Banská Štiavnica je naša láska. Štiavnica pre nás nie je len historické centrum mesta, ale aj jeho nádherné okolie – množstvo prírodných krás Štiavnických vrchov, či pamiatky zo slávnej baníckej histórie celého regiónu. Každou návštevou sa len utvrdzujeme v tom, že je to miesto nevyčerpateľných možností na výlety a vždy inú a jedinečnú dovolenku.  

Do regiónu Banská Štiavnica chodíme pravidelne, no stále máme čo objavovať a spoznávať. Na našom poslednom výlete sme sa zamerali na známe aj menej známe tipy na program s deťmi (samozrejme ak deti nemáte, rovnako dobre si tieto zážitky užijete aj bez nich) 🙂 Čítajte, čo všetko Banská Štiavnica a jej okolie ponúka.

Tip č.1 – Sitno, najvyšší vrch Štiavnických vrchov

Že sa na Sitno nedá vyštverať s deckami? Omyl, jasné že dá. A to v každom veku. My sme so sebou niesli náš ročný batôžtek v turistickom nosiči, no čo sme si všimli – na túru sa odhodlali aj rodičia 3-4 ročných detí, ktoré si to kopcom šinuli po vlastných.

Náš výšľap začal od tajchu Počúvadlo. Smerovali sme hore od parkoviska, ktoré je pri legendárnej reštaurácií Terasa u Blaškov. Vydali sme sa po zelenej turistickej značke a cca za hodinu sme už obdivovali výhľad z krásneho Sitna.

Trasa na Sitno je v úvode trochu strmšia, no po ceste máte možnosť oddychu pri studničke a pri srdci vás bude hriať fakt, že to najhoršie máte za sebou. ? V závere výstupu na Sitno sa terén bude meniť na schody.

Na Sitne je okrem krásneho výhľadu na okolitý kraj aj chata Andreja Kmeťa s bufetom a super vyhliadka. Odporúčame zoberať  si deku, a hore na Sitne ai spraviť piknik v tráve. My sme sa takto prebavili dobré tri hodinky a plní síl sme išli smerom dole.  

Dole zo Sitna sme sa rozhodli vybrať po modrej značke, ktorá ide popod chatu Andreja Kmeťa. Táto cesta chvíľku vedie po asfaltke, čiže ak si ňou rozhodnete ísť aj hore, môžete si dať Sitno aj na bajkoch. Po ceste sme si ešte odskočili na zrúcaninu hradu Sitno a omrkli pasúce sa ovečky. Zrúcanina hradu Sitno je verejnosti prístupná zadarmo a sú z nej krásne výhľady na okolité štiavnické kopce.

Na asfaltke  sme však nepobudli dlho – od rázcestníka (umiestneného na pravej strane asfaltky) sme odbočili do lesa na žltú turistickú značku – smer Počúvadlo. 

Táto cesta k Počúvadlu trvá cca 1,5 hodiny, je pomerne neznáma a nazýva sa aj “Sitniansky okruh“. My sme išli len polovicu trasy – späť zo Sitna. Je vhodná aj s menšími deťmi, neobsahuje strmé stúpania či klesania. Väčšinu času vedie po lese, čo je veľká výhoda hlavne v letných mesiacoch. Chodník vás vyvedie priamo pod kemp ForRest Glamping, ktorý je v bezprostrednej blízkosti tajchu Počúvadlo. Druhá časť cesty „Sitniansky okruh“ je široká, vhodná aj na biky s deťmi.

Tip: Ak sa rozhodnete na Sitno vydať opačným smerom, tj. žltou značkou od kempu ForRest Glamping, neprepásnite odbočku do lesa na ľavej strane, pri tabuli „les nie je smetisko“. 🙂

Tip č.2 – Tajch Počúvadlo a Lesnícky náučný chodník

Tajch Počúvadlo patrí medzi najväčšie a najznámejšie tajchy v regióne Banská Štiavnica. Okrem možnosti kúpačky je skvelým miestom na požičanie vodných bicyklov či paddle boardov. Ak vás však vodné športy omrzia a budete sa chcieť v letných dňoch trošku schladiť, vydajte sa na nenáročnú tichú prechádzku cez Lesnícky náučný chodník. Trasa je „okružná“ a vedie po rovnej lesnej ceste, zvládnete aj s terénnejším kočíkom, na bajku a aj s cyklovozíkom. Pekná prechádzka sa vám odmení výhľadom na okolitú štiavnickú prírodu.

