Aj vy už premýšľate kam sa vydáte na dovolenku v roku 2020? Bude to exotika, hory, spoznávačka miest či skôr výlety v prírode? Pre nás je to vždy večná cestovateľská dilema (áno, áno, máme naozaj „svetové“ problémy). 🙂

Dobrá správa je, že rok 2020 nám uštedril celkovo 5 predĺžených víkendov bez dodatočného čerpania dovolenky. My sa veľmi tešíme, že sa týmto zvyšuje šanca na plnohodnotné trojdňové potulky za zážitkami. Načerpajte v našom článku tipy na výlety, lebo zážitkov predsa nie je nikdy dosť. 🙂

1. Lyžovačka v Slovinsku

Čo by to bolo za zimu bez poriadnej lyžovačky? Ak rozmýšľate, že vyskúšate iné lyžiarske strediská ako tie na Slovensku či v Rakúsku, odporúčame slovinské stredisko Rogla. Nenáročné, ideálne najmä pre rodiny s deťmi, veľmi príjemné, cenovo dostupné a s ubytovaním priamo na svahu.

Lyžiarske stredisko Rogla v Slovinsku

2. Romantický víkend v kúpelnom mestečku Luhačovice

Aj aktívnym a neposedným výletníkom dobre padne oddychový, hýčkací víkend. Kúpele Luhačovice sú skvelým miestom nedaľeko slovenských hraníc. A keď vás kúpele, wellness, zábaly a iné procedúry omrzia – vyrazte do prírody. Čítajte v našom čánku, prečo sú Luhačovice super miestom na (aj aktívny) oddych.

Kúpele Luhačovice

3. Bohémske Brno

Čím ďalej, tým viac sa snažíme spoznávať naše „okolie“, vymýšľať výlety, za ktorými nemusíme cestovať hodiny a hodiny. A tak je našim tipom na výlet aj moravská metropola – Brno. A čo tam? Všetko možné! Super gastro, krásny výlet na hrad, výborný wellness a omoho viac – viac podrobností nájdete v našom článku o Brne, ktoré má štýl.

Vyhliadka z radnice
Vyhliadka z radnice v centre Brna

4. Malebný Český Krumlov

Už ste mali možnosť zavítať do Českého Krumlova a jeho okolia? Hrad a zámok Český Krumlov vás doslova očarí, potulky mestom tiež. Neobíďte hradnú vežu so super výhľadom na celé mesto. Ak vám nebude priať počasie, skočte do múzea voskových figurín.

Český Krumlov

Super tip na výlet do prírody neďaleko Českého Krumlova je napríklad výstup na vyhliadku Kleť. Lenivci, či rodiny s deťmi sa na vyhliadku dostanú aj lanovkou.

Ak sa vám prechádzanie nezunovalo – odporúčame aj vychádzku na hrad Dívčí Kámen. Za odmenu si dáte výborné pivko v penzióne Hamr Dívči Kámen. Výlet ako lusk zaručený.

Rozhľadňa Kleť

Odporúčame urobiť si zástavku aj v Holašoviciach, v historickej českej dedinke, ktorá je zapísana do zoznamu UNESCO vďaka jej stavbám v štýle tzv. sedliackeho baroka. A aký by to bol výlet do týchto kútov Čiech, keby ste sa nezastavili na zámku Hluboká nad Vltavou? Park odporúčame na jar, keď všetko okolo kvitne. Na zámok premáva aj vláčik, ideálny program aj pre deti.

Na výlet do Českého Krumlova si vyhraďte aspoň štyri dni – ideálne aprílovú veľkú noc a ušetríte tak dovolenku na leto. 🙂

Zámok Hluboká nad Vltavou

5. If you’re going to San Francisco…

Výlet do Californie a jej najbohatšieho mesta San Francisco? Prečo nie?! Amerika má vždy čo ponúknuť. Ideálnou kombináciou je spojiť výlet do San Francisca s výletom do neďaľekého Yosemitského národného parku. Pokiaľ sa sem vyberiete na jar, vodopády v Yosemitoch budú vo svojej najlepšej kondícií. Inšpirujte sa našim americkým itinerárom, na ktorý vám stačí len 5 dní dovolenky. Ideálny výlet na máj, keď dva štátne sviatky „padajú“ na piatky.

San Francisco a notoricky známy Golden Gate Bridge

6. Senohrad – na samote pod lesom

Kde je lepšie ako v prírode? Spomaliť, relaxovať, vychutnávať si a nič nemusieť? Takéto miesto sme objavili v dedinke Senohrad. Volá sa Dobrý ročník. Dávame do pozornosti pre tých, ktorý majú radi naše Slovensko, prírodu, milých majiteľov a takéto čarovné miesta.

Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Senohrad, miesto ktoré si zamilujete. Ideálne na víkendový výlet či letnú dovolenku. Ak máte deti, pribaľte ich sem so sebou, nebudú chcieť z Dobrého ročníka odísť. Odskúšané!

