Tento rok sme prepadli čaru Banskej Štiavnice a okolitých Štiavnických vrchov. Možno je to tým, že sme natrafili na nádherné ubytovanie, kde sme sa cítili naozaj výnimočne, alebo nás proste uchvátili výlety do krásnej prírody, možnosť okúpať sa v čistých tajchoch, či super dostupnosť z Bratislavy. Nech sa páči čítajte o našich štiavnických potulkách.
Banská Štiavnica
Krásne historické mesto, ktoré je od roku 1993 zapísané do svetového dedičstva UNESCO vďaka mnohým technickým aj kultúrnym pamiatkam. Nás najviac zaujala banícka minulosť mesta – v stredoveku patrila Banská Štiavnica medzi najväčších producentov zlata a striebra v Európe a dlho bola druhým najväčším mestom na Slovensku (po Bratislave).
V okolí Banskej Štiavnice bola v 18. storočí vybudovaná sústava vodných diel (tajchov), ktoré vďaka šikovne navrhnutým zberným kanálom zachytávali zrážkovú vodu do nádrží a následne ňou poháňali čerpadlá ktoré odčerpávali spodnú vodu zo štôlní.
V súčastnosti sú už bane zatvorené, ale ak sa o slávnej banskej minulosti chcete dozvedieť viac, určite navštívte Banské múzeum v Štiavnici. Nevynechajte ani prechádzku uličkami starého mesta, odporúčame vyšliapať si až k Novému zámku, odkiaľ je krásny výhľad na celé centrum.
Jednou z TOP pamiatok je Kalvária. Z centra Banskej Štiavnice sa k nej v pohode dostanete po vlastných – vydajte sa po Akademickej ulici okolo ďalšej pamiatky, budovy bývalej slávnej Baníckej akadémie. Ak máte čas, pozrite sa do jej areálu a prejdite sa cez banskoštiavnícku botanickú záhradu, nám sa tam veľmi páčilo. Rastú v nej dokonca najväčšie stromy na svete – sekvoje.
Potom pokračujte ďalej po Mierovej a Športovej až sa dostanete na uličku pod Kalváriou, kde nájdete info centrum (pred ktorým sa dá aj parkovať). Odtiaľ už len peši a strmo do kopca 🙂 Odmenou vám bude ďalší krásny výhľad a magická atmosféra Kalvárie. Skúste sem prísť aj podvečer, osvetlená Kalvária stojí za to ;). Mimochodom – aj okolie Kalvárie je super – odporúčame prechádzku k neďalekému Belianskemu tajchu.
Keď vás popadne hlad nezúfajte, v Banskej Štiavnici si na svoje prídu aj milovníci kvalitného gastra. My sme si veľmi obľúbili reštauráciu Tratória – určite tu ochutnajte ich fantastické bryndzové pirohy. Výborne sa najete aj v pivovare ERB, dobrý obed tu spláchnete ešte lepším lokálnym pivom :).
Perfektnú kávu si doprajte v kaviarni Stará škola. Nemusíte sa odtiaľto nikam ponáhľať, ak je vonku horšie počasie môžete si tu v kľude posedieť a zahrať napr. nejakú spoločenskú hru, ktoré sú voľne dostupné všetkým hosťom.
Top ubytovanie – Nebo nad Štiavnicou
Ubytovanie Nebo nad Štiavnicou nesie názov kopca, na ktorom sa nachádza. Domáci mu hovoria Nebo. A nie len tak pre nič za nič – máte odtiaľto celú Banskú Štiavnicu ako na dlani. Ak sa k tomu pridá ešte krásne ubytovanie, budete sa naozaj cítiť ako v nebi. Majiteľka Bea vdýchla štyrom starým chalupám nový život. Sú kompletne zrekonštruované, každá nesie svojské čarom. Chata Modrá v Nebi a Oranžová v Nebi sú chatky s väčšou kapacitou hostí (cca 6-10 ľudí).
Chaty pre jednu rodinu sú Zelená v Nebi a najnovšia krásavica Biela v Nebi. My sme otestovali práve Zelenú a Bielu chalúpku.
Zelená chalupa ponúka krásny výhľad na celú Banskú Štiavnicu. Je božský pocit raňajkovať na terase s takýmto výhľadom. A ako bonus máte k tejto chalúpke kaďu, kde sa môžete po turistike zrelaxovať.
Biela chalúpka je zas výnimočná svojim jednoduchým svetlým priestorom – z jednej strany obklopená skalou a z druhej zeleňou. V Bielej sme si najviac vychutnali lehnenie v hojdacích kreslách.
Tipy na ďalšie čarovné ubytovania v Banskej Štiavnici: Sad nad Klingerom. Sad pod Klingerom víta svojich hostí, ktorí sú starší ako 12 rokov. Ak sa vám zachce ubytovať v centre Banskej Štiavnice – vyskúšajte krásne Apartmány na trojici. Apartmán pri Kalvárii je takisto výbornou voľbou.
Tipy na výlety v okolí Banskej Štiavnice
Výlet k Počúvadlianskemu tajchu
Poloha ubytovania Nebo nad Štiavnicou je naozaj výnimočná, na mnohé výlety štartujete priamo z chalúpky – ako napríklad na vychádzku k Počúvadlianskemu tajchu. Vydajte sa po zelenej značke (stačí prejsť na lúky poza chatky), pokračujte až na Sedlo Krížnej a odtiaľ je to už iba necelá pol hodinka po žltej značke až k Počúvadlianskemu jazeru. Tam sa môžete vykúpať, alebo občerstviť v niektorom z bufetov alebo reštaurácií.
Výlet popri šachte Maximilián až k Evičkinmu jazeru a Vindšachtskému tajchu
Aj táto prechádzka štartuje priamo z ubytovania Nebo nad Štiavnicou. Vydáte sa cez dedinu k šachte Maximilián odkiaľ pokračujete ďalej, až sa napojíte na červenú turistickú značku, ktorá vás dovedie k jazeru Evička. Neďaleko jazera je aj Windšachtský tajch. Osviežiť sa môžete nielen vo vode, ale aj v bufetoch – či už pri jazere alebo pri tajchu. V bufete – Bufetík tri stromy si pochutnáte na výborných langošoch. Späť k vašej chalúpke sa môžete vrátiť po zelenej turistickej značke.
Turistika zo sedla Červená Studňa
Obľubeným východiskovým bodom na výlety a turistiku v okolí Banskej Štiavnice je sedlo Červená Studňa, kam sa môžete dopraviť autom. Zaparkujte pri turisticko – kultúrnom stredisku Hájovňa a vydajte sa na turistiku po jednej z mnohých značených trás. My sme sa rozhodli pre červenú značku, ktorá vás dovedie na kopec Paradajs s úžasným výhľadom. Odtiaľ sme pokračovali ďalej až po Tanád, kde sme sa rozhodli zísť z hrebeňa po žltej a späť po modrej značke okolo tajchu Klinger. Pri tajchu sme sa občerstvili, robia tu super kukuricu na grile a vrátli sa späť do Hájovne. V Hájovni sa do sýta napijete, avšak ponuka jedla je značne limitovaná – nakladaný hermelín je gurmánsky strop, ktorý navyše robia len v letných mesiacoch.
Tak čo vy a vaša láska k Banskej Štiavnici? Takisto k nej prechovávate rovnaké pocity ako my? Veríme, že čoskoro sa do Štiavnice vyberieme opäť a objavíme nejaké nové miesta. Ak máte pre nás tipy na super výlety, sem s nimi!