Tento rok sme prepadli čaru Banskej Štiavnice a okolitých Štiavnických vrchov. Možno je to tým, že sme natrafili na nádherné ubytovanie, kde sme sa cítili naozaj výnimočne, alebo nás proste uchvátili výlety do krásnej prírody, možnosť okúpať sa v čistých tajchoch, či super dostupnosť z Bratislavy. Nech sa páči čítajte o našich štiavnických potulkách.

Banská Štiavnica bola prvou výletníckou destináciou vo štvorici.

Banská Štiavnica

Krásne historické mesto, ktoré je od roku 1993 zapísané do svetového dedičstva UNESCO vďaka mnohým technickým aj kultúrnym pamiatkam. Nás najviac zaujala banícka minulosť mesta – v stredoveku patrila Banská Štiavnica medzi najväčších producentov zlata a striebra v Európe a dlho bola druhým najväčším mestom na Slovensku (po Bratislave).

V okolí Banskej Štiavnice bola v 18. storočí vybudovaná sústava vodných diel (tajchov), ktoré vďaka šikovne navrhnutým zberným kanálom zachytávali zrážkovú vodu do nádrží a následne ňou poháňali čerpadlá ktoré odčerpávali spodnú vodu zo štôlní.

V súčastnosti sú už bane zatvorené, ale ak sa o slávnej banskej minulosti chcete dozvedieť viac, určite navštívte Banské múzeum v Štiavnici. Nevynechajte ani prechádzku uličkami starého mesta, odporúčame vyšliapať si až k Novému zámku, odkiaľ je krásny výhľad na celé centrum.

Nový Zámok

Jednou z TOP pamiatok je Kalvária. Z centra Banskej Štiavnice sa k nej v pohode dostanete po vlastných – vydajte sa po Akademickej ulici okolo ďalšej pamiatky, budovy bývalej slávnej Baníckej akadémie. Ak máte čas, pozrite sa do jej areálu a prejdite sa cez banskoštiavnícku botanickú záhradu, nám sa tam veľmi páčilo. Rastú v nej dokonca najväčšie stromy na svete – sekvoje.

Botanická záhrada

Potom pokračujte ďalej po Mierovej a Športovej až sa dostanete na uličku pod Kalváriou, kde nájdete info centrum (pred ktorým sa dá aj parkovať). Odtiaľ už len peši a strmo do kopca 🙂 Odmenou vám bude ďalší krásny výhľad a magická atmosféra Kalvárie. Skúste sem prísť aj podvečer, osvetlená Kalvária stojí za to ;). Mimochodom – aj okolie Kalvárie je super – odporúčame prechádzku k neďalekému Belianskemu tajchu.

Keď vás popadne hlad nezúfajte, v Banskej Štiavnici si na svoje prídu aj milovníci kvalitného gastra. My sme si veľmi obľúbili reštauráciu Tratória – určite tu ochutnajte ich fantastické bryndzové pirohy. Výborne sa najete aj v pivovare ERB, dobrý obed tu spláchnete ešte lepším lokálnym pivom :).

Neprehliadnite: Prečítajte si aj naše tipy na super výlety a zážitky v Banskej Štiavnici a okolí (nielen) s ďeťmi.

Perfektnú kávu si doprajte v kaviarni Stará škola. Nemusíte sa odtiaľto nikam ponáhľať, ak je vonku horšie počasie môžete si tu v kľude posedieť a zahrať napr. nejakú spoločenskú hru, ktoré sú voľne dostupné všetkým hosťom.

Naša obľúbená kaviareň za každého počasia

Top ubytovanie – Nebo nad Štiavnicou

Ubytovanie Nebo nad Štiavnicou nesie názov kopca, na ktorom sa nachádza. Domáci mu hovoria Nebo. A nie len tak pre nič za nič – máte odtiaľto celú Banskú Štiavnicu ako na dlani. Ak sa k tomu pridá ešte krásne ubytovanie, budete sa naozaj cítiť ako v nebi. Majiteľka Bea vdýchla štyrom starým chalupám nový život. Sú kompletne zrekonštruované, každá nesie svojské čarom. Chata Modrá v Nebi a Oranžová v Nebi sú chatky s väčšou kapacitou hostí (cca 6-10 ľudí).

