Oslovil nás Andrej s prosbou o uverejnenie článku o Barcelone výmenou za link na jeho nový web SaveTop.net, na ktorom nájdete tipy ako ušetriť pri kúpe leteniek a rezervácií ubytovania cez internet. Keďže radi pomôžeme a o Barcelone sme zatiaľ nepísali, súhlasili sme. Nech sa páči, čítajte čo sa podľa Zuzky v Barcelone oplatí vidieť keď do tohto pekného mesta zavítate.

Barcelona žije Gaudím

Barcelona je jedným z tých miest, ktoré musíte navštíviť. Tak ako musíte ísť aspoň raz za život do Paríža, Londýna alebo Ríma, tak aj Barcelona patrí na tento zoznam.

Barcelona sa nachádza na pobreží a zároveň má veľa pamiatok, takže si môžete užiť more, kultúru a veľmi príjemnú klímu, v lete aj v zime. Barcelona žije Gaudím, ale okrem toho tu nájdete La Ramblu, gotickú štvrť, Kolumbusovu sochu, či akvárium a známy futbalový štadión.

Jedným z najkrajších turistických miest Barcelony je Park Güell. Vyzerá to tu ako z rozprávky. Od roku 2013 je park rozdelený na dve časti. Jedna je prístupná zadarmo, ale tá druhá (samozrejme zaujímavejšia), kde nájdete sochu jašterice, vyhliadku, lavičky v štýle Gaudí a Gaudiho dom, je spoplatnená. V spoplatnenej časti parku /zona regulada/ nájdete aj Gaudiho múzeum, dom v ktorom žil, a ktorý bol, ako inak postavený v šýle Gaudí.

Park Güell

Vstupenky do múzea si musíte zakúpiť zvlášť. Každú pol hodinu môže do spoplatnenej časti vojsť maximálne 400 ľudí. Vstupenky si môžete kúpiť na mieste, ale je lepšie, ak si ich zabezpečíte dopredu a tak môžete využiť aj autobus Güell, ktorý Vás odvezie zo stanice metra Alfons X až do parku za cca 15 minút. Vstupenku si kupujete na určitú hodinu a musíte to stihnúť, inak vám prepadne. Na oficiálnej stránke parku nájdete informácie o otváracích hodinách, ktoré sa počas roka menia, cenník vstupeniek a môžete si ich tam rovno aj kúpiť: https://parkguell.barcelona/en.

Ďalším známym miestom v Barcelone je La Rambla, pešia zóna, ktorá začína na Plaza Cataluña a končí pri Kolumbusovej soche. La Rambla je snáď v každú dennú a často aj nočnú hodinu plná ľudí. Okrem turistov tu stretnete aj mnoho pouličných umelcov či maliarov. Na La Ramble je množstvo malých obchodíkov, stánkov, miestny trh La Boquería, ale aj bary a reštaurácie, kde sa môžete zastaviť, vychutnať si atmosféru a pozorovať okoloidúcich. Keď už budete na La Ramble, môžete si “odskočiť” aj do gotickej štvrti /barrio gótico/, najstaršej časti Bracelony.

Na La Ramble sa turistom nevyhnete

Na konci La Rambly nájdete sochu Kolumbusa, ktorá tu stojí už od roku 1888. Je to jedno z miest, ktoré je podľa môjho názoru turisitcky zaujímavé, ale nie až tak preplnené turistami. Socha je umiestnená na vysokom stĺpe, v ktorom je výťah, ktorým sa dostanete do pologule, ktorá je umiestnená priamo pod sochou a môžete si odtiaľ vychutnať výhľad na Barcelonu, prístav a more. Ukazovák vystretej ruky Kolumbusovej sochy ukazuje smerom na more. Hovorí sa, že ukazuje smerom na Ameriku, to ale vyvoláva polemiku, lebo Amerika sa v skutočnosti náchadza presne opačným smerom. 🙂

Najznámejšou stavbou z celej Barcelony je určite chrám Sagrada Familia /Svätá rodina/. Stavba, ktorú navrhol a začal realizovať Gaudí, ale nestihol ju dokončiť (zomrel v roku 1926) a dodnes nie je dokončená. Momentálne sa očakáva jej dokončenie v roku 2026. Je to taký zvláštny pocit, že vlastne idete na stavbu, ktorá je ešte k tomu plná turistov. Ak chcete Sagradu Familiu vidieť aj zvnútra, treba prísť skoro ráno, pretože tu bývajú dlhé rady a vstupenky sa rýchlo vypredajú.

Sagrada Familia zvnútra

Ak sa vám páčia Gaudiho stavby, pravdepodobne vás zaujme ulica Paseo de Gracia, kde nájdete viaceré stavby z jeho tvorby. Jedna možnosť je pozrieť si ich len zvonka, druhá je vystáť dlhé rady na vstupenky a dostať sa aj dovnútra Casa Batlló alebo Casa Milá.

Ak nechcete čakať v dlhých radoch, aby ste si užili Gaudiho pamiatky, možnosťou sú aj viaceré turistické prehliadky so sprievodcom, o ktorých vás radi poinformujú napríklad v turisitickej informačnej kancelárii. Jednu z nich nájdete na Plaza Cataluña (na začiatku La Rambly).

More v Barcelone

V Barcelone si okrem pamiatok vychutnáte aj more. Nie je to však nič pre milovníkov malých zákutí a romantických pláží. Keď sa pozriete za seba uvidíte obrovské veľkomesto, vedľa vás prístav, okolo vás plno turistov, ale na okúpanie, prípadne nejaký miešaný drink v miestnom chiringuito /bar na pláži/ to poslúži.

Tak čo, kedy sa vyberiete do Barcelony? 🙂

PS: Na záver máme pre vás tip na ďalšiu, trochu netradičnejšiu Španielsku destináciu – ostrov Lanzarote, o ktorom sa viac dozviete na Lenkinom blogu Lenka Says. Čo vy na to? Nás celkom namotivovala 🙂

Pridaj komentár