Na Lesnícky náučný chodník sa napojíte keď prejdete okolo požičovne s vodnými bicyklami a uvidíte žltú turistickú značku, ktorá vás nasmeruje k vstupu na náučný chodník. Na chodníku sa nachádza 8 náučných tabulí, z ktorých sa dozviete zaujímavé informácie o lokálnej faune a flóre. Prechádzka vám nezaberie viac ako hodinku a potom rýchlo „na jedno“  na neďalekú terasku k legendárnym Blaškovcom. ?

My sme prechádzku cez Lesnícky náučný chodník spojili aj s prechádzkou okolo Počúvadla. Ak si chcete tajch Počúvadlo prejsť aj vy, treba mať na mysli, že z jednej strany (pri ceste) vedie popori tajchu len veľmi úzka cestička. Pokiaľ máte so sebou kočík, neprejdete tade a budete musieť prejsť na hlavnú cestu.

Tip: Pri tajchu Počúvadlo neďaleko reštaurácie Terasa u Blaškov je aj jedna z 21 krásnych lavičiek vrámci projektu „Zaľúbená Štiavnica“. Ide o projekt zrodenia básne Marína a aktivita „hľadanie“ lavičiek so zaľúbencami sa na našich potulkách Štiavnicou stala obľúbenou. Na lavičke sa nachádza verš z básne Marína a aj postavičky zaľúbencov, či QR kód. Ten keď si nascenujete dostanete užitočné info o mieste, na ktorom sa práve nachádzate.

Tip č.3 – Banské Múzeum v prírode s podzemnou expozíciou v štôlni Bartolomej

Banské múzeum v prírode patrí bezpochyby k najlepším zážitkom celej Štiavnice. Vyše hodinová exkurzia v Štôlni Bartolomej je niečo, načo sa len tak ľahko nezabúda. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií o fáraní a ťažkom živote v bani. Vedeli ste, napríklad, že na banskej rovnošate je 29 gombíkov? Toto číslo symbolizuje patrónku všetkých baníkov – sv. Barboru, ktorá zomrela umučením keď mala 29 rokov. A viete ako sa dostali kone do bane? Neprezradíme. ? Prídete sa pozrieť. ?

V štandardnej nekorona dobe je kapacita exkurzie štôlne 48 ľudí, odporúčame si preto vopred váš vstup do bane rezervovať.

Do bane sa dostane v čase platných otváracích hodín, ktoré nájdete na oficiálnej webstránke múzea, ktoré odporúčame sledovať hlavne kvôli covid dobe a meniacim sa podmienkam.

Inak prehliadka je možná aj v cudzom jazyku – anglický, maďarský, poľský, nemecký, španielsky jazyk za príplatok 15 EUR.

Odporúčame sa teplejšie obliecť a obuť si nepremokavé topánky. Pred vstupom do štôlne vyfasujete helmu, lampu a nepremokavý plášť. Vstup do štôlne pre deti nie je vekovo ohraničený, no odporúčaný vek je pre deti od 4 rokov. Treba dbať na fakt, že exkurzia trvá pomerne dlho a je jednosmerná, tj. neviete z bane sami vyjsť von. Čo sme však zisťovali – dole do bane sa rodičia vydávajú aj s pár mesačnými bábätkami.

My sme sa na vstup s Dankom rozdelili – s malým ročným sme sa rozhodli prehliadku bane vynechať a potulovali sme sa v skanzene, ktorý je súčasťou areálu Banského múzea v prírode. Okrem toho je v skanzene príjemný tieň a bufet. ? Nebudete sa nudiť.

Tip: Do Banského múzea v prírode sa dostanete aj po vlastných z centra mesta. Vydajte sa cestou k Novému Zámku, následne prejdite na druhú stranu popod Piargskú bránu a ďalej smerujte rovno za nosom. 🙂 Cesta na pešo k Banskému múzeu v prírode od Piargskej brány nie je dlhšia ako 1 km. A keď už budete pri Banskom múzeum, skočte sa chladiť k tajchu Klinger. Pri Klingeri nájdete ďalšiu lavičku zaľúbencov. ?

Tip č.4 -Legendárny vláčik Štiavnická Anča

Ak potrebujete dať vašim nohám trošku pauzy, vymeňte kráčanie Štiavnicou po vlastných za prehliadku vláčikom Štiavnická Anča. Okrem príjemného oddychu je vo vláčiku sprievodca, ktorý vám povie množstvo zaujímavostí o Štiavnici a historických pamiatkach.

Inak viete prečo dostal vláčik meno práve „Štiavnická Anča“? V časoch dávno minulých vozil ľudí legendárny parný vlak, ktorý ľudia familiárne volali „Anča“. A tak sa predsa tento novodobý vláčik nemohol volať inak ako Štiavnická Anča. ?

Štiavnická Anča má zastávku (dokonca konečnú) aj pri Banskom múzeum, odkiaľ vás dovedie priamo pod Kalváriu a urobí s vami „koliečko“ cez Botanickú záhradu, až do centra mesta na Námestie Sv. Trojice.