Chaty pre jednu rodinu sú Zelená v Nebi a najnovšia krásavica Biela v Nebi. My sme otestovali práve Zelenú a Bielu chalúpku.

Zelená chalupa ponúka krásny výhľad na celú Banskú Štiavnicu. Je božský pocit raňajkovať na terase s takýmto výhľadom. A ako bonus máte k tejto chalúpke kaďu, kde sa môžete po turistike zrelaxovať.

Biela chalúpka je zas výnimočná svojim jednoduchým svetlým priestorom – z jednej strany obklopená skalou a z druhej zeleňou. V Bielej sme si najviac vychutnali lehnenie v hojdacích kreslách.

Tipy na ďalšie čarovné ubytovania v Banskej Štiavnici: Sad nad Klingerom. Sad pod Klingerom víta svojich hostí, ktorí sú starší ako 12 rokov. Ak sa vám zachce ubytovať v centre Banskej Štiavnice – vyskúšajte krásne Apartmány na trojici. Apartmán pri Kalvárii je takisto výbornou voľbou.

Tipy na výlety v okolí Banskej Štiavnice

Výlet k Počúvadlianskemu tajchu

Poloha ubytovania Nebo nad Štiavnicou je naozaj výnimočná, na mnohé výlety štartujete priamo z chalúpky – ako napríklad na vychádzku k Počúvadlianskemu tajchu. Vydajte sa po zelenej značke (stačí prejsť na lúky poza chatky), pokračujte až na Sedlo Krížnej a odtiaľ je to už iba necelá pol hodinka po žltej značke až k Počúvadlianskemu jazeru. Tam sa môžete vykúpať, alebo občerstviť v niektorom z bufetov alebo reštaurácií.

Výlet popri šachte Maximilián až k Evičkinmu jazeru a Vindšachtskému tajchu

Aj táto prechádzka štartuje priamo z ubytovania Nebo nad Štiavnicou. Vydáte sa cez dedinu k šachte Maximilián odkiaľ pokračujete ďalej, až sa napojíte na červenú turistickú značku, ktorá vás dovedie k jazeru Evička. Neďaleko jazera je aj Windšachtský tajch. Osviežiť sa môžete nielen vo vode, ale aj v bufetoch – či už pri jazere alebo pri tajchu. V bufete – Bufetík tri stromy si pochutnáte na výborných langošoch. Späť k vašej chalúpke sa môžete vrátiť po zelenej turistickej značke.

Turistika zo sedla Červená Studňa

Obľubeným východiskovým bodom na výlety a turistiku v okolí Banskej Štiavnice je sedlo Červená Studňa, kam sa môžete dopraviť autom. Zaparkujte pri turisticko – kultúrnom stredisku Hájovňa a vydajte sa na turistiku po jednej z mnohých značených trás. My sme sa rozhodli pre červenú značku, ktorá vás dovedie na kopec Paradajs s úžasným výhľadom. Odtiaľ sme pokračovali ďalej až po Tanád, kde sme sa rozhodli zísť z hrebeňa po žltej a späť po modrej značke okolo tajchu Klinger. Pri tajchu sme sa občerstvili, robia tu super kukuricu na grile a vrátli sa späť do Hájovne. V Hájovni sa do sýta napijete, avšak ponuka jedla je značne limitovaná – nakladaný hermelín je gurmánsky strop, ktorý navyše robia len v letných mesiacoch.

Tak čo vy a vaša láska k Banskej Štiavnici? Takisto k nej prechovávate rovnaké pocity ako my? Veríme, že čoskoro sa do Štiavnice vyberieme opäť a objavíme nejaké nové miesta. Ak máte pre nás tipy na super výlety, sem s nimi!

Pridaj komentár