Dobrý ročník Senohrad

7. Splav v Pieninskom národnom parku

Aké by to bolo leto bez vodáckeho dobrodružstva? Do pozornosti dávame Pieninský národný park a splav rieky Dunajec. Perfektný výlet pre tých, ktorí milujú krásnu prírodu a vodu.

Splav rieky Dunajec môžete spojiť aj s nenáročnou 2,5 hodinovou turistikou na vrch Tri koruny, či zavítať na výlet k našim poľským susedom na hrad Niedzica, alebo sa pozrieť ako sa vyrába pravá slovenská whisky v Hniezdnom. Ak máte chuť na takýto výlet – odporúčame Jairo outdoor, ktorý vám splav na Dunajci zorganizuje. A vy len sadnete do auta. 🙂

Pieninský národný park

8. Plážovanie na Sicílii

Azúrové more, krásne pieskové pláže, výborné jedlo a taliansky chaos! 🙂 Taká je Sicília, najväčší ostrov v stredozemnom mori. Raj pre tých, čo ľúbia „morové“ dovolenky, chcú spoznať aj kúsok talianskej histórie, či pobrázdiť talianské mestečká! Cenovo dostupné letenky z Viedne a pravideľná linka Viedeň – Catania, vám umožní vybrať si ten „váš“ ideálny čas na návštevu ostrova. Viac tipov na výlet po Sicílii v našom samostatnom článku čoskoro.

Krásne sicílske pláže

9. Kempovanie v rakúskom Wachau

Kempovačka v kemperskom aute – Volkswagen California je jedným z top (pohodlných) zážitkov. Neviete ako na to? Auto požičiate napríklad v požičovni CamperLife. Na auto stačí „obyčajný“ vodičák, je plne vybavené – kuchynkou, perinami, kemperským nábytkom. Na vás je len sadnúť do auta, vybrať vašu destináciu a vyraziť.

Kemperské autíčko Volkswagen California

Odporúčame rakúske údolie Wachau, kde je veľa kempov otvorených až do neskorej jesene. My sme vyskúšali veľmi príjemný menší kemp Gasthof-Camping Familie Stumpfer.

Tipov na výlety v údolí Wachau je neúrekom – za návštevu stojí mesto Melk s krásnym zámkom, fantastické slivkové guľky v mestečku Spitz v reštaurácií Haus Prankl, či výlet na najznámejšiu rakúsku zrúcaninu hradu Aggstein. A že v septembri sa už nekempuje, lebo bude zima? Čoby! V California kempovacom autíčku môžete celú noc pohodlne kúriť. 🙂 Takže už žiadne výhovorky. Kedy vyrážate?

Údolie Wachau zo zrúcaniny Aggstein

10. Potulky mestom Varšava

Boli ste už vo Varšave? Že nie? Mesto, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny prakticky zrovnané so zemou aktuálne zažíva obrovský boom a bolo by hriechom ho nenavštíviť. Pamiatky, múzeá, krásne staré mesto a výborné gastro za prijateľný peniaz. Viac tipov čo vidieť vo Varšave nájdete v našom samostatnom článku.

Varšava, Staré mesto, Hlavné námestie
Varšava, Staré mesto, Hlavné námestie

11. Jesenná Malta

Kde v Európe je najviac slnečných lúčov a dní do roka? No predsa na Malte! Pravideľná Ryanair linka, ktorá lieta z Bratislavy štvrtok – nedeľa vás bezpečne dopraví na najslnečnejší ostrov Stredozemného mora. Vitamín S super padne hlavne na jeseň. Tipy na výlety na Malte nájdete v našom článku. My najbližšie požičiavame aj auto a túlame sa po ostrove, a čo vy?

Farebná Malta

12. Vianočná Budapešť

Vysvietené vianočné hlavné mesto Maďarska je príjemnou cestovateľskou bodkou. Langoše, zemiakové placky a iné všakovaké maďarské dobroty z vianočných trhov sú potešením pre každý mlsný jazýček. Tip na super ubytovanie v širšom centre – Serenity Boutique Budapest.

Odporúčame vianočné trhy mimo hlavného námestia Vörösmarty tér, tie bývajú viac ako preplnené. Ak sa vám zunuje chodenie po vianočných trhoch, výlet do Budapešti spojte s návštevu obrovského aquaparku – Aquaworld Budapest Resort.

Vianočná atmosféra v Budapešti

Tak čo, ako sa vám páčili naše tipy? Dúfame, že sme vás inšpirovali a budeme radi, keď nám na oplátku zozdieľate aj vy nejaký váš zaujímavý tip na super výlet v roku 2020 🙂

Jeden komentár

  1. Ak sa ešte niekto chystáte navštíviť Pieniny, určite nevynechajte plte! Super informácie k pltníctvu na Dunajci môžete nájsť aj tomto webe: https://antiquavilla.sk/plte/ Poskytujú celú trasu splavu a miesto na plti sa dá rezervovať aj online! 🙂

Pridaj komentár