Štiavnická Anča funguje spôsobom „kedykoľvek a kdekdekoľvek nastúpiš/vystúpiš“. Lístok sa kupuje v prevádzke RUINbar na Námestí sv. Trojice alebo u vodiča priamo vo vláčiku. Lístok platí celý deň, dospeláci za neho zaplatia 8 EUR a decká 5 EUR. Vláčik od konca mája premáva celý víkend, od júla je svojim návštevníkom k dispozícií aj každý pracovný deň.

V aktuálnej situácií platí vo vláčiku povinnosť nosiť rúška, nakoľko vláčik je prekrytý plexisklom.

Tip č.5 – Krištáľový kameňolom, Geoclub Šobov

Vedeli ste, že v Štiavnici sa nachádza naozajský kameňolom, kde ešte stále prebieha ťažba? My veru nie a o to zaujímavejšie bolo počúvať všetky informácie o horninách, ťažbe a v neposlednom rade aj o tom, že celá Banská Štiavnica sa nachádza v centre krátera gigantickej pravekej sopky (supervulkán). Sopka mala v minulosti (pred cca 15miliónmi rokov) priemer kráteru 2000 km2, jeho výška dosahovala až 4 kilometre. Takýchto supervulkánov bolo na svete len okolo 20. V súčasnosti po ňom zostala tzv. kaldera – kotol o priemere 27 km a výškou stien okolo 1000 m.n.m.

Táto unikátna prehliadka je podľa nás super stráveným programom nielen pre geo nadšencov. Prehliadku kameňolomu sme doslova hltali, a čo je najlepšie, celá prehliadka je obrovskou zábavou aj pre deti, ktoré sa s nadšením premenia na malých geológov. Počas 2 hodín strávených v kameňolome, ktoré sú nadupané informáciami nazriete aj do skladu s trhavinami a budete mať možnosť nájsť svoj vlastný krištáľ. Náradie na hľadanie krištáľov dostanete pri vstupe a môžete vyraziť na exkurziu.

Prehliadka Krištáľového kameňolomu je exteriérová, prechádza sa časťou kameňolomu, odporúčame preto vhodnú pevnú obuv. V horúcich dňoch si so sebou zoberte aj dostatok vody a šiltovku/čiapku. Ak vám vyjde slnečné počko, ako nám, v kameňolome je veru úpek.

Vstupné pre dospeláka je 8 EUR, decká majú vstup za 4 EUR. Kameňolom je pre verejnosť dostupný v letných mesiacoch 1.7. do 30.8. a vstupy sú vo vybraných časoch – o 10:00 a o 14:00. Pokiaľ chcete kameňolom navštíviť inokedy, treba sa dohodnúť telefonicky.

Tip č.6 – Banka Lásky

Kto by nepoznal notoricky známu štiavnickú Banku lásky. Ide o prehliadku baníckeho domu, kde žila Marína pre ktorú kedysi z veľkej lásky napísal Sládkovič najdlhšiu ľúbostnú báseňna svete. Prehliadka Banky lásky je v Štiavnici opäť ďalšou ukážkou toho, ako zaujímavo a interaktívne sa môže poňať expozícia. Prehliadka trvá cca 1 hodinu, počas ktorej si pozriete krátky film o láske, prostredníctvom interaktívnych obrazov vám bude predstavený ľúbostný, ale tragický príbeh Maríny a Sládkoviča a dokonca si môžete zmerať vašu lásku Láskomerom. ? 

V závere prehliadky nazriete do zrkadlovej miestnosti, v ktorej je vytvorený priestor na „uchovanie“ lásky v Trezore lásky. Ku každému písmenu a veršu Sládkovičovej Maríny je priradená Schránka lásky, kde si môžete symbol vašej lásky uchovať buď na rok alebo navždy. Ide o veľmi milé gesto a o dôvod viac, pravideľne sa vracať do štiavnickej Banky lásky a vidieť ako vaša láska napreduje. ? Kúpou Schránky tak podporíte záchranu Banského domu a Banky lásky a prispejete tak k popularizovaniu Sládkovičovej Maríny.  

Banka Lásky je otvorená každý deň, počas leta o hodinu dlhšie. Prehliadka začína vždy každú hodinu, v letných mesiacoch každých 30 min. Vstup si preistotu rezervujte vopred, max. kapacita je 16 ľudí. Do Banky lásky odporúčame hlavne dámam vzdať si nohavice, keďže v Trezore Lásky je zrkadlová podlaha. ?

