kamionista za volantom karavanu :-)
Danko kamionista za volantom karavanu 🙂

Vždy keď sa karavanom vydáte na cestu, vopred si premyslite kde budete parkovať. Odporúčame hľadať odľahlejšie parkoviská ďalej od centra. Pozor na dĺžku a výšku karavanu. Treba veľmi pozorne sledovať stromy okolo seba, stĺpiky a rôzne iné nástrahy, ktoré ako šofér bežného osobného automobilu, neriešite.

Pri parkovní karavanu nám pomáhala parkovacia kamera (treba preveriť či ju má aj „váš“ karavan). Najlepšiou a najspoľahlivejšiou metódou však bolo, keď niekto šoféra navigoval – hlavne pri parkovaní a cúvaní.

Pre spolujazdov je v karavane vyhradená zadná tj. „obytná“ časť karavanu. Počas celej cesty by mala posádka zadnej časti sedieť za stolom a byť pripútaná. Hlavne v Rakúsku sú v tomto nekompromisní, pozor na pokuty.

Nezabudnite vždy pri každej ceste karavanom zamykať všetky úložné priestory. Inak vám hrozí, že vám niečo padne na hlavu. 🙂 Takisto počas jazdy pozor na naliaté poháre a vyložené predmety na stole či v kuchyni.

Počas jazdy kravan vydáva čudné zvuky, všetko v karavane hrkoce. Nebojte, nie je to zemetrasenie tak to má byť 🙂

Cestu sme si krátili hraním hier.
Cestu sme si krátili hraním hier.

Spanie v karavane

Mali sme požičaný karavan pre 6 osôb a využili sme jeho maximálnu kapacitu.(4 dospelí a 2 deti)

Na spanie máte v karavane k dispozícií zadnú posteľ pre dvoch, hornú posteľ pre dvoch a skladaciu posteľ. Kedže nás bolo šesť, každý večer sme rozkladali posteľ, tj. jedálenský stôl 🙂 Na tejto „rozkladacej posteli“ sa dvaja dospelí pohodlne nevyspia. Je to spanie maximálne pre jedného dospelého alebo dve menšie deti. No ale zase neurobíte deťom to, že nebudú spať na vrchnej posteli, že nie? 🙂 Decká počas výletu spali na horných posteliach, dvaja dospelí spali vzadu na veľkej posteli a tým pádom sme museli jedného dospeláka katapultovať do stanu.

Do karavanu sa v najhoršom natískate aj šiesti, zoberte však určite stan, bude to pohodlnejšie. Ideálny počet ľudí v karavane sú štyria, maximálne piati.

Mimochodom – v karavane sa vyspíte do ružova, skoro ako doma v posteli. Veľký komfort na spanie, nelezú po vás mravce a nie je vám zima. 🙂

V karavane sa spí naozaj pohodlne. Ako bonus - všade okolo skrinky na odkladanie vašich vecí.
V karavane sa spí naozaj pohodlne. Ako bonus – všade okolo skrinky na odkladanie vašich vecí.

Varenie v karavane

Varenie v karavane je veľmi jednoduché a praktické. K dispozícii sme mali tri plynové variče, drez s úžitkovou vodou a výhľad z okna 🙂 Jediná nevýhoda malých priestorov je, že ak chcete začať variť, musíte všetko okolo seba upratať a zložiť, aby vznikol priestor na krájanie a rozkladanie jedla. No kedže ste na dovolenke a je to jedna z vašich hlavných „starostí“, tak vám to je jedno 🙂

Aj takéto raňajky šampiónov sa dajú nachystať v karavanovej kuchynke. Vanikový puding s piškótami a ríbezľami
Aj takéto raňajky šampiónov sa dajú nachystať v karavanovej kuchynke. Vanikový puding s piškótami a ríbezľami.