Tip: Pre gastro nadšencov a milovníkov fantastického jedla dávame do pozornosti top reštiku (nielen v Štiavnici) – Lemberg Bistro. Krásny útulný interiér, výborné vegetariánsko – vegánske jedlá, koláče a ponuka super limonád a drinkov. Bistro je vhodné aj pre mäsožravcov ako sme my – oblizovali sme sa až za ušami. Lemberg Bistro je v Banskej Štiavnici veľmi vychytené, odporúčame hlavne v čase obeda rezervačku.

Tip č.7 – Základná Škola Maximialiána Hella

Základná škola, kde sa vyučuje sokoliarstvo? Aj takýto skvost nájdete v Banskej Štiavnici. Nám toto miesto doslova vyrazilo dych. Vďaka nadšencovi, riaditeľovi Pavlovi Michalovi ide o výnimočnú školu, kde majú deti okrem bežnej výučby aj povinný predmet sokoliarstvo (mimochodom prvá takáto základná škola na svete). Každý žiak má prideleného svojho vlastného dravca, o ktorého sa pravidelne stará a venčí ho. Ako to prebieha? Choďte sa pozrieť na exkurziu do ZŠsMŠ M. Hella a uvidíte. ?

Exkurzia ZŠsMŠ M. Hella je priamo v areáli základnej školy, kde vás počas víkendov od 10:00 do 17:00 každých 30 minút prevedú žiaci školy. V letných mesiacoch (počas školských prázdnin) sú prehliadky školy každý deň od 10:00 do 17:00,  každých 30 minút. O 14:00 sa denne v areáli koná aj sokoliarske vystúpenie.

Dozviete sa opäť množstvo zaujímavých informácií, tentokrát o dravých vtákoch a v závere prehliadky budete mať možnosť vyskúšať si venčenie dravcov sami. Nám sa ušiel na venčenie „nekorunovaný“ maskot školy – Orol bielohlavý, ktorý má meno Nixon.

Súčasťou areálu školy nie sú len dravce, ale aj papagáje, opice či kajman a takisto aj bylinková záhradka, kde si môžete odrhnúť bylinky, na ktoré máte práve chuť. Vrámci areálu je aj jazdecký okruh, kde aktuálne hľadajú koníka na jazdenie, keďže predchodca odcválal do dôchodku. ? Vedenie školy sa aj vďaka množstvu projektov snaží o čo najekologickejši areál. Napr. všetku dažďovú vodu zachytávajú do nádrží a polievajú ňou celý areál. Aby toho nebolo málo, nájdete tu aj prvú vertikálnu záhradu na Slovensku!

Vstupné na prehliadku do areálu školy Maximiliána Hella je dobrovoľné a ide na realizáciu školských aktivít a obhospodarovanie zvieratiek. ? A bonus celej školy je krásny výhľad na okolité kopečky a tajch Vindšachta.

Tip: Keď skončíte exkurzie školy, zájdite na obed do reštaurácie Penzión Windšachta priamo pri tajchu Vindšachta. Ku káve si dajte domácu čerešňovú štrúdľu, je výborná. ? 

Tip č.8 – Extra tip na zážitok – ForRest Glamping

O krásne a výnimočné ubytovania v Štiavnici nie je núdza. Tentoraz sme boli ubytovaní v nádhernom ForRest Glamping, ktoré je ale niečo viac ako len ubytovanie. Je to vlastne zážitok a výlet sám o sebe. Vegetiť v kempe, oddychovať vo výrivke, opekať si pri stane. Ráno vypustiť deti na trávu a mať chvíľu pokoj svätý. ?

ForRest Glamping je rozhodne miesto, ktoré treba navštíviť a užiť si ho, proste si spraviť výlet do kempu. Areál vám ponúka naozaj všetko, čo pre super dovolenku potrebujete –  drevo na opekanie, požičanie paddle boardov, bajkov a čoskoro dostavajú aj detské ihrisko.

Na ubytovanie sú k dispozícií stany pre 2, 4 či 6 osôb. Väčšina z nich je vybavená kuchynkou a má vlastnú kúpeľňu a toaletu. Stanovačky vo ForRest Glamping sa nemusíte obávať ani v chladnejších mesiacoch, v stanoch je kúrenie a vykurovanie podlahy. Odporúčame v kempe stráviť čo najviac času a naozaj si vychutnať jeho výnimočnú atmosféru. My sme mali dokonca štastie aj na srnky pri stane. 🙂

Tak čo hovoríte na takýto program počas dovolenky v Štiavnici? Vyberiete si a pôjdete niečo omrknúť?

3 komentáre

  1. Pingback: Banská Štiavnica, Štiavnické vrchy a Nebo nad Štiavnicou | Po vlastných

  2. Je to Maximilian Hell 😉

Pridaj komentár