Toaleta a sprcha v karavane

Celá naša posádka sa svorne zhodla, že najväčšia výhoda karavanu je záchod. V kempoch sú sociálne zariadenia na vysokej úrovni (minimálne v tých čo sme navštívili my), no nie je nad to, keď v noci nemusíte z karavanu vychádzať von a v pokoji sa viete vy… 🙂 aj vnútri. WC v karavane sme používali len pohotovostne, či už počas cesty alebo v noci. Za celý týždeň sme ho vypúšťali dvakrát. Primárne sme používali toalety v kempoch. V karavane máte k dispozícii aj sprchu, tú sme nevyžili, nebolo potrebné.

Rezerovanie kempov

Výhoda dovolenky karavanom je, že nemusíte mať striktne viazaný program. Stačí deň vopred do kempu zavolať, prezistiť dostupnosť kempu a podľa toho prispôsobiť cieľ cesty. Ak chcete ísť karavnom do severských krajín, tam sa môžete zložiť prakticky hocikde. Určite aj dovolenka viac na „divoko“ má svoje čaro.

Miestečko na voľnej ploche v kempe Danica.
Miestečko na voľnej ploche v kempe Danica.

Ak sa rozhodnete byť s karavanom vo vychytenejších kempoch, tie bookujte dopredu (ak sa dá). Odporúčame hlavne v hlavnej sezóne alebo keď máte zálusk na prémiovejšie miestečko v kempe – napríklad pri rieke/jazere. Vačšina kempov funguje na voľných plochách (prídeš a zložíš sa), tie sú väčšinou voľné alebo na prémiovejších plochách/miestach (aj drahších samozrejme), ktoré nemusia byť voľné.

Rakúsky kemp Rosental bol takmer prázdny.
Rakúsky kemp Rosental bol takmer prázdny.

Menej je viac a cesta je cieľ

Ak si chcete dovolenku karavanom užiť, dajte sa do pohodového módu a nastavte sa, že cieľ je cesta. Odporúčame cestovať kratšie vzdialenosti a zostať na jednom mieste aspoň dva dni.

My sme mali na dovolenku karavanom týždeň a strávili sme ho v neďalekom Slovinsku. Rozhodli sme sa, že denne nechceme prejsť viac ako 500 km (trvajú podstatne viac ako osobným autom) a bolo to najlepšie rozhodnutie.

samotná dovolenka karavanom je zážitok, bez ohľadu na to, kde zakotvíte. Tak si ju užite.

Náš karavan
Náš karavan

(Ne)komfortná dovolenka

Išli sme na čunder s prenosným domom na kolesách. Žiadne 4 hviezdičkové ubytovanie sme nečakali. Nečakali sme však ani takú pohodu a komfort. Pokiaľ si vyberiete lepšie kempy, v ktorých máte naozaj všetko, dovolenka sa stane bezproblémovou a oddychovou. Až na umývanie riadu, priebežné spratávanie a skladanie vecí 🙂

Ku šťastiu nepotrebujete veľa - stačí vyložiť koberček, naštelovať markízu a je to :-)
Ku šťastiu nepotrebujete veľa – stačí vyložiť koberček, naštelovať markízu a je to 🙂

Karavan, to je dobrodružstvo a sloboda

Dovolenka karavanom je jedno veľké dobrodružštvo a neopakovateľný zážitok, ako pre decká tak aj pre dospelákov. V prírode, mimo zaužívaných hotelových štandardov. Nemusíte mať naplánovanú trasu kam idete, lebo všetko potrebné máte so sebou a spať môžete kde sa vám zachce. Sloboda a sranda. Kto by to nechcel zažiť? My sa hlásime, že chceme znova 🙂 A čo vy?

2 komentáre

  1. Pingback: Karavanom cez Slovinsko - jazero Bled a Bohinj | Po vlastných

  2. Pingback: Údolie Wachau - hrady, vinice a úchvatné výhľady na Dunaj | Po vlastných

Pridaj komentár